Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Wielka koreańska inwestycja na Śląsku. Produkcja LED-ów za 62 mln zł

25
Podziel się:

Fabryka Sekonix Poland jest partnerem firmy Hyundai Mobis.

Wielka koreańska inwestycja na Śląsku. Produkcja LED-ów za 62 mln zł
(Fotolia)

Kosztem 62 mln zł koreańska firma Sekonix uruchomiła w Żorach zakład produkcji systemów oświetleniowych LED dla branży motoryzacyjnej. Fabryka powstała na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

Fabryka Sekonix Poland jest partnerem firmy Hyundai Mobis. W Żorach będzie wytwarzany główny optyczny moduł do reflektorów samochodowych dla modeli Tucson oraz Sportage. Zakład będzie dostarczał odbiorcom z sektora motoryzacyjnego oprawy oświetleniowe i moduły LED oraz systemy soczewek zapewniające właściwe ukierunkowanie wiązki światła.

Obecnie w żorskim zakładzie, którego powierzchnia wynosi około 9 tys. m kw., pracuje blisko 100 osób; w przyszłości zatrudnienie ma zwiększyć się o co najmniej 90 pracowników. Firma deklaruje kolejne inwestycje i rozbudowę zakładu w przyszłości.

"Inwestycja w fabrykę Sekonix Poland jest pierwszym krokiem w drodze do ekspansji rynkowej. Siłą napędową, która pozwoliła nam osiągnąć tak wiele w tak krótkim czasie, są zaufanie oraz głęboka wiara w słuszność inwestycji w fabrykę w Polsce" - powiedział prezes Sekonix Poland Manyeon Jang, cytowany w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podkreślił, że sektor motoryzacyjny należy do priorytetów ministerstwa, które stara się zapewnić przedsiębiorcom jak najlepsze warunki do rozwoju. Efektem - według wiceministra - jest aktywnie działający i systematycznie powiększający się klaster firm branży automotive.

Sukces Katowickiej SSE

Z okazji uruchomienia koreańskiej inwestycji, w woj. śląskim gościł ambasador Korei Południowej w Polsce Sung-joo Choi, który spotkał się m.in. z członkiem zarządu woj. śląskiego Kazimierzem Karolczakiem.

Inwestycja w Żorach to kolejne przedsięwzięcie na obszarze włączonym do Katowickiej SSE. W końcu marca br. strefa poinformowała, że od początku tego roku siedmiu inwestorów zadeklarowało w KSSE inwestycje o wartości przekraczającej 260 mln zł, dające ponad 330 nowych miejsc pracy.

M.in. nowym inwestorem w Gogolinie (Opolskie) będzie niemiecka firma Hengst, wytwarzająca części i akcesoria do pojazdów silnikowych. Inwestor kupił działkę o powierzchni 6 hektarów, gdzie zamierza zainwestować co najmniej 66 mln zł, tworząc ok. 130 nowych miejsc pracy.

Kolejny projekt w KSSE zrealizuje włoski koncern Brembo - największy dotychczasowy inwestor sosnowiecko-dąbrowskiej części strefy, wytwarzający tarcze hamulcowe dla motoryzacji. Inwestor zadeklarował utrzymanie istniejących 1139 miejsc pracy co najmniej do 2020 r. i stworzenie 10 nowych. Firma, która dotąd zainwestowała w Dąbrowie Górniczej ponad 714 mln zł, zamierza wydać kolejne 100 mln zł. Brembo wytwarza tarcze żeliwne nowej generacji oraz innowacyjne tarcze kompozytowe; ma także centrum badawczo-rozwojowe.

Inny zaakceptowany w marcu przez zarząd KSSE projekt to przedsięwzięcie działającej w Katowicach amerykańskiej firmy Rockwell Automation, która na gruntach włączonych do strefy w grudniu ub. roku zainwestuje 5,5 mln zł, tworząc kolejne 150 miejsc pracy w branży automatyki przemysłowej. Projekt Rockwell Automation będzie realizowany na terenie należącym do Skarbu Państwa oraz spółki Echo 135 - tereny te włączono do KSSE właśnie na potrzeby amerykańskiej inwestycji.

