Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zyski NBP na pomoc frankowiczom. "Stop Bankowemu Bezprawiu" chce nowego funduszu wsparcia

Zyski NBP na pomoc frankowiczom. "Stop Bankowemu Bezprawiu" chce nowego funduszu wsparcia

SBB polemizuje również z opiniami, że kredyty frankowe "dobrze się spłacają" Fot. Mariusz Gaczynski / East News
SBB polemizuje również z opiniami, że kredyty frankowe "dobrze się spłacają"

Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" postuluje, by zyski NBP pochodzące z operacji na rynku walutowym przeznaczyć na fundusz wsparcia dla osób pokrzywdzonych przez system bankowy.

Grupujące posiadaczy kredytów frankowych Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" wydało w piątek oświadczenie.

Zwraca się w nim do NBP i wyraża nadzieję, że bank centralny "działając w zgodzie z interesem narodu i gospodarki naszego kraju, podejmie skuteczne kroki dla szybkiego rozwiązania problemu kredytów waloryzowanych kursem walut obcych". Zdaniem SBB "pozwoli to uwolnić istniejące umowy od wad prawnych i przywrócić kontrolę NBP nad stopami procentowymi w Polsce".

Pomoc dla frankowiczów. ZBP deklaruje załatwić sprawę w kilkanaście miesięcy:

Stowarzyszenie formułuje m.in. postulat, by "zyski NBP pochodzące z operacji na rynku walutowym przeznaczyć na fundusz wsparcia dla osób pokrzywdzonych przez system bankowy". Miałby to być całkiem nowy fundusz celowy.

Jak się spłacają kredyty we frankach?

SBB polemizuje również z opiniami, że kredyty frankowe "dobrze się spłacają". Powołując się na dane Biura Informacji Kredytowej podaje liczbę 150 tys. dotychczas wypowiedzianych przez banki umów tzw. "kredytów frankowych".

Zwraca także m.in. uwagę, że "mechanizm zabezpieczenia banków przed ryzykiem kursowym (poprzez zastosowanie instrumentów pochodnych) skutkował niekorzystnymi dla kredytobiorców zmianami na rynku walutowym, w wyniku których klienci ponosili i wciąż ponoszą wyższe obciążenia finansowe".

"Informacja o takim mechanizmie, choć znana bankom i nadzorowi bankowemu, nie była jasno przekazana kredytobiorcom przy podpisywaniu wieloletnich umów kredytowych" - stwierdza SBB.

Trzy projekty ustaw

Od jesieni ub. roku w podkomisji sejmowej toczą się prace nad trzema projektami ustaw dotyczącymi "frankowiczów", w tym nad projektem prezydenckim, zakładającym zwrot frankowiczom części spreadów.

Dodatkowo 2 sierpnia br. prezydent skierował do Sejmu projekt noweli pochodzącej z 2015 roku ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Stwarza on nowe, większe możliwości uzyskania takiego wsparcia.

Prezydent zaproponował m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Teraz będzie to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają o 50 proc. dochody (dotąd było to 60 proc.) - realnie to ok. 1 tys. zł na osobę w rodzinie. Ponadto zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat.

autor: Piotr Śmiłowicz

nbp, banki, finanse, kredyty, gospodarka, waluty, mieszkania, konsumenci, spółka
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Tadeusz
2018-05-09 22:08
Ci wszyscy co brali pożyczki w obcych walutach nie są pokrzywdzeni tylko wszyscy ci co brali w tym czasie w złotówkach !!! Frankowiczom nikt nie wciskał na siłę tylko brali bo w tamtym czasie było taniej i to o wiele a ci co brali w złotówkach płacili słono i byli wyśmiewani przez właśnie frankowiczów a nawet pokazywano że ci co biorą w złotówkach to mają coś nie tak z głowami !!! Za swoje cwaniactwo trzeba płacić SAMEMU a nie szukać naiwnych żeby zapłacili za nich !!! Rządzący wara jak będziecie płacić za frankowiczów naszymi pieniędzmi. Doskonale wiedzieli co robią i wiedzą że trzeba teraz płacić samemu za swoje cwaniactwo !!!
nie nie
2018-04-12 09:14
Bankierzy uznawani są za przedsiębiorczych ( pobory pobierają łupiąc kredytobiorców i kredytodawców) to dopiero cwaniacy!
Stang
2018-03-14 20:07
W zasadzie to nie chodzi o kredyty ale o złamanie prawa przez banki. Ponieważ politycy siedzą w kieszeni banków, to nic się nie może zmienić. A tak naprawdę, żaden rząd nie był i nie jest zainteresowany losem kredytobiorców, tych złotowych i tych frankowych. po prostu, kasa misu, kasa.
Pokaż wszystkie komentarze (13)