Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Total podpisze historyczny kontrakt z Iranem i Chińczykami

7
Podziel się:

Iran planuje w poniedziałek podpisać kontrakt z francuskim koncernem naftowym Total i China National Petroleum Corp. Umowa pozwoli eksploatować największe na świecie polu gazu ziemnego.

Total podpisze historyczny kontrakt z Iranem i Chińczykami
(Wikiemdia/Laurent Vincenti CC SA 3.0)

Będzie to przy okazji pierwsza tak duża inwestycja w Iranie od czasu zniesienia sankcji w 2016 roku.
Total i CNPC podpisały w listopadzie z National Iranian Oil porozumienie w sprawie wydobycia z pola gazowego South Fars, którego zasoby zostały wycenione na 4,8 miliardów dolarów - podaje Bloomberg. Parastoo Younchi, irański minister ds. usług związanych z ropą naftową, powiedział, że do Teheranu przyleci z tej okazji prezes Total - Patrick Pouyanne.

Koncern Total potwierdził, że 20-letnia umowa z bardzo atrakcyjnymi warunkami zostanie podpisana w poniedziałek. CNPC w Pekinie nie skomentowało tych doniesień. Zgodnie ze wstępną umową z listopada, Total będzie kontrolował 50,1 procent projektu, a CNPC - 30 proc., a irański Petropars - 19,9 proc.

South Fars jest częścią największego na świecie złoża gazu, którą Iran dzieli z Katarem. To zarazem powód sporu, który rozgorzał między Katarczykami a ich kilku sąsiadami. Arabia Saudyjska zerwała w czerwcu powiązania handlowe z Katarem, oskarżywszy go o wspieranie terroryzmu. Zerwanie relacji z Katarem przez Arabię Saudyjską jest pośrednio wymierzone w Iran, który jest głównym regionalnym rywalem Arabii Saudyjskiej. Planowane podpisanie kontraktu zbiega się z upływem terminu, w którym Katar miał spełnić żądania krajów sprzyjających Arabii Saudyjskiej. Jednym z postawionych warunków jest zerwanie stosunków z Iranem. Katar jednak odrzucił to ultimatum.

Zobacz także: Zobacz także: paliwa tanieją na wakacje

Iran ma największe rezerwy gazu na świecie, szacowane na 33 biliony metrów sześciennych i jest trzecim co do wielkości producentem ropy naftowej w OPEC.

W listopadzie Total oszacował koszt pierwszej części projektu South Fars na 2 miliardy dolarów, z czego udział Francuzów wyniesie miliard dolarów. Koncern już wcześniej inwestował w South Fars, dopóki sankcje nałożone na Iran nie zmusiły go do wycofania się w 2009 r. Rzecznik koncernu powiedział w niedzielę, że projekt jest zgodny z prawem francuskim i międzynarodowym, a wydobywany gaz zasili irański rynek krajowy od roku 2021 r.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
z wawy
6 lat temu
PISMAK ZNOW POLECIAL PEWNIE ODMAWIA ZDROWASKI 4.8 MILIARDOW TO DUZA INWESTYCJA ? PO DRUGIE IRAN JEST RYZYKOWNY NIE WIELE KRAJOW PODPISUJA UMOWY TAK DUZE ZE WZGLEDU NA SANKCJE.
willy
6 lat temu
Największe pole naftowe i ma być wyceniane na 4,8 miliarda dolarów - no to naprawdę musi być duże hahaha!!
Krasawica
6 lat temu
A gdzie panowie Waszczykowski i Morawiecki oraz wszechświatowa agencja promowania polskiego eksportu w galaktyce Syriusza i okolicy? PGNiG nie potrzebuje gazu? Nic, nikt? A miała być taka miłość z Persami i ho, ho, biznes jak stąd dotąd... Po co nam tacy ministrowie ?
Temida
6 lat temu
Witam i pytam czy Irańczycy to barany . Nikt przy zdrowych zmysłach nie powinien podpisywać umowy z firmami francuskimi i amerykańskimi.
m-53
6 lat temu
[QUOTE] zasoby zostały wycenione na 4,8 miliardów dolarów [/QUOTE] Śmiech na sali. Albo tradycyjnie redaktor skończył naukę na liczeniu do stu.