Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Świadczenia dla rodziców w 2017 roku. Niektóre wnioski można już składać przez internet

65
Podziel się:

Becikowe, program 500+, "kosiniakowe", fundusz alimentacyjny, Karta Dużej Rodziny, zasiłek rodzinny i 4 tys. zł na dziecko - to wsparcie od państwa, o które mogą ubiegać się rodzice.

Świadczenia dla rodziców w 2017 roku. Niektóre wnioski można już składać przez internet
(Katsiaryna Pakhomava, Shutterstock.com)

Program 500+, becikowe, "kosiniakowe", fundusz alimentacyjny oraz Karta Dużej Rodziny - to wsparcie od państwa, o które od połowy stycznia 2017 roku rodzice mogą się ubiegać przez internet. Wystarczy, że złożą wniosek online. Rodzice pobierający 500 zł na dziecko muszą dopilnować tego obowiązku co roku. Nie powinni też zapominać o istnieniu pozostałych świadczeń. Przypominamy te najpopularniejsze.

Dokumenty można składać za pośrednictwem rządowego portalu Emp@tia. Jak się do tego zabrać? W pierwszej kolejności należy założyć tzw. profil zaufany za pośrednictwem jednego z banków (PKO BP, Millennium Bank, ING, Inteligo). Nie muszą tego robić osoby, które wcześniej korzystały z podobnej usługi lub posiadają elektroniczny podpis kwalifikowany. W drugim kroku, użytkownicy wypełniają przygotowany formularz.

Portal informująco-usługowy Emp@tia

Wniosek można uzupełnić bez wychodzenia z domu. Niektóre dane w dokumencie są wprowadzane z automatu, co pozwala uniknąć błędów i w efekcie - przyspieszyć decyzję o przyznaniu świadczeń. Na razie elektronicznych kwestionariuszy można użyć przy pięciu najbardziej popularnych świadczeniach. Rodzice nie powinni jednak zapominać, że przysługuje im więcej przywilejów. Niektóre są uwarunkowane dochodem, inne - np. formą zatrudnienia. Resort rodziny zapowiada, że w najbliższym czasie wszystkie tego typu sprawy będzie można załatwić przez internet - podaje "Rzeczpospolita".

Program 500+. Kto może skorzystać?

Zgłoszenia przez internet można też dokonać w ramach 500+. W tym wypadku, opcja jest dostępna nie tylko poprzez portal Emp@tia, ale też na stronach urzędów lub przez większość kont bankowych online. Sympatycy tradycyjnych form mogą wybrać druk papierowy i zanieść go do urzędu gminy. Do programu można dołączyć w każdym momencie. Co ważne, dokument trzeba składać raz do roku. Pierwszy okres rozliczeniowy wyjątkowo trwa od 1 kwietnia 2016 roku do 30 września 2017 roku. Dopiero w sierpniu i wrześniu rodzice będą musieli pomyśleć o wypełnieniu kolejnego wniosku. W kolejnych latach program będzie rozliczany od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Kto może liczyć na finansowanie? Rodzice i opiekunowie prawni aż do ukończenia przez syna czy córkę 18 lat. Rząd przyznaje 500 zł na drugie i kolejne dziecko bez kryterium dochodowego. Aby wsparcie mogła natomiast uzyskać rodzina z jednym potomkiem, dochód netto nie może przekroczyć 800 zł na osobę. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, limit automatycznie wzrasta do 1200 zł. Do wniosku należy w tym przypadku dołączyć oświadczenie o dochodach (m.in. o zarobkach, rencie, alimentach czy pomocy socjalnej).

Chcesz wiedzieć więcej na temat programu 500+? Zajrzyj do kompendium wiedzy WP money.

Becikowe - pojedynczy zastrzyk gotówki dla rodziców

Formularz online załatwi sprawę w przypadku popularnego becikowego. Z jednorazowej zapomogi w wysokości 1000 zł skorzystają rodzice, opiekunowie prawni i tzw. opiekunowie faktyczni (przejmujący opiekę równocześnie ze złożonym wnioskiem o adopcję). Muszą spełnić podstawowy warunek. Dochód netto rodziny nie może przekroczyć 1922 zł na osobę w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. W przypadku biologicznych rodziców, matka dziecka musi dodatkowo udowodnić, że zgłosiła się do ginekologa najpóźniej w dziesiątym tygodniu ciąży (wystarczy np. zaświadczenie lekarskie).

Jak ubiegać się o świadczenie? W ciągu 12 miesięcy od narodzin (lub przysposobienia) dziecka trzeba złożyć wniosek o becikowe do właściwej instytucji (np. urzędu miasta czy ośrodka pomocy społecznej). Przydadzą się także inne dokumenty - akt urodzenia dziecka, ksero dowodu osobistego oraz oświadczenie, że na dane dziecko nikt wcześniej nie pobrał becikowego. Rodzice otrzymają pieniądze do końca danego lub następnego miesiąca (w zależności, czy uda im się dostarczyć dokument przed 10. dniem miesiąca).

