Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Waloryzacja emerytur niższa niż planowana. Policzyliśmy, kto dostanie najwięcej

534
Podziel się

Nie o 0,73, a zaledwie o 0,44 proc. więcej dostaną w tym roku emeryci i renciści.

Waloryzacja emerytur niższa niż planowana. Policzyliśmy, kto dostanie najwięcej
bDSxmYzV

Nie o 0,73, a zaledwie o 0,44 proc. więcej dostaną w tym roku emeryci i renciści. Wskaźnik waloryzacji będzie znacznie niższy niż wcześniej niż zapowiadano, czym poinformowała niedawno minister Rafalska. Mimo to świadczenie niektórych może wzrosnąć nawet o 12 proc., co jest najwyższą podwyżką w historii. Policzyliśmy, na ile mogą liczyć seniorzy.

- Podpisałam komunikat o wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. i ogłaszamy, że wskaźnik wynosi 100,44 proc. - powiedziała kilka dni temu Rafalska. Wcześniej resort zapewniał, że sięgnie on 100,73 proc. Obietnice trzeba jednak było zweryfikować ze względu na dane makroekonomiczne.

bDSxmYzX

Minister rodziny przypomniała, że według danych GUS inflacja w 2016 r. wyniosła 99,6 proc., a nie - jak w rządowej prognozie - 99,8 proc. Stąd niższy wskaźnik waloryzacji.

- Co prawda wynagrodzenia wzrosły o 0,1 pkt proc. więcej - prognozowaliśmy, że wzrosną o 4,1 proc. a GUS podał wzrost 4,2 proc. - ale to nie wystarczyło, by wskaźnik był bliższy prognozowanego - wyliczyła szefowa resortu.

Najbogatsi mieli dostać więcej

Niezadowoleni będą jednak głównie ci "bogatsi" emeryci, pobierający miesięcznie kwotę wyższą niż 2272,73 brutto. Na przykład emeryt ze świadczeniem 3000 zł na "starych" zasadach dostałby podwyżkę o 21 zł, teraz dostanie zaledwie 13 zł.

To, co poniżej 2272,73 zł, oznacza jednakową podwyżkę dla wszystkich - o równe 10 zł brutto. Zatem ktoś, kto do tej pory dostawał 1700 zł, od marca otrzyma 1710 zł. I niższy wskaźnik nic tu nie zmienia.

bDSxmYAd

Graniczna kwota to jednak ukłon ze strony ministerstwa i rekompensata za zmianę wskaźnika. Wcześniej bowiem "gwarantowane" 10 zł mieli dostać tylko ci z emeryturami poniżej 1369,86 zł brutto.

Rafalska powiedziała, że dzięki temu grono emerytów uprawnionych do podwyżki o 10 zł powiększyło się z planowanych 2,1 mln do 5,2 mln. Rzeczywiście, bez tego warunku waloryzacja wyniosłaby wtedy, na przykład dla kwoty 1700 brutto, zaledwie 7,48 zł.

Dla kogo 12,5 proc. podwyżki?

Wyjątek stanowią natomiast najbiedniejsi emeryci. Dla świadczeń niższych niż 1000 zł miesięcznie resort ma najlepszą wiadomość. Podwyżki bowiem mogą sięgnąć nawet 12,5 proc.

bDSxmYAe

Wszystko przez zapowiedzi PiS jeszcze z kampanii wyborczej. Politycy partii rządzącej zapewniali, że nikt nie będzie już miał emerytury niższej niż 1000 zł. Decyzją minister Rafalskiej więc minimalne świadczenie wyniesie już nie 882,56 zł, ale okrągły 1000 zł. To oznacza wzrost o jedną ósmą.

Podwyżka obejmie wszystkie świadczenia, czyli zarówno te finansowane Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak i te wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nowe stawki wejdą w życia 1 marca.

bDSxmYAy
emerytury
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(534)
Ula
4 lata temu
Śmiech na sali. Ale miliardy na konkordat to jest i miliony dla Rydzyka też.
emerytka
4 lata temu
Osiągnięcia PIS to :.........inflacja ...........kwota wolna od podatku 30 ty zł tylko dla VIPów...............Co miesięczne podwyżki i nagrody dla VIPów.......................dzielenie emerytów na tych 75+ i tych młodszych gorszego sortu którzy nie wykupują leków bo ich nie stać..............dzielenie dzieci na tych 500+ i tych pierwszych...... gorszego sortu.................podwyższenie najniższego wynagrodzenia do 13 zł/godz .............po to tylko aby matki pracujące miały przewyższoną tę kwotę i nie dostały 500+ na pierwsze dziecko oraz żeby był przekroczony dochód i w ten sposób fundusz alimentacyjny jest również zwolniony z wypłaty alimentów matce...............wymuszanie bezprawne płacenia na telewizję publiczną bez podpisania umowy przez zainteresowanego, brak wolnego wyboru.................W planie podwyżka śmieci 56 zł........Prawo nie równe dla wszystkich .......VIP jest bezkarny w swoich poczynaniach
EMERYTKA 75+
4 lata temu
Mam nadzieje, że Pan Bóg nas emerytów wysłucha i to bydło z PIS ZNAJDZIE SIĘ W pierdlu, za okradanie ludzi za łamanie prawa, za łamanie Konstytucji. Ja nie szanuje bydła co nie szanuje Konstytucji mojej OJCZYZNY, tylko osoba co gardzi POLSKĄ łamię Konstytucję a taki jest ten pis..stado baranów ...
bDSxmYAz
Jerzy
4 lata temu
Nie należę do żadnej partii ale jak na zbawienie czekam końca PIS ! Emerytura to nie renta ani zasiłek socjalny ... ręce z daleka - złodzieje PIS !
kpina
4 lata temu
sobie podwyżki po kilka tysięcy kilka razy w roku a emerytom co roku po 10 złotych , brawo POLSKO . jaki cyrk takie małpy a emeryt za 1000 złotych przeżyje miesiąc i jeszcze podatek za to zapłaci panom , kupi leki , zapłaci czynsz , wodę, ogrzewanie , prąd , gaz śmieci , opłatę rtv itp . 1000 złotych brutto podzielić przez 31 dni miesiąca to na dzień wyjdzie 32,2 złotego , brawo , brawo . z tego 20 złotych na opłaty i 12 na jedzenie minus podatek czyli 10 złotych na dzień . Niech mi ktoś mądry za to zrobi zakupy na cały dzień spożywcze , chleb coś do chleba na obiad i kolację i nie zapomni o racjonalnym odżywianiu bo osoba starsza.
...
Następna strona