Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wenezuela podniesie płacę minimalną o połowę

11
Podziel się:

Ze względu na niskie ceny ropy, kraj pogrążony jest w recesji. Eksperci szacują, że gospodarka Wenezueli skurczy się w tym roku o 10 procent.

Nicolas Maduro, prezydent Wenezueli
Nicolas Maduro, prezydent Wenezueli (YAMIL LAGE/AFP)

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił, że płaca minimalna w rządzonym przez niego kraju zostanie podniesiona o 50 procent, podaje portal Bloomberg. Jednocześnie głowa państwa nakazała ministrom ropy i spraw zagranicznych lobbować na rzecz podwyżki cen ropy naftowej na nieformalnym spotkaniu OPEC w przyszłym miesiącu.

Wyższe pensje mają zostać wprowadzone wraz z początkiem września. Maduro powiedział, że podwyżka ma objąć wszystkich pracowników, którzy aktualnie zarabiają "najniższą krajową", osoby zatrudnione w sektorze publicznym, żołnierzy oraz rencistów. To już trzecia podwyżka płac w Wenezueli w tym roku. W ten sposób prezydent Maduro stara się poprawić sytuację najuboższych obywateli pogrążonego w głębokim kryzysie kraju.

Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego gospodarka Wenezueli ma się skurczyć w tym roku o 10 procent. To najgorszy wynik w przygotowanym przez instytucję zestawieniu.

Byłby to największy spadek PKB tego państwa od dekady. W błyskawicznym tempie rosną za to ceny. W tym roku ceny podwyżki w sklepach mają sięgnąć 700 procent.

Głównym problem Wenezueli jest tania ropa naftowa, która jest najważniejszym źródłem dochodów budżetowych tego kraju. Aby poradzić sobie z tą sytuacją, prezydent Maduro nakazał szefom wenezuelskiego MSZ i ministerstwa ropy lobbować za wprowadzeniem działań skutkujących podwyżką cen ropy podczas najbliższego nieformalnego spotkania OPEC. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnie próby wprowadzenia limitu produkcji zakończyły się fiaskiem.

Spotkanie kartelu zrzeszającego producentów ropy naftowej odbędzie się podczas Forum Ekonomicznego w Algierii zaplanowanego na 26-28 września.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
logika_socjal...
6 lat temu
Czego po prostu nie zniosą ustawą ubóstwa?!
socjal
6 lat temu
Tak sie konczy socjalizm, tam pelny bak ropy kosztuje 20gr. Mniej niz woda, wenezuela została zmuszona do sprzedaży zapasów złota
1
6 lat temu
koka
Olx
6 lat temu
Jadą po równi pochyłej. Jedyna szansa dla nich to pełna liberalizacja gospodarki.
Pol
6 lat temu
Obecnie w Wenezueli średnia krajowa wynosi ok. 15000 Boliwarów co po cenie czarnorynkowej daje 15 USD, paczka makaronu, który można kupić cudem (sklepu puste) kosztuje ok. 3000 Boliwarów