Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Pogrom w truskawkowym zagłębiu. Święto odwołane, ceny mogą mocno wzrosnąć

251
Podziel się:

Ostatnia nawałnica, która spowodowała olbrzymie zniszczenia upraw w gminie Bieliny, była na tyle poważna, że zdecydowano się nawet odwołać popularne święto truskawek. Właściciele plantacji ciągle liczą straty, a my zastanawiamy się, jak to może wpłynąć na ceny na straganach.

Bieliny to prawdziwe zagłębie producentów truskawek
Bieliny to prawdziwe zagłębie producentów truskawek (Piotr Polak)
bEJqjfEB

Truskawkową krainę w Bielinach (woj. świętokrzyskie) nawiedziła nawałnica, która zniszczyła ogromną część owoców. Wójt odwołał coroczne święto, właściciele plantacji liczą straty, a ceny truskawek mogą pójść w górę.

Bieliny truskawkami stoją. Nic dziwnego, że właśnie tam co roku obchodzone jest huczne święto tego owocu. W tym roku obchody Dnia Świętokrzyskiej Truskawki zaplanowano na niedzielę, 3 czerwca. Jednak ze względu na pogodową katastrofę, która nawiedziła te tereny, władze Bielin zdecydowały o odwołaniu imprezy przyciągającej co roku tłumy.

"Mając na uwadze wydarzenia ostatnich dni, w szczególności rozmiar szkód jakie na terenie naszej gminy wyrządził deszcz oraz grad, podjęliśmy w gronie organizatorów XXI Dnia Świętokrzyskiej Truskawki decyzję o odwołaniu imprezy" - poinformował wójt Sławomir Kopacz.

bEJqjfED
Zobacz także: Czas na test wagowy. Sprawdzamy, czy sprzedawcy truskawek nas oszukują

Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny relacjonując dramatyczne wydarzenie dla serwisu echodnia, przekonuje, że jego gmina jest najbardziej poszkodowaną spośród tych w powiecie kieleckim, które dotknęła nawałnica.

"Odbywający się od 20 lat Dzień Świętokrzyskiej Truskawki obchodziliśmy z radością i nadzieją na udane zbiory. Po tragicznych dla większości plantatorów zdarzeniach pogodowych nie czerpalibyśmy przyjemności z zaplanowanych atrakcji i przygotowanych truskawkowych pyszności" - pisze wójt w komunikacie.

bEJqjfEJ

"Obecnie naszą uwagę zajmuje ratowanie tego, czego nie zniszczyła natura oraz szacowaniem szkód zarówno w gospodarstwach rolnych, jak również w infrastrukturze komunalnej. Gości, którzy rokrocznie obchodzili wraz z mieszkańcami Gminy Bieliny Dzień Świętokrzyskiej Truskawki proszę o zrozumienie. Zabawa w obecnej sytuacji nie spełniłaby swojej roli" - czytamy.

Jednak samo odwołanie tej przyjemnej imprezy może nie być końcem kłopotów dla miłośników tych owoców. Jak już pisaliśmy w money.pl i Wirtualnej Polsce, próbując prognozować ceny w tym sezonie, kiedy ciepła wiosna przyniosła urodzaj, jeszcze wiele rzeczy może się wydarzyć po drodze do rekordowo tanich truskawek.

- Na pewno będzie taniej niż w zeszłym roku, kiedy przymrozki wpłynęły negatywnie na wszystkie uprawy. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć, jak bardzo tanio będzie. Wystarczy tydzień suszy, jedno gradobicie i sytuacja może się zmienić diametralnie. Nie bez znaczenia jest też poziom eksportu, popyt wśród klientów indywidualnych i najważniejsze - brak pracowników do zbiorów - mówiła prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie.

Oprócz złej pogody innym wrogiem tanich owoców i przetworów z nich robionych są też niewykwalifikowani pracownicy, którzy nie chcą już zbierać truskawek. Jak już pisaliśmy w money.pl, plantatorzy truskawek mają problem ze znalezieniem nowych pracowników. W efekcie część zbiorów zostanie na polu i po prostu zgnije.

bEJqjfEK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJqjfFe
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
KOMENTARZE
(251)
Jamicz
3 lata temu
To, że w jednej gminie jest klęska, nie znaczy, że tak jest w całej Polsce...
Joker
3 lata temu
I nie będzie wina "T'r'uskawowego"!
3 lata temu
Przecież mówiliście że truskawki zostaną na polach i zostały , uważajcie co mówicie !
bEJqjfFf
yh
3 lata temu
dobrze ze sie ubezpieczyli
e22
3 lata temu
w kielcach przed każdym marketem 3 -4 parasole i handelek truskawkami jest ich w bród
...
Następna strona