Przedstawiciele KSSE wskazują, że do ostatnich dni marca udało się zrealizować prawie 30 proc. rocznego planu strefy w zakresie nowych miejsc pracy i 25 proc. planu odnośnie wartości inwestycji. Strefa, która w minionym roku pozyskała 29 nowych projektów o łącznej wartości ponad 1,9 mld zł, w tym roku prognozuje spadek wartości inwestycji i ilości inwestorów: plan na 2017 r. to 25 projektów wartych w sumie ponad 1 mld zł i dających ponad tysiąc nowych miejsc pracy.

Oprócz trzech projektów pozyskanych w marcu, w tym roku na inwestycję w strefie zdecydowały się też cztery inne firmy, deklarując wydanie ponad 90 mln zł i utworzenie ponad 30 nowych miejsc pracy. To firmy: Bito Technika Magazynowa (zainwestuje w Ujeździe na Opolszczyźnie), Pomarez (w Bytomiu) oraz spółki PMS4i i Promatek Media Julia Pogorzelska (w Częstochowie). W kolejnych tygodniach spodziewane jest rozstrzygnięcie dalszych pięciu postępowań, w ramach których inwestorzy uzyskają pozwolenia na działalność w KSSE.

Kolejne inwestycje w strefę

Na przełomie 2016 i 2017 r. KSSE została powiększona o 269 hektarów. Powiększenie objęło 241 hektarów gruntów publicznych, położonych w 13 miejscowościach: Krzepicach, Lędzinach, Ogrodzieńcu i Woźnikach, gdzie katowicka strefa nie była dotąd obecna, a także w Bielsku-Białej, Godowie, Jastrzębiu-Zdroju, Oleśnie, Radziechowach-Wieprzu, Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Zawierciu, gdzie powiększono istniejące obszary KSSE. Trwa przygotowanie terenów na potrzeby potencjalnych inwestorów. Pozostałe ok. 28 ha nowych terenów to grunty Skarbu Państwa, użytkowane przez firmy, które planują nowe projekty: w Bytomiu, Węgierskiej Górce i Katowicach.

KSSE jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych - ponad 220 firm polskich i zagranicznych zainwestowało tam łącznie ponad 24 mld zł, dając zatrudnienie ponad 60 tys. osób. Katowicka strefa zajmuje ponad 2,6 tys. hektarów na obszarze 45 gmin w woj. śląskim, opolskim i małopolskim.

motoryzacja
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
SLUNSK
3 lata temu
POLSKA
Głos
7 lat temu
I znowu wpuścili gniota do Polski ! a niewolników do tej pracy za wyzysk już mają? czy swoich przywieźli?
wer
7 lat temu
Życzę wszystkim miłej atmosfery w koreańskim obozie pracy. Ja pracowałem w Wieluniu u Koreańczyków. Chamstwo, poniżanie pracowników, upodlenie człowieka jak tylko się dało najgorzej,oraz praca po 10-14 godzin. Brakowało nam tylko numerów obozowych jak w Auschwitz. Szczerze polecam takiego pracodawcę.
marcowy
7 lat temu
"na inwestycję w strefie zdecydowały się też cztery inne firmy, deklarując wydanie ponad 90 mln zł i utworzenie ponad 30 nowych miejsc pracy" - 4 firmy i 30 nowych miejsc pracy, czyli powierzchnie magazynowe (hurtownie). Inwestycje ogromne.
wolf
7 lat temu
zółtki to chamy moja córka pracowała w koreanskiej firmie w żorach i po tygodniowym pobycie w szpitalu została zwolniona tam panuje totalny terror nawet wyjscie do toalety jest kontrolowane z zegarkiem a rotacja ludzi jest kolosalna zeby w polsce panowały koreanskie prawa ciekawe a rząd sie cieszy ze inwestują i spada bezrobocie a o zwykłych pracowników nie dba firma znajduje sie w żorach -roju
...
Następna strona