Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Pałka
|

Według GUS średnia pensja to już ponad 4,2 tys. zł brutto. Dane zaskoczyły analityków

248
Podziel się:

GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w Polsce.

Według GUS średnia pensja to już ponad 4,2 tys. zł brutto. Dane zaskoczyły analityków

Aż o 5,3 procent była wyższa średnia pensja w Polsce w czerwcu w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Według GUS Polacy zarabiają średnio 4252 złote miesięcznie.

Główny Urząd Statystyczny podał właśnie najnowsze informacje na temat wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce. Według nich średnie wynagrodzenie wyniosło w czerwcu 4252 złote brutto, czyli około 3030 złotych "na rękę". Oznacza to, że średnia pensja była w czerwcu wyższa o 5,3 procent w ujęciu rocznym. Dane okazały się znacznie lepsze od prognoz analityków, którzy wskazywali na wzrost o 4,8 procent r/r.

"Istotnemu przyspieszeniu dynamiki wynagrodzeń w minionym miesiącu sprzyjała w naszej ocenie większa liczba dni roboczych oraz realizacja zaległej części wypłat w ramach tzw. 14-stki w górnictwie" - napisali ekonomiści Raiffeisen Bank Polska w komentarzu rynkowym.

GUS opublikował również dane na temat wskaźnika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Tu również widać pozytywne zaskoczenie. Wynik na poziomie 3,1 procent r/r jest lepszy od prognoz, które wskazywały na rezultat w wysokości 2,9 procent r/r.

"Naszym zdaniem głównym czynnikiem wzrostu zatrudnienia w czerwcu był, podobnie jak w poprzednich miesiącach, wzrost popytu na pracę w przetwórstwie przemysłowym, sygnalizowany w badaniach koniunktury. Oczekujemy, że z powodu narastających problemów ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników roczna dynamika zatrudnienia osiągnie lokalne maksimum w III kw., a począwszy od IV kw. zacznie się stopniowo obniżać" - podają z kolei ekonomiści z Credit Agricole.

GUS w swojej statystyce uwzględnia jedynie duże i średnie firmy. Odrzuca natomiast te mające mniej niż dziewięciu pracowników. Na dodatek nie liczy zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(248)
wojtek
7 lat temu
a ty kamil jak jestes sam to moze te 1500zll ci starcza .,, ale niebierzesz tego pod uwage ze ci ktorzy maja rodziny i dom na utrzymaniu to co to jest.
wojtek
7 lat temu
oprocz pracy jest takze dom i rodzina wiec co z tego ze mozna zarobic 3 tysie pracujac po 13 , 15 godzin niech dadza zarobic za 8 godzin tyle
wojtek
7 lat temu
chyba za 2 miesiace jak nie za 3
Kamil
8 lat temu
Oczywiście mówię o zarobkach na reke(netto)
Kamil
8 lat temu
Jak dla mnie żałosne są wpisy ludzi, ktorzy narzekają że zarabiają ~1500zl. Ja majac 23 potrafilem po szkole średniej zacząć pracę od 1600zl, a po niecałym roku zarabiam 3300zl, nie mając nocek jako jedna z dwóch osób na 30. Do tego jesli chce, to dorabiam w weekendy. Osiagnalem to tylko dzięki swojej ciężkiej pracy i patrzeniu na siebie, a nie na ludzi dookola. Weź się Polaku do pracy, nie patrz na innych, a Ci sie to zwroci, jak nie w jednej to w drugiej firmie.
...
Następna strona