Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strajk generalny w LOT ogłoszony. "Sytuacja jest bardzo poważna"

178
Podziel się

- Strajk rozpocznie się 1. maja. Pod referendum podpisało się wszystkie 6 związków zawodowych - poinformowała Monika Żelazik.

Personel nie wyleci, samoloty zostaną na ziemi. 1 maja rozpoczyna się strajk generalny.
Personel nie wyleci, samoloty zostaną na ziemi. 1 maja rozpoczyna się strajk generalny. (Aero Icarus/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bDBtUThN

- Strajk będzie trwał do odwołania. Rozpocznie się 1 maja. Pod referendum podpisało się 6 związków zawodowych - poinformowała Monika Żelazik, przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego.

Odwołane loty i wielogodzinne opóźnienia - tak może wyglądać majówka. Przez miesiąc ponad 1600 pracowników etatowych decydowało, czy chcą przerwać pracę i w ten sposób walczyć o lepsze warunki. Dziś ogłosili decyzję. Strajk.

Jak będzie wyglądać? - Będzie to strajk generalny. Do formy strajku włoskiego powrotu już nie ma - poinformowała przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monika Żelazik.

bDBtUThP

Pracownicy przyjdą więc do pracy, ale o wylatywaniu mowy nie będzie. Personel, który znajduje się poza granicami kraju, gdy tylko powróci, przyłączy się do strajku. Wspólnie pracownicy LOT, w pełnym umundurowaniu będą czekać na reakcję zarządu i spełnienie postulatów.

Zobacz także: Co robić, gdy opóźni się nasz lot?

- Komunikowaliśmy się z kancelarią premiera wielokrotnie. Premier Morawiecki miał zostać poinformowany, co dzieje się w PLL LOT - odpowiedziała na pytanie dziennikarza money.pl Monika Żelazik podczas konferencji prasowej związków zawodowych.

bDBtUThV

Do tej pory premier w sprawie strajku jednak się nie wypowiedział. A to bezpośrednio jemu podlega LOT.

Władze LOT twierdzą, że strajk jest nielegalny. Utrzymują, że pod informacją o strajku podpisały się dwa z sześciu związków zawodowych, które wszczynały spór i podpisały protokół rozbieżności. Spółka twierdzi, że to poważne naruszenie przepisów, które przesądza o nielegalności działań.

- Sytuacja jest poważna. Strajk rozpocznie się 1 maja. Pod referendum podpisało się wszystkie 6 związków zawodowych - poinformowała Monika Żelazik.

O co toczy się gra? Jak informowaliśmy w money.pl, chodzi pieniądze i warunki pracy. Pracownicy żalą się, że prawie połowa pensji jest uzależniona od różnych dodatków. Raz są, raz ich nie ma. Czyli wynagrodzenie zawsze jest niespodzianką. Zależy im na przywróceniu regulaminu wynagrodzeń z 2010 roku. Jednocześnie nie godzą się na część nowych obowiązków.

bDBtUThW

Wynagrodzenia przed laty spadły, bo LOT musiał oszczędzać i ratować biznes. Ale - zdaniem związkowców - nie zostały przywrócone, gdy firma wyszła na prostą. A przecież to właśnie LOT przedstawiany jest jako największy biznesowy sukces "dobrej zmiany" Prawa i Sprawiedliwości.

Jak pisaliśmy w money.pl, racje LOT można zawrzeć w krótkim zdaniu: spełnienie żądań związków zawodowych jest niebezpieczne dla finansów spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBtUTiq
wiadomości
KOMENTARZE
(178)
REWAR
3 lata temu
Strajować STRAJKOWAĆ! TYLKO JAK SIĘ ZMUSI RZĄD TO DADZĄ! TAK KLER ROBI OD WIEKÓW I MA BILIONY!
Dojna Zmiana
3 lata temu
BRAWO nie tylko dojna zmiana i pisowscy złodzieje mają dostawac podwyzki premie , ludziom tez sie należy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
podatnik
3 lata temu
no to teraz czekamy na pielegniarki i gornikow
bDBtUTir
daras
3 lata temu
Jak rząd ciągle trąbi o swoich sukcesach, doskonałej sytuacji finansowej budżetu, nadwyżce budżetowej itp. itd, to czego się spodziewa? A potem jak przychodzi, co do czego, to najlepiej zarabiający mają się zrzucić na niepełnosprawnych.... Kpina
Leszek.
3 lata temu
Jeżeli kierowcy np. Glińskiego nalezy się 30 000 pln nagrody bo nie rozbił jeszcze samochodu. Jeżeli ludzie sa zwalniani ze stanowiska i dostają 70 000pln nagrody. To na ile wycenić dodatki dla personelu który ma tyle starów co lądowań a dodatkowo przynoszą dochód do budżetu. Pewnie te 30 000pln pasowało by ale miesięcznie bo taka skala.
...
Następna strona