Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie kolejna tama na Wiśle. Powstanie do 2025 roku za 2,2 mld zł

98
Podziel się

Porozumienie trzech ministerstw otwiera drogę do budowy drugiej tamy na Wiśle poniżej Włocławka - Stopnia Wodnego Siarzewo. Ma dać czystą energię, chronić przed powodziami i wspierać gospodarczy rozwój regionu.

W efekcie podpisanego porozumienia ma powstać także elektrownia wodna
W efekcie podpisanego porozumienia ma powstać także elektrownia wodna (Ministerstwo Środowiska)
bDTuqTVh

W piątek ministrowie środowiska, energii oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podpisali porozumienie o budowie Stopnia Wodnego Siarzewo.

- To ważna inwestycja, która zapewni Polakom bezpieczeństwo powodziowe. Umożliwi też rozwój transportu śródlądowego i produkcję czystej energii elektrycznej - powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

bDTuqTVj

Czystą energię zapewni elektrownia o mocy 80 MW, która będzie elementem inwestycji.

- Umożliwi produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła i zapewnienie energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu elektrowni systemowych dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackout-u - stwierdził Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.

Zdaniem Jana Szyszki budowa jest istotna z kilku powodów.

- Pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku, w tym umożliwi zmniejszenie ryzyka powodziowego w regionie. Przyczyni się również do rozwoju gospodarczego regionów położonych wzdłuż dolnej Wisły oraz rozwoju transportu śródlądowego - powiedział minister.

bDTuqTVp

Według sygnatariuszy porozumienia realizacja inwestycji zmniejszy ryzyko powodziowe "poprzez ograniczenie ryzyka zatorów lodowych oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania".

Dodatkowo przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie skutkom suszy na obszarach o najmniejszych opadach w Polsce - na terenie Kujaw.

Zakres planowanego przedsięwzięcia obejmuje obiekty związane z budową stopnia wodnego, m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownię wodną, śluzę żeglowną z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, urządzenia do spływu ryb w dół rzeki oraz boczne zapory ziemne, zbiornik wodny.

Zgodnie z harmonogramem w latach 2017-2019 planowane jest uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, a w 2020 roku - rozpoczęcie prac budowlanych.

bDTuqTVq

Tama ma być gotowa do końca 2025 roku. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na ponad 2,2 mld zł.

bDTuqTVK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(98)
BACA co dziew...
3 lata temu
UWAGA !! w 2025 roku zawrócimy Wisłę na wysokości Warszawki i skierujemy na Berdyczów a jak można ? -przez 8 lat,tuska,brak ONR i RN -bylibyśmy juz na poziomie Szwajcarii w prawdzie tylko kaszubskiek -hej !!!
Mj
3 lata temu
Czytając komentarze mam wrażenie że Polakom kompletnie nic się nie podoba. Najchętniej siedzieli by w rezerwacie o swieczce..
kret
3 lata temu
po niektórych komentarzach można wywnioskować że zakodowany elektorat PO i nowośmiesznej ,przyzwyczajony do polityki letniej wody w kranie i wyprzedaży majątku narodowego, ma ewidentny problem z czymkolwiek co by PiS nie planował. Dla niektórych to nowość a PiS po prostu robi to co robią wszystkie normalne rządy we wszystkich normalnych krajach .
bDTuqTVL
kotong
3 lata temu
Moze wreszcie wracamy do normalnosci gdzie bedzie decydowac ekonomika transportu, oby sie cos wreszcie ruszylo Niemcy 20% transportu drrobnicy wykonuja transportem rzecznym
Gość 123445
3 lata temu
W końcu to robią. Tama we Włocławku grozi zawaleniem i dobrze, że robią 2 stopień, bo tak to zalało by duży obszar. Jest to krok w dobrą stronę.
...
Następna strona