Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Waloryzacja emerytur niższa niż planowana. Policzyliśmy, kto dostanie najwięcej

534
Podziel się:

Nie o 0,73, a zaledwie o 0,44 proc. więcej dostaną w tym roku emeryci i renciści.

Waloryzacja emerytur niższa niż planowana. Policzyliśmy, kto dostanie najwięcej

Nie o 0,73, a zaledwie o 0,44 proc. więcej dostaną w tym roku emeryci i renciści. Wskaźnik waloryzacji będzie znacznie niższy niż wcześniej niż zapowiadano, czym poinformowała niedawno minister Rafalska. Mimo to świadczenie niektórych może wzrosnąć nawet o 12 proc., co jest najwyższą podwyżką w historii. Policzyliśmy, na ile mogą liczyć seniorzy.

- Podpisałam komunikat o wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. i ogłaszamy, że wskaźnik wynosi 100,44 proc. - powiedziała kilka dni temu Rafalska. Wcześniej resort zapewniał, że sięgnie on 100,73 proc. Obietnice trzeba jednak było zweryfikować ze względu na dane makroekonomiczne.

Minister rodziny przypomniała, że według danych GUS inflacja w 2016 r. wyniosła 99,6 proc., a nie - jak w rządowej prognozie - 99,8 proc. Stąd niższy wskaźnik waloryzacji.

- Co prawda wynagrodzenia wzrosły o 0,1 pkt proc. więcej - prognozowaliśmy, że wzrosną o 4,1 proc. a GUS podał wzrost 4,2 proc. - ale to nie wystarczyło, by wskaźnik był bliższy prognozowanego - wyliczyła szefowa resortu.

Najbogatsi mieli dostać więcej

Niezadowoleni będą jednak głównie ci "bogatsi" emeryci, pobierający miesięcznie kwotę wyższą niż 2272,73 brutto. Na przykład emeryt ze świadczeniem 3000 zł na "starych" zasadach dostałby podwyżkę o 21 zł, teraz dostanie zaledwie 13 zł.

To, co poniżej 2272,73 zł, oznacza jednakową podwyżkę dla wszystkich - o równe 10 zł brutto. Zatem ktoś, kto do tej pory dostawał 1700 zł, od marca otrzyma 1710 zł. I niższy wskaźnik nic tu nie zmienia.

Graniczna kwota to jednak ukłon ze strony ministerstwa i rekompensata za zmianę wskaźnika. Wcześniej bowiem "gwarantowane" 10 zł mieli dostać tylko ci z emeryturami poniżej 1369,86 zł brutto.

Rafalska powiedziała, że dzięki temu grono emerytów uprawnionych do podwyżki o 10 zł powiększyło się z planowanych 2,1 mln do 5,2 mln. Rzeczywiście, bez tego warunku waloryzacja wyniosłaby wtedy, na przykład dla kwoty 1700 brutto, zaledwie 7,48 zł.

Dla kogo 12,5 proc. podwyżki?

Wyjątek stanowią natomiast najbiedniejsi emeryci. Dla świadczeń niższych niż 1000 zł miesięcznie resort ma najlepszą wiadomość. Podwyżki bowiem mogą sięgnąć nawet 12,5 proc.

Wszystko przez zapowiedzi PiS jeszcze z kampanii wyborczej. Politycy partii rządzącej zapewniali, że nikt nie będzie już miał emerytury niższej niż 1000 zł. Decyzją minister Rafalskiej więc minimalne świadczenie wyniesie już nie 882,56 zł, ale okrągły 1000 zł. To oznacza wzrost o jedną ósmą.

Podwyżka obejmie wszystkie świadczenia, czyli zarówno te finansowane Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak i te wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nowe stawki wejdą w życia 1 marca.

emerytury
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(534)
Tetryk
6 lat temu
Bajdurzycie!!! Właśnie usłyszałem w Publicznej Rządowej Telewizji, że będzie podwyżka najwyższa od 5 lat. Emerytury wzrosną o 3% (tak 3%, nie przesłyszałem się, wnuk też tak usłyszał). Policzmy 3% to od 1000zł - 30zł czyli ktoś kto ma obecnie 2000zł to będzie miał 2060zł. Zajrzałem do moich papierów z ZUS-u i dostałem faktyczne podwyżki netto, czyli do wypłaty na rękę. w 2012 - 57,6zł, w 2013 - 71,9zł, w 2014 - 30,1zł, w 2015 - 15,1zł, w 2016 - 14,6zł, w 2017 - 13,1zł, w 2018 - 8,7zł - mam dostać wg waszej tabelki. Wybaczcie, zaokrągliłem grosze do dziesiątek zgodnie z zasadami obowiązującymi w matematyce gdy chodziłem do szkoły a było to za komuny. Teraz pewnie obowiązuje inna matematyka bo nic a nic mi się nie zgadza z tym co słyszę z oficjalnych ust - procenty również. Może nie umiem już liczyć, stary tetryk jestem a może po tych wszystkich reformach obowiązuje inna matematyka ??? Pozostaje się modlić. Ojcze Toruński, Ciebie błagamy, wstaw się za nami.
JÓZEF
7 lat temu
TAK DOBRZE W POLSCE JEST JAK MÓWI SZYDŁO, TO DLACZEGO JA DOSTAŁEM 8 ZŁ PODWYŻKI EMERYTURY. JA ODBUDOWYWAŁEM TEN KRAJ ZE ZGLISZCZY ZA KROMKĘ CHLEBA. NAJLEPIEJ EUTANAZJA POD KAŻDYM WZGLĘDEM. LEPIEJ ZAPŁACIC 50 TYSIECY Z NASZYCH PODATKÓW SPIEWAKOWI P. MORKOWI ZA KONCERT DLA NISZCZYCIELA SZYSZKI JAK WAM NIE WSTYD.
mala
7 lat temu
DlACZEGO MOJA EMERYTURA SKŁADAJĄCA SIĘ Z EMERYTURY ROLNICZEJ I PRACOWNICZEJ JEST TRAKTOWANA NA ZASADACH OGÓLNYCH . PRZECIEŻ ROLNICZA POWINNA BYĆ WALORYZOWANA JAKO ROLNICZA NA NIE PRACOWNICZA - NIGDZIE W USTAWIE O WALORYZACJI NIE MÓWI SIĘ O OGRANICZENIACH A krus ZASTOSOWAŁ SWOJĄ INTERPRETACJĘ ?????????
anno
7 lat temu
Skandal, co robi nasz rząd!!! Podwyżki tylko dla cwaniaków, nierobów, bo mają niskie emerytury _ SKANDAL! Masz niską emeryturę to możesz dodatkowo dorobić, ale po co, jak nasze władze pomagają. Nie zgadzam się z tak dziwacznym postępowaniem naszego rządu, który uważa się za cud! - może tak, ale efekty tego będą rozliczane wkrótce. Gdzie się podziały nasze pieniądze składkowe, jeżeli pracowaliśmy uczciwie ponad 40 lat szkoląc między innymi tych co dzisiaj zarządzają naszym krajem.
EMERYT
7 lat temu
EMERYCI-KONIEC Z PISEM!
...
Następna strona