Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Według GUS średnia pensja to już ponad 4,2 tys. zł brutto. Dane zaskoczyły analityków

248
Podziel się

GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w Polsce.

Według GUS średnia pensja to już ponad 4,2 tys. zł brutto. Dane zaskoczyły analityków
bDTsfsPV

Aż o 5,3 procent była wyższa średnia pensja w Polsce w czerwcu w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Według GUS Polacy zarabiają średnio 4252 złote miesięcznie.

Główny Urząd Statystyczny podał właśnie najnowsze informacje na temat wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce. Według nich średnie wynagrodzenie wyniosło w czerwcu 4252 złote brutto, czyli około 3030 złotych "na rękę". Oznacza to, że średnia pensja była w czerwcu wyższa o 5,3 procent w ujęciu rocznym. Dane okazały się znacznie lepsze od prognoz analityków, którzy wskazywali na wzrost o 4,8 procent r/r.

"Istotnemu przyspieszeniu dynamiki wynagrodzeń w minionym miesiącu sprzyjała w naszej ocenie większa liczba dni roboczych oraz realizacja zaległej części wypłat w ramach tzw. 14-stki w górnictwie" - napisali ekonomiści Raiffeisen Bank Polska w komentarzu rynkowym.

bDTsfsPX

GUS opublikował również dane na temat wskaźnika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Tu również widać pozytywne zaskoczenie. Wynik na poziomie 3,1 procent r/r jest lepszy od prognoz, które wskazywały na rezultat w wysokości 2,9 procent r/r.

"Naszym zdaniem głównym czynnikiem wzrostu zatrudnienia w czerwcu był, podobnie jak w poprzednich miesiącach, wzrost popytu na pracę w przetwórstwie przemysłowym, sygnalizowany w badaniach koniunktury. Oczekujemy, że z powodu narastających problemów ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników roczna dynamika zatrudnienia osiągnie lokalne maksimum w III kw., a począwszy od IV kw. zacznie się stopniowo obniżać" - podają z kolei ekonomiści z Credit Agricole.

GUS w swojej statystyce uwzględnia jedynie duże i średnie firmy. Odrzuca natomiast te mające mniej niż dziewięciu pracowników. Na dodatek nie liczy zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło.

bDTsfsQd
bDTsfsQy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(248)
Od łopaty do ...
5 lata temu
Trzeba tylko chcieć... Kiedyś pracowałem za 1800zł brutto na kopalni. Wdychałem syf i mogłem marzyć o lepszym jutro. Dziś język, kilka programów i dużo chęci. Przez 2 lata 5 brutto z nadgodzinami i reszta czau w książkach.... Dziś 3h na komputerze reszta to dopatrywanie procesu i ponad 9tyś brutto. Trzeba mieć odwagę zmienić pracę i szukać lepszego jutra. Gdyby nie ta siła pewnie dziś bym miał pylicę lub byłbym po wypadku bo niestety pleców nie mam nigdzie :(
12`xx.
5 lata temu
Tak tyle zarabiają Polacy w sejmie na Wiejskiej !
michu
5 lata temu
Ciekawe skąd macie te gówniane dane. 16 rok leci i jak miałem na rękę 1600 to i tyle mam teraz.
bDTsfsQz
sds
5 lata temu
pewnie rydzyka dochody wzięli pod uwage
Dobre!!
5 lata temu
Jeden zarabia 1000 000, drugi 0 zł, średnio mają po 50 tys. na kazdego...
...
Następna strona