Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Siemoniak będzie kibicował Macierewiczowi. Chodzi o rakiety Patriot

9
Podziel się:

Tomasz Siemoniak wyjątkowo popiera Antoniego Macierewicza. - Będę kibicował temu, żeby sprawa zakupu systemu rakiet Patriot szła do przodu - zapewnił poseł PO i były szef MON.

Siemoniak będzie kibicował Macierewiczowi. Chodzi o rakiety Patriot
(PAP/Radek Pietruszka)

Tomasz Siemoniak mówił w poniedziałek w "Salonie Politycznym" Trójki, jak ocenia podpisanie memorandum w sprawie zakupu od USA rakiet Patriot.

- Oceniam pozytywnie, sam byłem w to zaangażowany. Rząd, w którym zasiadałem, postawił na patrioty i umowę z rządem USA - powiedział. - Sam system uważam za kluczowy dla Polski, to jest coś, czego nam najbardziej potrzeba - obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej. Co do tego, jak w mało której sprawie, panuje zgoda wśród ekspertów i polityków zajmujących się sprawami bezpieczeństwa - dodał były szef MON.

Przyznał, że w tej sprawie popiera działania Antoniego Macierewicza, choć życzyłby sobie, by wszystko odbywało się szybciej.

- Natomiast zdajemy sobie sprawę, jakie to wszystko jest trudne. Mówimy o największym przedsięwzięciu w historii polskiej obrony, bo to jest rząd kwoty 30 mld zł - zaznaczył.

Siemoniak podkreślał, że horyzont czasowy realizacji programu jest daleki, bo to rok 2022, a "droga najeżona jest trudnościami".

- Będę kibicował temu, by to postępowało do przodu, niekoniecznie nawet w jakichś najnowocześniejszych mitycznych konfiguracjach, bo to są gołębie na dalekich dachach. Potrzeba nam dobrych, mocnych wróbli i amerykańskiej obecności tutaj. Bo dla nas jest ważne, że my kupujemy osiem baterii Patriotów, ale za nimi stoją Stany Zjednoczone z całą potęga swojego systemu - powiedział Siemoniak.

Zobacz także: Zobacz, jak 6 lipca Antoni Macierewicz poinformował o memorandum między departamentem obrony USA i MON w sprawie sprzedaży Polsce baterii obrony powietrznej Patriot.

Memorandum intencji dotyczące zamiarów Departamentu Obrony USA w sprawie systemu Patriot dla Polski przewiduje, że w pierwszej fazie wojska lądowe USA przedstawią Polsce ofertę dotyczącą czterech jednostek ogniowych (dwóch baterii z 12 wyrzutniami) uzbrojonych w pociski PAC-3 MSE i wyposażonych w IBCS. Dostawy mają się rozpocząć w roku 2022, osiągnięcie zdolności operacyjnej przewidziano na rok 2023.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
maj maj two
6 lat temu
Siemoniak nie był całkiem głupi ale to co wygaduje teraz pod naciskami neumana i budki przechodzi ludzkie pojęcie , a szkoda bo byliby z niego jeszcze ludzie
emoh
6 lat temu
Za to Pan Siemoniak i Klich oboje z PO przez 8 lat (po 4 lata każdy) nic nie zrobili będąc Ministrami ON. Napomknąć można jeszcze o figurantach na tym stanowisku: Sikorskim i Komorowskim, którzy kompletnie nic nie zrobili (ale byli może zbyt krótko by coś pojąć). Wyjdzie na to, że tak krytykowany Macierewicz okaże się najbardziej pracowitą osobą od wielu lat na tym stanowisku co jest ewenementem od jakiś 20 lat w Polsce.
PYTAJĄCY w SP...
6 lat temu
Antoni jest jeszcze na wolności-czy ludzie nie czytali "Macierewicz i jego tajemnice" ?
zdezorientowa...
6 lat temu
gdyby choć połowę tej kwoty przeznaczyli na służbę zdrowia to byłby z tego ogromny pożytek. A tak to pójdzie na zatracenie. Nie wiem po cholerę im te rakiety. I tak będzie ich za mało aby zatrzymać ruskich a finansowo wykrwawimy się straszliwie.
Klient
6 lat temu
Absolutnie nie wierzę w to co mówi Siemoniak.Oni są przezarci kłamstwem.