Notowania

kraj
20.12.2016 01:43

Studia już nie dla każdego? Zmiany w dotacjach dla uczelni

Skończymy z wiecznymi studentami - zapowiedziała wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Teresa Czerwińska w rozmowie z "Rzeczpospolitą"

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)

.

Czy w przyszłym roku rzeczywiście trudniej będzie dostać się na studia w związku ze zmianą naliczania dotacji? Wprowadzony zostanie tzw. wskaźnik dostępności dydaktycznej. Uczelni najbardziej będzie się opłacać, by na jednego wykładowcę przypadało 13 studentów.

Teresa Czerwińska: W pierwszej kolejności należy pamiętać, że od kilku już lat mamy do czynienia z niżem demograficznym, który w naturalny sposób zmniejsza liczbę kandydatów na studia. Tymczasem w dotychczasowym systemie niektóre uczelnie za wszelką cenę starały się konkurować o środki z dotacji poprzez rekrutację jak największej liczby studentów, praktycznie nie stosując żadnych ograniczeń dla kandydatów. Nic dziwnego, że zewsząd słychać było głosy o coraz niższym poziomie przeciętnego studenta.

Wiceminister w rozmowie z PAP we wrześniu mówiła też, że MNiSW chce podniesienia jakości kształcenia i zmniejszenia masowości studiów.Temu ma służyć premiowanie m.in. utrzymania na uczelni odpowiedniej relacji między liczbą studentów a liczbą kadry dydaktycznej. To oznaczałoby np., że studenci mogliby się uczyć w mniejszych grupach. Kolejną kwestią jest jakość kadry dydaktycznej. Dotacja powiązana byłaby z kategorią naukową jednostki. - Im lepsze badania prowadzą wykładowcy i im większe mają znaczenie w środowisku międzynarodowym, tym więcej mają do przekazania studentom. Chcemy powiązać proces badawczy z procesem dydaktycznym - zapowiedziała.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce też przy finansowaniu uczelni doceniać ich umiędzynarodowienie. Jak zadeklarowała wcześniej Czerwińska, resortowi zależy na tym, by osoby z zagranicy przyjeżdżały na studia do Polski nie tylko na kilka miesięcy - np. w ramach programu Erasmus+ - ale na pełen cykl studiów. - Dlatego chcemy premiować sytuację, kiedy studenci wybierają polskie uczelnie, by uzyskać tu dyplom - wyjaśniła.

oprac. Anna Frankowska

Tagi: kraj, nauka, polska, uczelnie, pap, różne, mnisw, "Rzeczpospolita", powtórzenie, przegląd prasy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-12-2016

rysiek kumalczPopieram. Siedzą takie nieuki, zero wiedzy podstawowej, która powinny posiadać po ukończeniu podstawówki. I jeszcze powinni znieśc ten durny system … Czytaj całość

20-12-2016

PoliiiI bardzo dobrze. Teraz każdy cymbał po 5-latach chlania może zostać magistrem. Siedzą 5 lat na nic nierobieniu, zero nauki, a wykładowcy ich … Czytaj całość

20-12-2016

mmmmPiS ogranicza ludziom możliwość studiowania, bo niewykształconym CIEMNYM LUDEM się łatwo steruje!

Rozwiń komentarze (90)