Notowania

USMCA zastąpiła NAFTĘ. Trump dopiął swego

USMCA - to nazwa nowej umowy między USA, Kanadą i Meksykiem, która ma zastąpić porozumienie NAFTA. Nowa umowa została podpisana w piątek w Buenos Aires. Renegocjacja dotychczasowego porozumienia była jedną z obietnic wyborczych Donalda Trumpa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Associated Press)
Donald Trump dopiął swego. Umowa NAFTA została renegocjowana od piątku USMCA. Porozumienie podpisały głowy państw USA, Meksyku i Kanady

Nowa trójstronna umowa to zdaniem cytowanego przez PAP prezydenta Trumpa "modelowe porozumienie, które na zawsze zmienia obraz handlu". Nazwa pochodzi od angielskiego: "United States - Mexico - Canada Agreement".

Negocjacje miały trwać do ostatniej chwili i do końca nie było wiadomo, czy dokumenty zostaną podpisane. Obawy dotyczyły przede wszystkim Kanady, bo z Meksykiem USA porozumiały się już kilka miesięcy temu, o czym informowaliśmy w money.pl pod koniec sierpnia.

Kością niezgody wciąż pozostają cła, które USA nałożyły na Kanadę (ale również Meksyk i UE). Chodziło przede wszystkim o wyroby ze stali i aluminium. Premier Trudeau podkreślał w piątek, że cła są przeszkodą dla rozwoju gospodarki jego kraju i apelował o ich zniesienie przez Trumpa. Umowę jednak podpisał.

Zobacz także: Trump o UE na konferencji z Dudą

W kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku Trump wielokrotnie zapowiadał, że wycofa kraj z NAFTA, jeśli pozostałe kraje objęte tym porozumieniem nie zgodzą się na renegocjację jego zapisów. Sam układ określał jako "katastrofalny" i domagał się lepszych warunków dla USA.

Trump m.in. oskarżał Meksyk o eliminowanie miejsc pracy w USA. Reuters przypominał wówczas, że na początku lat 90. USA miały w handlu z tym krajem niewielką nadwyżkę, podczas gdy w 2016 roku odnotowały deficyt na poziomie 63 mld dolarów. W ostatnim czasie USA spierały się z Kanadą o import m.in. mleka i drewna.

Pod względem wielkości handlu Meksyk i Kanada są odpowiednio drugim i trzecim partnerem handlowym USA po Chinach.

Reuters podkreślał, że zakłócenia w handlu między USA, Kanadą i Meksykiem grożą ogromnymi stratami w branży motoryzacyjnej i w innych sektorach gospodarki oraz dotkliwie odbiłyby się na amerykańskim eksporcie produktów rolnych. Ucierpiałyby firmy korzystające obecnie z zerowych taryf i stosunkowo niskich kosztów pracy w Meksyku.

Ostatecznie jednak do renegocjacji NAFTA doszło. Efektem jest podpisane właśnie porozumienie pod nazwą USMCA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel, nafta, umowa, trump, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-11-2018

goscTrump to raczej pusty i malo inteligentny facet mowi glupoty a pozniej sie wycofuje i ciekawe czy wytrzyma do konca kadencji

30-11-2018

wasadnie ufajcie USA. Ten kraj chce absolutnej hegemoni na świecie. Coś na wzór starożytnego Rzymu.

30-11-2018

SKALATRUMP TO FACET Z JAJAMI - PUTIN TO ROLAS Z OBCASAMI

Rozwiń komentarze (22)