Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wacław Berczyński odchodzi z rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1

22
Podziel się:

20 kwietnia dr Wacław Berczyński złożył rezygnację z pełnienia funkcji przewodniczącego oraz członka Rady Nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz przyjął rezygnację - poinformowała w piątek w komunikacie rzeczniczka prasowa MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Wacław Berczyński odchodzi z rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1
(Jan BIELECKI/East News)

20 kwietnia dr Wacław Berczyński złożył rezygnację z pełnienia funkcji przewodniczącego oraz członka Rady Nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz przyjął rezygnację - taki komunikat, podpisany przez rzecznik prasową MON mjr Annę Pęzioł-Wójtowicz, pojawił się w piątek na stronie internetowej resortu.

W liście do szefa MON Antoniego Macierewicza, podobnie jak w poprzednim, Berczyński napisał, że z powodów osobistych nie może przyjechać do Polski i prosi o zwolnienie z obowiązków przewodniczącego. Podziękował też "za możliwość pracy w przemyśle lotniczym".

W czwartek MON informował, że Berczyński złożył rezygnację z pełnienia funkcji Przewodniczącego Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego. Zła passa Berczyńskiego to efekt jego słów o roli, jaką odegrał w zakończeniu negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców Caracal od koncernu Airbus.

W opublikowanym 14 kwietnia wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Berczyński stwierdził: "To ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie". Według przytoczonej przez "DGP" relacji Berczyńskiego minister Antoni Macierewicz powiedział mu: "Bądź moim pełnomocnikiem w sprawie śmigłowców", miano mu też zaproponować pracę w WZL-1.

Wypowiedź Berczyńskiego dla "DGP" Platforma Obywatelska uznała za przyznanie się do działań nielegalnych i do tego, że powodem decyzji nie były - podawane oficjalnie jako przyczyna rezygnacji - kwestie offsetowe. Kierownictwo PO oceniło, że sprawą powinna z urzędu zająć się prokuratura lub komisja śledcza.

MON przekonywał, że to nieprawda, że kontrakt na Caracale nie został podpisany, ponieważ "wykończył" go Wacław Berczyński. "Informuję, że rezygnacja z kontraktu na śmigłowce Caracal nastąpiła na skutek niewywiązania się z zobowiązań offsetowych przez stronę francuską" - napisała w komunikacie rzeczniczka MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON wstępnie wybrało ofertę europejskiej grupy Airbus Helicopters z maszyną H225M Caracal, uznając, że tylko ona spełniła wymogi formalne. Oferty konkurencji odrzucono m.in. ze względu na zbyt odległy termin dostawy (śmigłowce AW149 oferowane przez WSK-PZL Świdnik będące własnością włoskiej Leonardo Helicopters) i brak uzbrojenia (Black Hawk w wersji eksportowej, które oferowały PZL Mielec należące do amerykańskiej firmy Sikorsky). 30 września 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu.

Zaprotestowały będące wówczas w opozycji PiS oraz związki zawodowe działające w zakładach w Mielcu i Świdniku. Ówczesny szef MON Tomasz Siemoniak wielokrotnie podkreślał, że przetarg był rzetelny, a warunki dla wszystkich oferentów były takie same. W maju 2015 r. PiS w sprawie przetargu zawiadomiło prokuraturę, która początkowo odmówiła wszczęcia śledztwa.

30 września 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu na dostawę wiropłatów. Antoni Macierewicz po objęciu funkcji szefa MON podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce.

Na początku października 2016 ub.r. Ministerstwo Rozwoju, które negocjowało offset, uznało dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu, oferta nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Również w październiku ub.r. szef MON zapowiedział, że Wojskom Specjalnym zostaną w najbliższych miesiącach dostarczone maszyny Black Hawk. MON zapowiedziało wówczas nowe postępowanie ws. zakupu śmigłowców w trybie pilnej potrzeby operacyjnej.

W lutym br. MON rozpisało postępowanie na 16 śmigłowców - po osiem w wersjach bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR) dla wojsk specjalnych oraz do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Pod koniec marca MON poinformowało, że zamierza kupić osiem śmigłowców dla Wojsk Specjalnych oraz cztery (z opcją na cztery następne) maszyny do zwalczania okrętów podwodnych, zdolnych także do akcji ratowniczych na morzu. Trwa analiza wstępnych ofert złożonych przez trzy podmioty, które uczestniczyły w poprzednim przetargu.

Jesienią 2016 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie uchyliła decyzję z 2015 r. o odmowie śledztwa z ówczesnego zawiadomienia posłów PiS ws. przetargu na śmigłowce i badała sprawę w postępowaniu sprawdzającym. W październiku 2016 ub. r. prokuratura wszczęła śledztwo.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
ZN
7 lat temu
Berczyński nadal jest przewodniczącym Rady Nadzorczej WZL-1 S.A., ponieważ Prezes PGZ nie jest prawnie umocowany do przyjęcia rezygnacji. Uprawnienia do odwołania go posiada Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy , a to się nie mogło odbyć ze względu na terminy zwołania wynikające z Kodeksu Spółek Handlowych. Wprawdzie nazwisko Berczyńskiego zniknęło ze składu Rady Nadzorczej na stronie WZL-1, ale nadal figuruje w KRS i nadal otrzymuje on wynagrodzenie z WZL.
ak500
7 lat temu
To swiadczy o klasie politykow z PiS,szczegolnie o Naczelnikun Smolenska Brzoza.
Mario
7 lat temu
Nie do uwierzenia że cwanemu emerytowi z ameryki powierzono tyle ważnych i świetnie płatnych stanowisk. A ten wszystkich wykiwał zgarnął kasę za nic i uciekł do domu.
johnny
7 lat temu
Z zamachem smoleńskim jest jak z kwestiami religijnymi... jak wiara jest mocna to żadne logiczne argumenty i fakty postawione przed nosem jej nie podkopią. Pis i jego wyznawcy po prostu wybierają głupoty i biblię antoniego zamiast prawdy. Ale co się dziwić... to kraj gdzie objawienia fatimskie są przedmiotem obrad sejmu.
Ric
7 lat temu
Ja to myślę, że Berczynskiego obrzezali rodzice, kiedy był mały. Stąd ta patologia.
...
Następna strona