Notowania

kraj
10.07.2017 09:14

Siemoniak będzie kibicował Macierewiczowi. Chodzi o rakiety Patriot

Tomasz Siemoniak wyjątkowo popiera Antoniego Macierewicza. - Będę kibicował temu, żeby sprawa zakupu systemu rakiet Patriot szła do przodu - zapewnił poseł PO i były szef MON.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Tomasz Siemoniak mówił w poniedziałek w "Salonie Politycznym" Trójki, jak ocenia podpisanie memorandum w sprawie zakupu od USA rakiet Patriot.

- Oceniam pozytywnie, sam byłem w to zaangażowany. Rząd, w którym zasiadałem, postawił na patrioty i umowę z rządem USA - powiedział. - Sam system uważam za kluczowy dla Polski, to jest coś, czego nam najbardziej potrzeba - obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej. Co do tego, jak w mało której sprawie, panuje zgoda wśród ekspertów i polityków zajmujących się sprawami bezpieczeństwa - dodał były szef MON.

Przyznał, że w tej sprawie popiera działania Antoniego Macierewicza, choć życzyłby sobie, by wszystko odbywało się szybciej.

- Natomiast zdajemy sobie sprawę, jakie to wszystko jest trudne. Mówimy o największym przedsięwzięciu w historii polskiej obrony, bo to jest rząd kwoty 30 mld zł - zaznaczył.

Siemoniak podkreślał, że horyzont czasowy realizacji programu jest daleki, bo to rok 2022, a "droga najeżona jest trudnościami".

- Będę kibicował temu, by to postępowało do przodu, niekoniecznie nawet w jakichś najnowocześniejszych mitycznych konfiguracjach, bo to są gołębie na dalekich dachach. Potrzeba nam dobrych, mocnych wróbli i amerykańskiej obecności tutaj. Bo dla nas jest ważne, że my kupujemy osiem baterii Patriotów, ale za nimi stoją Stany Zjednoczone z całą potęga swojego systemu - powiedział Siemoniak.

Zobacz, jak 6 lipca Antoni Macierewicz poinformował o memorandum między departamentem obrony USA i MON w sprawie sprzedaży Polsce baterii obrony powietrznej Patriot.

Memorandum intencji dotyczące zamiarów Departamentu Obrony USA w sprawie systemu Patriot dla Polski przewiduje, że w pierwszej fazie wojska lądowe USA przedstawią Polsce ofertę dotyczącą czterech jednostek ogniowych (dwóch baterii z 12 wyrzutniami) uzbrojonych w pociski PAC-3 MSE i wyposażonych w IBCS. Dostawy mają się rozpocząć w roku 2022, osiągnięcie zdolności operacyjnej przewidziano na rok 2023.

Tagi: kraj, obronność, dyplomacja, rząd, partie, mon, po, usa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2017

edgarzwykłe wyłudzenie kasy ze skarbu Państwa - Polska jest mało ważna żeby się tak obstawiać!!!! poza tym niby będą strzelać Patriotami do Ukraińców … Czytaj całość

10-07-2017

kierowca bombowcaa kto to ten Siemieniak??

10-07-2017

PYTAJĄCY w SPRAWIEAntoni jest jeszcze na wolności-czy ludzie nie czytali "Macierewicz i jego tajemnice" ?

Rozwiń komentarze (9)