Świadczenie rodzicielskie, czyli tzw. "kosiniakowe"

Od 2016 roku studenci, bezrobotni, przedsiębiorcy czy osoby na umowach cywilno-prawnych mogą ubiegać się o 1000 zł miesięcznie na dziecko. Tzw. "kosiniakowe" (od pomysłodawcy, ministra Waldemara Kosiniaka-Kamysza) to propozycja dla rodziców, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński. Druk wymagany do uzyskania zapomogi znajdą w każdym Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Podobnie jak w przypadku powyższych świadczeń, dokument mogą też złożyć drogą elektroniczną. Mają na to 3 miesiące od dnia narodzin dziecka.

Rodziny z jednym dzieckiem otrzymują świadczenie przez 52 tygodnie od jego narodzin. Jeśli na świat przyjdzie więcej noworodków, pieniądze mogą być pobierane od 65 tygodni (dwójka), przez 67 tygodni (trojaczki) i 69 tygodni (czworaczki), aż po 71 tygodni przy pięciorgu i więcej. "Kosiniakowe" jest przyznawane niezależnie od dochodu w gospodarstwie domowym.

Fundusz alimentacyjny dla samotnych rodziców

Wnioski przez internet mogą też składać rodzice, korzystający z funduszu alimentacyjnego. Opcja przysługuje samotnym matkom lub ojcom w sytuacji, gdy drugi rodzic uchyla się od płacenia pieniędzy zasądzonych przez sąd. Fundusz wypłaca świadczenie, jeśli wnioskodawca nie przekracza kryterium dochodowego. Próg wynosi 725 zł netto na osobę w rodzinie. W 2017 roku może być trudno takie wymagania spełnić. Samotny rodzic, który zarabia najniższą krajową, nie mieści się w wyznaczonym limicie (minimalna pensja wynosi obecnie 2000 zł brutto).

Kwota wsparcia z funduszu stanowi równowartość bieżąco ustalonych alimentów. Nie może być jednak wyższa niż 500 zł miesięcznie. Pieniądze przysługują osobie uprawnionej przed 18. rokiem życia. Jeśli dziecko studiuje lub uczy się w szkole wyższej, czas pobierania środków wydłuża się aż do ukończenia przez nie 25 lat. Wnioski o ustalenie praw do świadczeń są przyjmowane do 1 sierpnia danego roku, a alimenty wypłacane od 1 września (spóźniony dokument przesuwa start wypłaty).

O innych świadczeniach przeczytasz na następnej stronie

Karta Dużej Rodziny pozwoli zaoszczędzić

Państwo oferuje system zniżek dla rodzin wielodzietnych, na poziomie lokalnym lub ogólnopolskim. Ulgowe przejazdy komunikacją publiczną, niższe opłaty w urzędach, tańsze bilety na wydarzenia kulturalne, do kina, do muzeów, na wystawy - to główne benefity, które płyną z posiadania Karty Dużej Rodziny. Ofertę specjalną przygotowują nie tylko instytucje publiczne, ale także firmy prywatne. Wykaz wszystkich partnerów akcji można znaleźćtutaj.

Kto może otrzymać taką kartę? Każdy członek rodziny, w której wychowuje się przynajmniej trójka dzieci. Może to być również rodzina zastępcza oraz rodzinny dom dziecka. Plastik uprawniający do zniżek jest przyznawany niezależnie od dochodu. Rodzice dostają go na całe życie, dzieci - do ukończenia 18 lat (jeśli kontynuują naukę to do 25 lat), a dzieci niepełnosprawne - na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Usługa jest bezpłatna. Jak dostać kartę? Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta, właściwego dla adresu zamieszkania wszystkich członków rodziny. Od tego roku druk można również wysłać przez internet, bez wychodzenia z domu. W zależności od wnioskodawcy, mogą się przydać jeszcze inne dokumenty. Np. ojciec i matka powinni mieć przy sobie (lub załączyć) dowód osobisty i oświadczenie o władzy rodzicielskiej. Więcej o Karcie Dużej Rodziny przeczytasz tutaj.

Zasiłek rodzinny. Ile wynosi w 2017 roku?

Wniosek o zasiłek rodzinny i dodatki mogą składać rodzice, opiekunowie prawni i faktyczni, a także osoby pełnoletnie, które się uczą i nie są na utrzymaniu rodziców. Na razie jednak nie zrobią tego przez internet. Dokument muszą złożyć osobiście w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Do formularza dołączą m.in. skrócony odpis aktu urodzenia, oświadczenie o dochodach w gospodarstwie domowym, a także informację o kontynuacji nauki (w przypadku uczniów).

