Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

MON ma kłopot z zakupami dla WOT. Chluba Macierewicza wciąż bez sprzętu

736 reakcji
0
0
736
Podziel się

Pierwsze szkolenia żołnierzy Obrony Terytorialnej rozpoczną się już w maju. Problem w tym, że brakuje dla nich sprzętu, który dawałbym im realną skuteczność bojową. Co jeszcze bardziej zaskakuje MON planuje zakup broni snajperskiej, która w rękach krótko szkolonych ludzi jest zupełnie nieprzydatna. - Ratunkiem może być grupa pasjonatów, która trenują strzelectwo wyborowe. Pytanie tylko czy będą chcieli wejść w skład tej formacji - mówi Mariusz Cielma, ekspert wojskowy.

MON ma kłopot z zakupami dla WOT. Chluba Macierewicza wciąż bez sprzętu
(ADAM WOJNAR/POLSKA PRESS)
bCPxSzaZ

Pierwsze szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczną się już w maju. Nieważne, że nie ma sprzętu, który dawałbym tym jednostkom realną skuteczność bojową. Tymczasem MON buja w obłokach i planuje zakup broni snajperskiej, która w rękach krótko szkolonych ludzi będzie zupełnie nieprzydatna.

Aktualizacja 2017-04-11 19.49

6 maja ćwiczenia rozpoczną członkowie trzech nowo sformowanych brygad z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. W przyszłym roku WOT mają już liczyć 35 tys. żołnierzy, a w 2019 r - 53 tys. Wszystko w 17 brygadach ulokowanych w każdym województwie. Ich tworzenie, uzbrojenie, szkolenie i utrzymanie ma kosztować 3,6 mld zł. Nieoficjalnie mówi się, że o wiele więcej.

bCPxSzbb

- Na ten rok zaplanowano wydatki na zabezpieczenie wojsk - pensje i szkolenie na poziomie 265,7 mln zł. Natomiast zakupy sprzętu mają pochłonąć 831 mln zł. Tymczasem w projekcie ustawy powołującej WOT w 2017 r. planowano wydać tylko 630 mln zł - wylicza w rozmowie z WP money Mariusz Cielma, redaktor naczelny magazynu "Nowa Technika Wojskowa", który podejrzewa, że plany wydatkowe na kolejne lata też się zmienią.

WOT ma priorytet

Obrona Terytorialna to oczko w głowie ministra Macierewicza. Szef resortu powtarza przy każdej okazji, że nowej jednostki kontynuują tradycje polskiej armii obywatelskiej powoływanej podczas powstań, wojny 1920 r. czy niemieckiej okupacji jako Armia Krajowa.

Rzecz jednak w tym, że aby WOT były skuteczne, potrzebny jest nowoczesny sprzęt, którego wciąż nie ma. - W ostatnim czasie zostały zamówione duże ilości sprzętu strzeleckiego i wyposażenia osobistego, jak mundury, kamizelki i hełmy. Wszystko to miało trafić do wojsk operacyjnych, ale zapewne trafi też do WOT - mówi Michał Likowski, ekspert ds. uzbrojenia i szef specjalistycznego magazynu "Raport".

W jego ocenie najważniejsze zakupy nie zostały wciąż zrealizowane. - Najbardziej brakuje nowoczesnej broni przeciwpancernej. Przenośne wyrzutnie i granatniki to kluczowe wyposażenie tego typu jednostek - mówi Likowski.

bCPxSzbh

Przed żołnierzami długie oczekiwanie

I rzeczywiście, MON podpisał umowę na zakup 2,5 tys. sztuk UKM-2000P, ale dostawa karabinów rozciągnięta jest w czasie. Z informacji udostępnionej przez resort wynika, że trafią one do oddziałów WOT w latach 2017-2019. Raczej mało prawdopodobne, by żołnierze WOT otrzymali ją na ćwiczenia, które rozpoczną się już za niespełna miesiąc.

Na dostawę innego sprzętu trzeba będzie poczekać jeszcze dłużej. Trzeba rozstrzygnąć przetargi, a przede wszystkim stworzyć w ramach PGZ możliwość wytwarzania w Polsce potrzebnego sprzętu. Taki jest warunek zakupów dla WOT: wszystko ma pochodzić z polskich zakładów.

- To rzeczywiście spory problem. Lekka piechota, jaką będzie WOT, musi otrzymać do dyspozycji sprzęt, który będzie połączeniem skuteczności, nowoczesności i prostoty obsługi. Dlatego PGZ proponuje WOT pociski Spike - mówi Cielma.

bCPxSzbi

Ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. W resorcie mają świadomość, że na nowoczesny sprzęt trzeba poczekać. Pod koniec ubiegłego roku MON poinformował, że pierwsze granatniki przeciwpancerne żołnierze dostaną dopiero w 2021 roku. Ciągle analizowane są oferty dostawców z Niemiec, Hiszpanii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych.

W sprawie pocisków przeciwpancernych rozmowy będą prowadzone od 29 maja do 21 października. Resort przewiduje, że ten nowy sprzęt pozyskany będzie również z myślą o Wojskach Obrony Terytorialnej.

- Lepiej wygląda kwestia broni przeciwlotniczej. MON złożyło w ubiegłym roku duże zamówienie na naramienne zestawy Piorun. W ramach tego zakupu istnieje przynajmniej częściowa możliwość uzbrojenia WOT w taki sprzęt - mówi Michał Likowski.

