Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Amerykanie pomogą

0
Podziel się:

USA mają zamiar zwiększyć dostawy nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego.

Pojazd typu Humvee
Pojazd typu Humvee (PAP/ EPA)
bFenmESZ

Dostarczą m.in. pojazdy typu Humvee. Waszyngton nie podjął jednak decyzji o zaopatrzeniu Kijowa w broń - poinformowały amerykańskie źródła rządowe.

Oczekuje się, że zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy ogłosi wiceprezydent USA Joe Biden podczas wizyty w Kijowie, która rozpoczęła się w czwartek. Prócz pojazdów terenowych Pentagon ma dostarczyć Ukrainie m.in. radarowe systemy obrony przeciwmoździerzowej. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie wartość sprzętu wojskowego przekazanego temu krajowi.

Rozmówcy Reutera, którzy nalegali na zachowanie anonimowości, powiedzieli, że zwiększone amerykańskie wsparcie dla Ukrainy ma wspomóc tamtejsze siły zbrojne, ale nie powinno radykalnie zmienić przebiegu konfliktu.

bFenmETb

Wcześniej rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz oświadczył, że USA naruszyłyby porozumienia międzynarodowe i zdestabilizowały sytuację, gdyby dostarczyły broń siłom ukraińskim walczącym z separatystami na wschodzie Ukrainy. We wrześniu Stany Zjednoczone obiecały Ukrainie pomoc wartości 53 mln dolarów na walkę ze wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodzie kraju i na cele humanitarne.

Waszyngton zadeklarował wówczas pomoc obejmującą dostawy sprzętu inżynieryjnego, pojazdów patrolowych, transporterów, małych jednostek morskich, a także sprzętu do wykrywania materiałów wybuchowych, kamizelek kuloodpornych, sprzętu do usuwania min i pakietów pierwszej pomocy.

Zwiększenie tej pomocy, które ma zapowiedzieć Biden, to wciąż mniejsze wsparcie niż to, o które prosił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, gdy we wrześniu złożył wizytę w Waszyngtonie - przypomina Reuters.

Kijów prosił wtedy o dostawy broni; część amerykańskich Kongresmenów apelowała ostatnio, by spełnić prośby Poroszenki. Jednak Biały Dom nie podjął takiej decyzji, tłumacząc, że Ukraina ma wystarczające ilości broni ofensywnej, a ponadto nadal należy szukać dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

bFenmETh

Jednak pomoc polegająca na dostawach broni wciąż _ pozostaje możliwą opcją. To decyzja, którą rozważamy _ - powiedział w środę podczas przesłuchania w Senacie zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Tony Blinken.

Czytaj więcej w Money.pl
Moskwa powinna się bać? Ważna deklaracja - _ Stany Zjednoczone gotowe są do pogłębiania presji na Rosję za jej agresję wobec Ukrainy i będą wspierały władze w Kijowie w reformach oraz wzmacnianiu bezpieczeństwa _ - oświadczył wiceprezydent USA Joe Biden.
Zawiesili broń, a każdego dnia ginie 13 osób Średnio 13 osób ginie każdego dnia na Ukrainie.
Separatyści nie chcą mediacji. Co dalej? Według danych ONZ, w konflikcie między armią ukraińską a prorosyjskimi separatystami zginęły od kwietnia br. ponad 4 tys. ludzi.
bFenmETC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)