Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka zależna PGNiG z nowymi koncesjami na węglowodory

0
Podziel się:

PGNiG Upstream International, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, dostała dwie koncesje Morzu Norweskim i po jednej na Morzu Północnym i Morzu Barentsa. Jej partnerem jest m.in Statoil - poinformowało w środę PGNiG.

Spółka zależna PGNiG z nowymi koncesjami na węglowodory
(PGNiG)

PGNiG Upstream International, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, dostała dwie koncesje Morzu Norweskim i po jednej na Morzu Północnym i Morzu Barentsa. Jej partnerem jest m.in Statoil - poinformowało w środę PGNiG.

"PGNiG Upstream International (PGNiG UI), spółka należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, otrzymała w ramach rundy koncesyjnej APA 2015 udziały w 4 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych, w tym w jednej jako operator. Dwie z pozyskanych koncesji (PL838 i PL839) zlokalizowane są na Morzu Norweskim, pozostałe na Morzu Północnym (PL813) oraz na Morzu Barentsa (PL850)" - napisano w komunikacie PGNiG.

Koncesja PL838, w której PGNiG UI otrzymało 40 proc. udziałów, przylega od strony wschodniej do złoża Skarv, z którego wydobywa się węglowodory od 2012 r. Partnerami tej koncesji zostały firmy Tullow Oil Norge AS i E.ON E&P Norge AS, które otrzymały po 30 proc. udziałów każda.

Koncesja PL839, w której PGNiG UI otrzymało 11,9 proc., przylega z kolei od strony zachodniej do koncesji produkcyjnej Skarv, gdzie PGNiG UI posiada udziały. Operatorem na tej koncesji została firma BP Norge AS (23,8 proc. udziałów), a pozostałymi partnerami firmy Statoil Petroleum AS (36,2 proc.) i E.ON E&P Norge AS (28,1 proc.).

Koncesja PL813, w której PGNiG UI otrzymało 8 proc. udziałów jako partner, znajduje się w sąsiedztwie koncesji produkcyjnej Gina Krog, w której PGNiG UI ma już udziały. Operatorem na tej koncesji została firma Statoil Petroleum AS (58,7 proc. udziałów), a pozostałymi partnerami firmy Total E&P Norge AS (30 proc.) i Det norske oljeselskap ASA (3,3 proc.).

Koncesja PL850, w której PGNiG UI otrzymało 20 proc. udziałów, zlokalizowana jest na Morzu Barentsa, w odległości ok. 50 km na północ od linii brzegowej Norwegii. Operatorem na tej koncesji została firma Edison Norge AS (40 proc. udziałów), a pozostałymi partnerami firmy Lime Petroleum Norway AS i KUFPEC Norway AS, które otrzymały po 20 proc. udziałów.

Partnerzy koncesyjni mają dwa lata, a w przypadku koncesji PL850 trzy, na wykonanie analiz geologicznych i geofizycznych, których celem będzie dokładne oszacowanie potencjału naftowego objętych koncesjami obszarów. Po tym okresie zostaną podjęte decyzje o wierceniu otworów poszukiwawczych lub zwolnieniu niektórych koncesji bez wykonywania wierceń (drill or drop decision).

Jak wynika z komunikatu PGNiG, UI ma obecnie udziały w 19 koncesjach (wliczając nowo otrzymane) poszukiwawczo-wydobywczych, zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. "W portfelu aktywów PGNiG UI znajdują się koncesje obejmujące udziały w 4 złożach produkcyjnych - Skarv, Vilje, Vale i Morvin, w 2 złożach będących w fazie zagospodarowania - Snadd i Gina Krog oraz 10 koncesjach poszukiwawczych" - dodano.

W ramach rundy koncesyjnej APA 2015 rząd norweski przydzielił 19 stycznia 2016 roku 37 firmom naftowym udziały w 56 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych, zlokalizowanych na szelfie norweskim. Najwięcej z przydzielonych koncesji znajduje się na Morzu Północnym (27). Na Morzu Norweskim zlokalizowanych jest 24, a na Morzu Barentsa - 5.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)