Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Będzie kolejna tama na Wiśle. Powstanie do 2025 roku za 2,2 mld zł

98
Podziel się:

Porozumienie trzech ministerstw otwiera drogę do budowy drugiej tamy na Wiśle poniżej Włocławka - Stopnia Wodnego Siarzewo. Ma dać czystą energię, chronić przed powodziami i wspierać gospodarczy rozwój regionu.

W efekcie podpisanego porozumienia ma powstać także elektrownia wodna
W efekcie podpisanego porozumienia ma powstać także elektrownia wodna (Ministerstwo Środowiska)

W piątek ministrowie środowiska, energii oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podpisali porozumienie o budowie Stopnia Wodnego Siarzewo.

- To ważna inwestycja, która zapewni Polakom bezpieczeństwo powodziowe. Umożliwi też rozwój transportu śródlądowego i produkcję czystej energii elektrycznej - powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Czystą energię zapewni elektrownia o mocy 80 MW, która będzie elementem inwestycji.

- Umożliwi produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła i zapewnienie energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu elektrowni systemowych dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackout-u - stwierdził Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.

Zdaniem Jana Szyszki budowa jest istotna z kilku powodów.

- Pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku, w tym umożliwi zmniejszenie ryzyka powodziowego w regionie. Przyczyni się również do rozwoju gospodarczego regionów położonych wzdłuż dolnej Wisły oraz rozwoju transportu śródlądowego - powiedział minister.

Według sygnatariuszy porozumienia realizacja inwestycji zmniejszy ryzyko powodziowe "poprzez ograniczenie ryzyka zatorów lodowych oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania".

Dodatkowo przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie skutkom suszy na obszarach o najmniejszych opadach w Polsce - na terenie Kujaw.

Zakres planowanego przedsięwzięcia obejmuje obiekty związane z budową stopnia wodnego, m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownię wodną, śluzę żeglowną z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, urządzenia do spływu ryb w dół rzeki oraz boczne zapory ziemne, zbiornik wodny.

Zgodnie z harmonogramem w latach 2017-2019 planowane jest uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, a w 2020 roku - rozpoczęcie prac budowlanych.

Tama ma być gotowa do końca 2025 roku. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na ponad 2,2 mld zł.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(98)
Kris
5 lata temu
Szanowni, pewnie wielu z Was nie pamięta sławnego hasła Plan Wisła. Tak, tak, ten Gierkowski plan przewidywał budowę chyba 10 zapór / stopni wodnych na Wiśle. Po co ??? A no po to, że - 1- już wtedy były czasami lata słabe w deszcze i były problemy z zaopatrzeniem większych miast w wodę - tak , niektóre miały pobór wody z pod dna Wisły. 2. Większość zapór / stopni miały mieć elektrownie wodne , większe/ mniejsze - zawsze to coś. 3 - niestety plan nie wypalił, brak kasy itp, zrobił się rok 80, koniec kariery Gierka, a dalej to znamy, okrągłe stoły, przepychanki, przekręty, reformy. A teraz przyjdzie deszczówkę łapać - a i z tym będzie problem. Przez eko-terrorystów mamy za czyste powietrze i nie tworzy się deszcz - brak mikro-pyłu - inicjatora kropelek wody. Teraz pali się 2,3 mln ha lasów na Syberii, więc może coś popada u nas.
Obywatel RP
6 lat temu
Malkontentom ciągle coś nie tak, lepiej jak żyliśmy w stagnacji tak jak przez ostatnie 8 lat.
vito
6 lat temu
No tak. Zaszaleli. Elektrownia 80MW. Niedługo będziemy sprzedawać nadwyżki prądu do Francji i Rosji :P
z
6 lat temu
Co z obszarami objętymi ochroną Natura 2000?Jakie kary i koszta tego poniesiemy?
vOppeln
6 lat temu
Jka sie zund bierze to bedzie git jak za komuny. Forever and ever.
...
Następna strona