Notowania

Putin nie boi się gazu z USA. "Rosja popiera konkurencję na rynku"

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział na szczycie G20 w Hamburgu, że odnosi się pozytywnie do możliwości dostaw do Europy amerykańskiego gazu. Jak zapewnił - Rosja popiera konkurencję na rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/EAST NEWS)

Putin uważa, że Rosja ma przewagę konkurencyjną. - Zdrowa konkurencja jest korzystna dla wszystkich - powiedział Putin, wypowiadając się na konferencji prasowej w Hamburgu po zakończeniu szczytu G20.

Tę wypowiedź należy odbierać w kontekście transportu gazu LNG do portu w Świnoujściu. Pierwsza dostawa z USA dotarła do Świnoujścia przed miesiącem. Liczymy na następne.

Prezydent Duda podczas wizyty prezydenta Trumpa w Polsce wyraził nadzieję, że "po odpowiednich negocjacjach, które wiem, że już się toczą, taki długoterminowy kontrakt gazowy na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych do naszego gazoportu w Świnoujściu zostanie zawarty".

Jak przekonywał Trump, Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w dywersyfikacji dostaw energii. Po to, abyśmy nigdy nie byli już zakładnikami jednego monopolisty.

- Myślę, że w ciągu najbliższych 15 minut moglibyśmy w sumie zawrzeć porozumienie - zapewnił Donald Trump.

Zobacz również: Trump: Kontrakt na gaz? Wystarczy 15 minut

Jednak optymizm, z jakim Polska patrzy za ocean, może nieco opaść. Wszystko za sprawą rzuconego przez Trumpa - jakby mimochodem - zdania: "We may get your price up a little bit. But that's ok". Mówiąc to, amerykański prezydent wskazał na Andrzeja Dudę i dodał jednak, że to trudny negocjator.

Kłopot w tym, że cena surowca z USA jest kształtowana w oparciu o amerykański indeks Henry Hub. Zwykle jest ona wyższa niż ta oferowana na rynkach europejskich.

- Polska ma wybór i na pewno nie kupi gazu w ciemno po niesatysfakcjonującej cenie. Po to inwestowaliśmy w gazoport, żeby móc sprowadzać gaz stamtąd, skąd najbardziej się opłaca - powiedział Polskiej Agencji Prasowej ekspert ds. energetycznych Wojciech Jakóbik.

Jak dodał, rozmowy z amerykańskimi firmami o kontrakcie na dostawy LNG w dłuższym okresie mają szanse na powodzenie, a umowa może zostać zawarta do końca roku. Zaznaczył jednak, że cena jest absolutnie zasadnicza.

Nie wiadomo, ile kosztował gaz dostarczony w czerwcu w ramach krótkoterminowej umowy typu spot między PGNiG i amerykańskim dystrybutorem. Prezes PGNiG Piotr Woźniak zapewniał jednak, że wynegocjowane warunki były bardzo korzystne.

Tagi: rosja, g20, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-07-2017

zgredZrobimy na złość Rosji i będzie Polska kupowała droższy gaz z USA i Kataru, odbiorcy polscy muszą zapłacić.

09-07-2017

FotygaGaz z USA droższy o 97% - ale inters robi nieudolny rząd.

08-07-2017

dlghyPrzyjaciela szuka się za miedzą a nie za oceanem.

Rozwiń komentarze (258)