Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Sprzedaż detaliczna hamuje kolejny miesiąc. Efekt 500+ wygasa?

147
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy raport dotyczący produkcji i sprzedaży.

Sprzedaż detaliczna hamuje kolejny miesiąc. Efekt 500+ wygasa?
(ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa rosną, ale wyraźnie wolniej niż miesiąc wcześniej - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Czyżby w statystykach zaczynał wygasać efekt 500+? Dokładnie rok temu pełną parą ruszyły wypłaty z programu.

Dobra sytuacja gospodarcza, wyraźny wzrost wynagrodzeń i wypłaty 500 zł na dziecko sprawiły, że Polacy mają w portfelach coraz więcej pieniędzy. Wszelkie badania pokazują, że chętnie je wydajemy, co widać we wciąż bardzo wysokich statystykach dotyczących m.in. sprzedaży detalicznej.

W środę GUS opublikował raport, z którego wynika, że sprzedaż detaliczna w czerwcu była o 6 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. To bardzo dobry wynik, którego może nam zazdrościć wiele krajów. Widoczne w statystykach jest jednak wyraźne spowolnienie wzrostu w porównaniu z poprzednimi miesiącami. W maju i kwietniu dynamika przekraczała 8 proc., a w marcu sięgała 10 proc.

Analitycy spodziewali się wyhamowania w związku z efektem sezonowym, ale nie tak mocnego. Prognozy zakładały wynik na poziomie 6,9 proc., a więc o 0,9 pkt proc. wyższym. Skąd więc gorsze dane? Związek z pogarszaniem się wyników może mieć wygasanie pozytywnego efektu statystycznego programu 500+. To on odpowiada za gigantyczny zastrzyk gotówki, którego nie było w pierwszych miesiącach ubiegłego roku.

Tak na prawdę wypłaty pełną parą ruszyły dopiero w czerwcu 2016. Zarówno teraz w czerwcu jak i rok temu rodziny dostawały więc 500 zł na dziecko. Różnica w sprzedaży nie jest więc tak duża jak w porównaniach poprzednich miesięcy tego i poprzedniego roku, które były zaburzane przez 500+.

Skala programu jest bardzo duża. Według ostatnich komunikatów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wsparciem z rządowego programu objęto ponad 3,97 mln dzieci do 18 lat. Do ponad 2,6 mln rodzin trafiło 27,2 mld zł. Świadczenie otrzymuje około 724 tys. rodzin z jednym dzieckiem. Rodzin pobierających świadczenia z dwójką dzieci jest ponad 1,5 mln, z trojgiem dzieci - 303 tys., z czworgiem - 56 tys., z pięciorgiem ponad 13 tys. i z sześciorgiem - 6 tys.

Zobacz także: Rok programu Rodzina 500+. Jakie zmiany nas czekają?

Gdzie sprzedaż rośnie najmocniej?

Wyniki sprzedaży detalicznej podawane są w ujęciu wartościowym, a nie ilościowym, więc duże znaczenie mają tu też ceny. Możemy kupować tyle samo towarów, ale jeśli ich ceny wzrosły, to automatycznie zwiększą się statystyki.

W czerwcu inflacja wyniosła 1,5 proc. Jeśli więc wyłączymy ze statystyk GUS zmiany cen w ostatnim roku, to okaże się, że w tzw. "cenach stałych" sprzedaż detaliczna rośnie jeszcze trochę wolniej - w tempie 5,8 proc.

Jak informuje GUS, w czerwcu odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku we wszystkich grupach. Wśród grup o znaczącym udziale wysoki wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zaobserwowano w jednostkach zajmujących się handlem paliwami (o 7 proc.).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" najwyższy wzrost wykazały podmioty sprzedające farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny (o 13,9 proc.). Niewiele gorsze statystyki mają tekstylia, odzież i obuwie (13,5 proc.).

źródło: GUS

Wolniej rośnie też produkcja przemysłowa

Wyniki sprzedaży detalicznej są ściśle powiązane z produkcją przemysłową. Z tego też powodu, jednocześnie GUS publikuje wyniki właśnie sektora przemysłowego. Tu widać podobną tendencję, a więc w skali roku produkcja rośnie, ale wolniej niż wskazywały statystyki przed miesiącem.

W czerwcu produkcja przemysłowa była o 4,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przed miesiącem rosła o 9,1 proc.

W przeciwieństwie do sprzedaży detalicznej odczyt ten pozytywnie zaskoczył ekonomistów, których typy wskazywały raczej na wynik w okolicy 3,8 proc., a więc niższy o 0,7 pkt proc.

Z raportu GUS wynika, że w stosunku do czerwca ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 spośród 34 działów przemysłu m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 29,8 proc., urządzeń elektrycznych - o 8,6 proc., w produkcji metali - o 7,6 proc. i naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 7,5 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 10 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 5,8 proc. oraz w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 4,2 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(147)
as
5 lata temu
w mediach co innego podaja , sprzedaz rosnie
sp
5 lata temu
a gdzie spreday detaliczna maleje, w niemczech bo nie w Polsce!!
Paweł
5 lata temu
Sprzedaż detaliczna hamuje kolejny miesiąc, więc może obciąć by premie dla redaktorów portali internetowych bo zamiast wydawać kasę chowają do skarpety hahaha
1926
5 lata temu
Biedna broszka. Epizod z polityką to jak uderzenie głową w mur dla tej pani.
jacek
5 lata temu
Z tego wykresu wynika , ze wszyscy rzucili sie do kupowania tabletek , szminek i protez .
...
Następna strona