Aktualnie wysokość świadczenia wynosi:

  • 95 zł miesięcznie na dziecko do 5 lat;
  • 124 zł miesięcznie na dziecko w wieku od 5 do 18 lat;
  • 135 zł miesięcznie na osobę pełnoletnią w wieku do ukończenia 24. roku życia;

Oprócz tego, rodzice mają też prawo do dodatków do zasiłku, np. z tytułu samotnego wychowywania dziecka. W obu przypadkach obowiązuje kryterium dochodowe. Kwota netto nie może przekroczyć 674 zł na osobę albo 764 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem. Od 1 listopada 2017 roku te granice mają się jednak nieco przesunąć, kwoty wzrosną o 80 zł. Nowe progi finansowe wyniosą odpowiednio: 754 zł oraz 844 zł.

W przypadku zasiłków rodzinnych nie jest tak łatwo stracić prawo do pieniędzy ze względu na samo kryterium dochodowe. Od 1 stycznia 2016 roku funkcjonuje tzw. mechanizm "złotówka za złotówkę". Co to oznacza w praktyce? Jeśli rodzina korzystająca z danego świadczenia przekroczy próg, nie straci go całkowicie. Otrzyma wsparcie w wysokości pomniejszonej o kwotę, o którą przekroczyła limit.

4000 zł na dziecko. Efekt ustawy "Za życiem"

12 miesięcy od momentu narodzin - tyle czasu mają na złożenie wniosku rodzice, którzy ubiegają się o świadczenie na chore dziecko. Z początkiem 2017 roku weszła w życie Ustawa o wspieraniu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Zgodnie z nowymi przepisami, gdy na świat przyjdzie noworodek z ciężkim upośledzeniem lub chorobą zagrażającą życiu (powstałym w trakcie rozwoju prenatalnego lub porodu), przysługuje jednorazowe wsparcie w wysokości 4000 zł.

Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, miasta lub w ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Druk można pobrać ze strony internetowej ministerstwa. Oprócz tego, potrzebne będą też dodatkowe dokumenty: zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan zdrowia dziecka (wystawione przez lekarza specjalistę) oraz dokument potwierdzający prowadzenie ciąży przynajmniej od 10. tygodnia. Pieniądze powinny zostać wypłacone w ciągu miesiąca (w trudnych sytuacjach czas może się wydłużyć do dwóch miesięcy).

Rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą też w dalszym ciągu liczyć na świadczenie pielęgnacyjne. W tym roku wynosi ono 1406 zł netto miesięcznie. Kiedy można się o nie ubiegać? Gdy rodzic zrezygnował z pracy na rzecz opieki nad chorym synem lub córką. Wsparcie finansowe przysługuje, jeśli niepełnosprawność osoby powstała zanim ukończyła ona 18 lat lub 25 lat (w przypadku ucznia czy studenta). Każdy, kto korzysta z tej formy pomocy, ma także opłacane składki na ubezpieczenie społeczne.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(65)
Aneta
6 lat temu
Najbardziej działa mi na nerwy KOSINIAKOWE ja mam 80% a ta co nie robi 1tys!!! Niech mi też dodadzą 1 tys !!! Czuje się okradzona !!!
Anczi
6 lat temu
A nie prościej było uwarunkować 500+ jakimkolwiek zatrudnieniem (choćby pol etetu czy um.zlec.) i dać świadczenie od pierwszego dziecka ? Wszyscy by na tym zyskali. Nieroby jakby chciały 500+ musiałyby iść do roboty, było by więcej osób pracujących na emerytów, matki by się nie zwalniały itd. Chcesz pomocy? Nie ma problemu tylko najpierw daj coś od siebie.
91
6 lat temu
Ja odnosnie tego kryterium zmiesznego z reszta, ciekawe czy byscie wyzyli za 725 zlotych na wynajetym mieszkaniu.Ha,ha to jest chore kryterium.Czas to zmienic.
olo
6 lat temu
Te wszystkie zasiłki,może nie bardzo duże,ale w kraju gdzie wielu zarabia 1500zł .... Pracownicy niewykwalifikowani będą rezygnować z pracy gdy wysokość uzyskanych zasiłków pozwoli im na przeżycie.Wielu tak zrobi,niektórzy już to zrobili.
Kazimiera
6 lat temu
A ja za prace w rejestracji w dużym szpitalu ( mnóstwo poradni, mnóstwo ludzi ) za 8 godzin ciężkiej pracy otrzymuję 850 złotych na rękę. Z każdą kartą - pojedynczo muszę lecieć do odpowiedniej poradni, bo lekarz nie chce mieć bałaganu na biurku. Ludzie! , za pracę płacą 850 złotych netto, a paniusie leżą w domu i nic nie robią, bo dzieci od rana do wieczora w szkole, na lekcjach lub w świetlicy. Jeszcze darmowe obiadki.
...
Następna strona