Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"To drugi rozbiór OFE". Ostre słowa o planie rządowej reformy emerytalnej

13
Podziel się:

Paulina Hennig-Kloska obawia się, że planowana reforma pozwoli na nacjonalizację części firm, w których OFE mają udziały. Zwróciła uwagę, że niektóre Otwarte Fundusze Emerytalne mogą posiadać nawet 50-60 proc. udziałów w niektórych spółkach.

"To drugi rozbiór OFE". Ostre słowa o planie rządowej reformy emerytalnej
(REPORTER)
bECAkBDV

Paulina Hennig-Kloska nazywa planowaną przez rząd reformę emerytur "drugim rozbiorem OFE". Posłanka Nowoczesnej, gość radiowej Jedynki oceniła, że będzie to kontynuacja złych zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych, które rozpoczął rząd PO-PSL.

Paulina Hennig-Kloska określiła działania poprzednich władz w tej sprawie mianem "skoku na OFE". - Platforma wzięła część pieniędzy, tę bezpieczniejszą, ulokowaną w części skarbowej, sprawiając, że tych pieniędzy dziś nie ma, zostały przejedzone - powiedziała.

Posłanka Nowoczesnej podkreśliła, że teraz rząd PiS planuje kolejne niekorzystne z punktu widzenia obywateli zmiany. Odniosła się też do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, który już wówczas zasugerował, że będą zmiany w emeryturach. - Ja mam wrażenie, że na konwencji PiS prezes powiedział "A", a potem wszyscy zastanawiali się, jak ten pożar ugasić - mówiła.

bECAkBDX

Paulina Hennig-Kloska obawia się, że planowana reforma pozwoli na nacjonalizację części firm, w których OFE mają udziały. Zwróciła uwagę, że niektóre Otwarte Fundusze Emerytalne mogą posiadać nawet 50-60 procent udziałów w niektórych spółkach.

- Może się nagle okazać, że Skarb Państwa przejmuje w takiej firmie pakiet większościowy, wprowadza swojego prezesa, członków rady nadzorczej i swoją politykę do prywatnego biznesu - zaznaczyła. - Obawiamy się, że będzie to kolejna seria stanowisk dla Jarosława Kaczyńskiego i spółki - dodała posłanka Nowoczesnej.

Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego, środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych mają być przeniesione w trzech czwartych do trzeciego filara i w jednej czwartej do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

bECAkBEd

Rząd chce, żeby pracodawcy zapisywali zatrudnionych między 19 a 55 rokiem życia do pracowniczych programów, które będą się składać na dodatkową emeryturę. Z programu będzie można się wycofać w ciągu trzech miesięcy od jego utworzenia. Pieniądze z PPK będą mogły być wykorzystane na sfinansowanie wkładu własnego do mieszkania. Reforma ma ruszyć 1 stycznia 2018 roku.

bECAkBEy
emerytury
wiadomości
KOMENTARZE
(13)
Carlos
5 lata temu
Proszę o rozwinięcie skrótu PPK z końcówki artykułu. Brak objaśnienia skrótu jest wysoce nieprofesjonalne. Dotyczy zdania: "Pieniądze z PPK będą mogły być wykorzystane na sfinansowanie wkładu własnego do mieszkania. Reforma ma ruszyć 1 stycznia 2018 roku".
Nikodem
5 lata temu
OFE to jak AMBER-GOLD , tylko tu państwo częściowo pokrywa utracone pieniądze,
mar911
5 lata temu
PO-PSL zabrało połowę a PIS zabierze resztę. I po co było zachęcać nas do przekazywania części składek do OFE. Te pieniądze miały zarabiać na NASZĄ lepszą emeryturę. A teraz w majestacie prawa chcecie nas znowu okraść?! Ile lat jeszcze będziecie nas traktpwać jak dojne krowy? Sobie rozdajecie olbrzymia kasę, na diety, na utrzymanie biur, na obiadki, samochody i milion innych rzeczy. A dla nas co macie? Kiełbasę wyborczą raz na 4 lata a potem tylko suchy chleb nam zostanie.
bECAkBEz
kakakak
5 lata temu
jak zawsze wszystko nam zagrabią i napchają tylko swoje kabzy a my na bruk i wpier..... trwakę, nie daj boże żeby i zieloną trawę i pastwiska przejeli bo może wówcza szosatnie nam kora na drzewach które jeszcze się zachowają
kakakak
5 lata temu
[QUOTE] Dajcie spokój z kasą z OFE i tak gówno dostaniecie. Chyba jeszcze nikt w tym kraju nie dostał złamanego centa emerytury z OFE, Buzek obiecywał złote góry, a zostało kupę łajna. Ciekawi mnie ile gamoni z góry napchało sobie kieszenie tymi pieniędzmi. Niech w pizdu zlikwidują to wszystko tylko żeby z pożytkiem dla ludzi bo jak mówię każdy z nas gówno z tej kasy dostanie jak ZUS-ik położy na to łapę. Nasz kochany TK już dawno powiedział że ta kasa nie jest nasza, więc tylko gamonie jak np.: Pierdu, boleją nad nią. [/QUOTE]