Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BCC za uproszczeniem podatków. Rząd posłucha tych rad?

3
Podziel się:

Aby poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, Gospodarczy Gabinet Cieni BCC rekomenduje rządowi w 2017 r. m.in. uproszczenie podatków, czy wprowadzenie ogólnej interpretacji podatkowej.

BCC za uproszczeniem podatków. Rząd posłucha tych rad?
(Beata Zawrzel/REPORTER)

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC rekomenduje rządowi w 2017 r. m.in. uproszczenie podatków oraz wprowadzenie ogólnej interpretacji podatkowej. Zdaniem ekspertów BCC wpłynie to na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

- Rząd Beaty Szydło podpisał wiele znaczących dla gospodarki i przedsiębiorców decyzji. Zmiany zawarte w pakiecie 100 ułatwień dla firm czy tzw. konstytucja biznesu to działania w pożądanym kierunku - powiedział w środę przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club Marek Goliszewski podczas pierwszego w tym roku posiedzenia gabinetu.

Jak podkreślił, modyfikacji wymaga jednak "szereg zapisów niższego rzędu, odnoszących się m.in. do solidarnej odpowiedzialności za VAT sprzedających i kupujących, zatrzymywania zwrotu podatku VAT przez organy skarbowe na czas działań sprawdzających".

- Rząd roztropnie wycofał się z rujnujących budżet obietnic wyborczych, takich jak kwota wolna od podatku czy wprowadzenie jednolitego podatku. Z ulgą odebraliśmy też zapowiedź skierowania 75 proc. funduszy pozostałych po OFE do towarzystw inwestycyjnych, a także zapowiedź odejścia od nacjonalizacji do repolonizacji banków - dodał Goliszewski.

Zdaniem ekspertów BCC, projekt podniesienia limitów jednorazowego rozliczenia amortyzacji na zakup maszyn do 100 tys. zł jest krokiem w dobrym kierunku, choć miesiąc wcześniej obciążono małe firmy budowlane odwróconym podatkiem VAT i amortyzacja tylko w małej części naprawi zmniejszenie ich płynności. Według nich, w IV kw. ub. roku rząd odnotował zwiększone wpływy z akcyzy i podatków, wynikające ze zwiększonego zysku netto firm, ale wyhamowały inwestycje w sektorze publicznym i spółkach Skarbu Państwa.

- To niedobry prognostyk na kolejne wpływy z podatków. Dlatego z dodatkowym niepokojem odbieramy uchwalenie rządowej ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego. Program 500+ nakręcił konsumpcję, ale z pracy zrezygnowało już ponad 140 tys. kobiet. Obawy rodzi również wymóg ewidencjonowania czasu pracy pracowników oraz płaca minimalna, która powiększy szarą strefę, a także znacząco podwyższy koszty funkcjonowania, głównie małych firm - ocenił Goliszewski.

Aby poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, Gospodarczy Gabinet Cieni BCC rekomenduje rządowi w 2017 r. m.in. uproszczenie podatków, czy wprowadzenie ogólnej interpretacji podatkowej.

- Należy dopracować propozycje przepisów prawa w zapowiadanej przez przedstawicieli rządu konstytucji biznesu. Ponadto trzeba też poprawić jakość stanowionego prawa podatkowego i przywrócić zasady poprawnej legislacji oraz konsultacji społecznej projektów aktów prawnych - powiedziała dr Irena Ożóg pełniąca w GGC BCC funkcję ministra ds. polityki podatkowej. Jej zdaniem na aprobatę działań rządu zasługuje obniżenie stawki CIT z 19 proc. do 15 proc. dla małych podatników posiadających osobowość prawną, czy też podwyższenie kwoty wolnej w podatku PIT do rocznej wysokości 6600 zł.

W ocenie ministra gospodarki GGC BCC dr. Janusza Steinhoffa, rząd powinien kontynuować restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego. Jak podkreślił, w ubiegłym roku przyspieszenia nabrała reforma górnictwa węgla kamiennego, "idąca w zasadzie we właściwym kierunku, która ma za zadanie uzyskanie trwałej rentowności górniczych podmiotów. Wiąże się to niestety z koniecznością likwidacji kopalń trwale nierentownych. Polskie górnictwo z obecnej, wciąż niezwykle trudnej, sytuacji wyprowadzić może jedynie profesjonalne zarządzanie uwzględniające uwarunkowania ekonomiczne i geologiczne" - uważa Steinhoff. Zgodził się z decyzją o połączeniu Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą.

Zdaniem Steinhoffa, konieczne jest przyspieszenie prac nad ustawą o rynku mocy, której projekt przeszedł w grudniu 2016 roku ekspresowe konsultacje społeczne. Jak dodał, kluczem do jego skutecznego wdrożenia jest kwestia uzyskania notyfikacji Komisji Europejskiej. - Obecna sytuacja dużej niepewności musi skłaniać rząd do tworzenia nowych mechanizmów, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne. Myślę tutaj właśnie o rynku mocy - powiedział.

Steinhoff umiarkowanie pozytywnie ocenia mijający rok w energetyce. W tym sektorze jego zdaniem realizowane są znaczące procesy inwestycyjne.

Minister finansów GGC BCC prof. Stanisław Gomułka, pozytywnie ocenił decyzje rządu ws. podniesienia kwoty wolnej od podatku oraz wycofanie się z wprowadzenia podatku jednolitego.

Gomułka podobnie do innych ekspertów gabinetu negatywnie ocenił obniżenie wieku emerytalnego.

- Na razie nie mamy do czynienia ze wzrostem deficytu i załamaniem się finansów publicznych. Ale wynika to z tego, że rząd odszedł m.in. od obietnic wyborczych i zmniejszył inwestycje publiczne. To są środki obronne zastosowane przez rząd, przez ministra finansów(...). Jeśli chodzi o obniżenie wydatków inwestycyjnych ono jest bardzo poważne. Jest już pewne zmniejszenie inwestycji przez przedsiębiorstwa zagraniczne, na razie nie jest ono duże - powiedział Gomułka. Jak dodał, "w miarę dobre wyniki budżetu w roku ubiegłym będą trudne do podtrzymania, szczególnie w latach 2018-2019, kiedy to - w jego ocenie - rząd zacznie w końcu zwiększać inwestycje publiczne".

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC to think tank powołany 2 kwietnia 2012 r., aby wspierać działania prorozwojowe władz publicznych oraz monitorować prace resortów kluczowych dla przedsiębiorczości.

gospodarka
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
fiona
5 lata temu
ZUS !!! Nie podatki!!! Ogarnijcie ten cholerny Z U S !!!
m-53
5 lata temu
Zadziwiające, że pani redaktor Kalus tuż obok sygnuje katastroficzne przepowiednie.
maria
5 lata temu
Najbardziej mnie bawi jak za uproszczeniem podatków opowiadają się doradcy podatkowi