Notowania

gospodarka na świecie
09.09.2018 15:26

Trump ma silny argument za wojną handlową. Rekordowa nadwyżka Chin

Chińska nadwyżka w dwustronnym handlu z USA osiągnęła w sierpniu rekordowe 31,05 mld dolarów. Dane opublikował chiński urząd celny. To daje prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi bardzo mocny argument za eskalacją wojny handlowej z Chinami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sputnik/EAST NEWS)
Trump ma argument do eskalacji wojny handlowej

Sierpniowy deficyt USA w dwustronnym handlu z Chinami był o prawie 3 mld dolarów większy niż w lipcu. Pobił też dotychczasowy rekord, ustanowiony w czerwcu. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku osiągana przez Chiny nadwyżka wzrosła o blisko 15 proc. - wynika ze statystyk opublikowanych przez chińskich celników, na dane powołuje się Polska Agencja Prasowa.

Wojna handlowa między dwiema największymi gospodarkami świata ciągle narasta. Chińskie ministerstwo handlu spór między krajami ocenia jako największą wojnę celną w historii.

Zarówno USA, jak i Chiny wprowadziły już 25-procentowe cła na wzajemny eksport wart po 50 mld dol. rocznie. W najbliższych tygodniach w życie mają wejść kolejne sankcje.

Waszyngton może w każdej chwili wprowadzić cła na dalsze chińskie produkty, warte 200 mld dolarów rocznie. Pekin zapowiada stanowczy odwet. Prezydent USA grozi ocleniem prawie całego chińskiego eksportu. Jeśli chińskie władze nie zrezygnują z, jego zdaniem, nieuczciwych praktyk handlowych, w tym kradzieży amerykańskiej technologii – informuje PAP.

Karne cła Waszyngtonu wymierzone są głównie w towary związane z prowadzoną przez chińskie władze strategią gospodarczą "Made in China 2025". Założeniem strategii jest uczynienie z Chin światowego potentata m.in. w dziedzinie biotechnologii, pojazdów elektrycznych czy oprogramowania.

Działania ochronne Waszyngtonu to element polityki Trumpa, prowadzonej pod hasłem "Ameryka przede wszystkim". Przywódca USA uskarża się na olbrzymi deficyt swojego kraju w dwustronnej wymianie z Chinami. W ubiegłym roku deficyt ten wyniósł, według danych amerykańskich, 375 mld dol., a według chińskich 275 mld dol.

Ogólna nadwyżka Chin w handlu zagranicznym wyniosła w sierpniu 27,9 mld dol. To oznacza, że bez sprzedaży na rynek USA, Chiny miałyby w tym miesiącu deficyt handlowy.

Zobacz też: Wojna handlowa USA-UE. "Trump jest skazany na wygraną"

**Trump zapowiada kolejne cła **

Prezydent USA Donald Trump w piątek poinformował , że ma przygotowane kolejne cła na towary importowane z Chin. Warte 267 mld dol. Wcześniej Waszyngton zagroził uruchomienie karnych ceł na towary importowane z Chin, warte 200 mld dol. – poinformował Reuters.

Z zapowiedzi Trumpa wynika, że cła na chińskie towary mogą wejść w życie „bardzo szybko”. Dodał jednak, że wpływ na to, w pewnym stopniu, ma chińska strona.

Zagroził też, wspomnianym wcześniej, ocleniem całego eksportu z Chin. Jeśli tylko Pekin nie zmieni polityki handlowej. Waszyngton zarzuca Pekinowi kradzież amerykańskich technologii. Do worka zarzutów dorzuca też inne, nieuczciwe praktyki. Te, zdaniem Trumpa, mają wpływ na olbrzymi deficyt USA w wymianie handlowej z Chinami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka na świecie, Donald Trump, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-09-2018

KaramustafaMyślały Jankesy, że po wsze czasy będą miały tanią fabrykę w Chinach, a tu lipa. Chiny nie mają być zamiaru amerykańskim wasalem. jak Amerykanie są … Czytaj całość

10-09-2018

RoziuChiny powinny teraz wyprzedać wszystkie obligacje USA jakie mają. Dolar spadnie i będzie na poziomie max. 1$ = 2zł. Dla nas to tylko pozytyw.

09-09-2018

EnmerkarUSA nie mają najmniejszych szans w wojnie gospodarczej z Chinami. Chiny są najpotężniejszym gospodarczo światowym mocarstwem (oficjalne dane), USA - … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)