Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceprezes UOKiK o postępowaniu ws. banków

0
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta sprawdzi działanie banków, które udzielały kredytów we frankach szwajcarskich.

Wiceprezes UOKiK o postępowaniu ws. banków
(aldomurillo/iStockphoto)

- _ W trakcie postępowania Urząd sprawdzi, co stało się na rynku i jaką postawę wykazują banki. Chodzi przede wszystkim o to, czy banki uwzględniają ujemny wskaźnik LIBOR i kto miałby pokryć ewentualne straty z tego powodu _ - powiedziała w Jedynce wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska.

Urząd zajmie się też żądaniami dodatkowych zabezpieczeń i zmianami umów kredytowych. Dorota Karczewska powiedziała, że UOKiK będzie chciał zakończyć postępowanie jak najszybciej. Ma też nadzieję na współpracę ze strony banków.

Wiceprezes zaznaczyła, że Urząd będzie rozmawiał z bankami o zmianach w takich dziedzinach, jak stawka WIBOR, dodatkowe zabezpieczenia kredytów czy zmiany umów. Jeśli rozmowy nie dadzą rezultatów, to Urząd użyć może środków przymusu.

Dorota Karczewska przekonuje, że w umowach o kredytach hipotecznych ważna jest klauzula indeksacyjna. Powinna ona równoważyć interesy banku i klienta, jednak na razie tak się nie dzieje. Jest bowiem bardzo trudno skonstruować dobrą klauzulę.

Mówiąc o zmianach umów kredytowych wiceprezes UOKiK podkreśliła, że nie mogą one być wprowadzane jednostronnie. Powinno to następować na zasadzie consensusu.

- _ Czasem banki nie wykazują empatii wobec klientów znajdujących się w trudnej sytuacji _ - przyznaje Dorota Karczewska. - _ Powinny zmienić procedury tak, aby bardziej uwzględniać położenie kredytobiorców _.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawdź, jak naprawdę banki "dzielą się ryzykiem" z frankowiczami Większość nie rezygnuje z niekorzystnych dla klientów zapisów w umowach. Za uwolnienie się od franka - jak proponuje KNF - trzeba będzie dopłacić blisko 20 tysięcy złotych.
Niemcy zszokowane decyzją o franku Decyzja narodowego banku Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka to temat z pierwszych stron gazet w Niemczech.
Kredyty we franku szwajcarskim. Jak dużo udzieliły ich banki z GPW? Analitycy Raiffeisen Centrobank szacują, że kredyty mieszkaniowe we franku szwajcarskim stanowią 39 procent portfela kredytowego Banku Millennium.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)