Służącym w Obronie Terytorialnej można by oczywiście dać to, co zalega w magazynach i uważać sprawę za zamkniętą. Jednak aby były to jednostki skuteczne, muszą one dysponować nowoczesnym uzbrojeniem. Skoro zamierzamy wydać na WOT miliardy, lepiej zrobić to w sposób właściwy.

bCPxSzbj

- Współczesne armie mają całą masę skutecznego sprzętu ofensywnego. WOT nie jest regularną armią i to jest ich największy problem. Jeżeli dostaną przestarzały sprzęt, nie będą mieli większych szans na polu walki - zauważa Likowski.

**Weekendowe szkolenia**

Pierwszy etap szkolenia WOT, który zacznie się w maju, potrwa 16 dni. Potem przez kolejne lata żołnierze nowych jednostek trenować będą 30 dni w roku (w dni wolne od pracy - nie mniej niż raz w miesiącu przez dwa dni). Dlatego właśnie tym jednostkom tak potrzebny jest nowoczesny sprzęt.

Eksperci podkreślają, że dlatego tak ważne jest, by była to broń, która będzie dobrze wykorzystana, a z tym ich zdaniem bywa różnie. Jako przykład podają zakup broni snajperskiej.

- Na szczęście do tego zakupu jeszcze nie doszło i być może uda się go uniknąć. Chodzi o to, że dobrego strzelca wyborowego nie da się wyszkolić w krótkim czasie. na razie jednak dowództwo naszego wojska przekonuje, że jest to możliwe. Przekonamy się - mówi z przekąsem Likowski.

bCPxSzbk

Również Mariusz Cielma uważa, że ze szkoleniowego punktu widzenia może to być zakup chybiony. - Taką broń muszą obsługiwać wysoko wyspecjalizowani strzelcy. Na poziomie WOT trudno będzie ich znaleźć. Ratunkiem może być grupa pasjonatów, która trenuje strzelectwo wyborowe. Pytanie tylko, czy będą chcieli wejść w skład tej formacji - zastanawia się ekspert.

Przemysł zbrojeniowy jest przeciążony

Innym problemem są możliwości polskich zakładów, gdzie całe uzbrojenie dla Obrony Terytorialnej ma zostać wyprodukowane. - Szkolenie można rozpocząć z pewnymi brakami w sprzęcie, ale duże zamówienia, które trafiają teraz do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, będą problemem. Brakuje mocy produkcyjnych i WOT będą musiały poczekać na dostawę - uważa Likowski.

Na dodatek MON wciąż nie ma planu na zamówienia sprzętu dla WOT. - Ostatnie spotkanie ministra z PGZ pokazuje, że pojawiają się decyzje cząstkowe, ale nie ma całościowej koncepcji na temat tego, jak te wojska mają być wyposażone - wskazuje Cielma.

bCPxSzbC
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
najważniejsze
736
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(736)
POLAK -PATRIO...
3 lata temu
TAK OBRONA TERYTORIALNA TO OCZKO W GŁOWIE MACIAREWICZA. PORMACJA , KTÓRA JEST JEMU BEZPOŚREDNIO PODLEGŁA. FORMACJA SKŁADAJACA SIĘ Z LUDZI SPRAWDZONYCH, WIERNYCH PEWNIE SPOD ZNAKU RELIGII SMOLEŃSKIEJ. CIEKAWE CZY PO NASTEPNYCH WYBORACH, KTÓRE PIS PRZEGRA Z KRETESEM ORGANIZACJA TA NIE ZOSTANIE UŻYTA PRZEZ ANTONIEGO DO DALSZEGO SPRAWOWANIA WŁADZY W NASZEJ UKOCHANEJOJCZYŹNIE, OSMIESZANEJ OSTATNIO PRZEZ SEKTĘ SMOLEŃSKĄ....UFAM, ŻE TO TEGO NIE DOJDZIE ALE PATRZĄC CO SIĘ DZIEJE TERAZ.....
były ŻOŁNIERZ
3 lata temu
To bedzie banda -granda a nie wojsko.Po drugie na początku wyposażyć w kije,różańce i krzyżyki !!!
strach
3 lata temu
Czym mozna uzbroic OTK ,Kiedys byly to lopaty i miotly ,Odgruzowywali , Sprzatali budowali , Poprostu zastepcza sluzba .Chlopcy do wszystkiego , Przeciez komu potrzebne sa takie jednostki ,Znajda sie tam nierobole itp itd , Beda mieli darmowe ubawy , Mundur lopatke saperke i wyjazdy ,Tylko podatnik za to slono placi a Bezpieczenstwa kraju od tych pseudo wojakow nie przybedzie , Przeciez Maciarewicz osmiesza nas Polakow na calym Swiecie ,Wspolnie z kolega Kaczynskim wypisz wymaluj wprowadzaja Reguly wojska rodem z PRLu jak zreszta w wielu innych dziedzinach , Poprostu strach klasc sie spac czy jutro nie obudzimy sie pod panowaniem Rosyjskim
bCPxSzbD
Basia
3 lata temu
Apeluję aby do wyborów poszło 100% i żeby nikt nie zagłosował na pis bo to chorzy ludzie ,a Macierewicz to fanatyk i fantasta.
thor
3 lata temu
Ten "czlowiek" to jedna wielka chodzaca porazka ktory zamienil WP w kleske !!! Zreszta to juz nie jest wojsko . To zgraja chlopcow w rajtuzach ,przytakiwaczy i wazeliniarzy . Wszyscy majacy honor zolnierze odeszli nie chcac brac udzialu w dewastacjii armii !!!!!!!!!!!!!!!!!
Najnowsze komentarze (736)
jamcion
3 lata temu
z tego co piszą fachowe media to zakupy sprzętu dla OT idą pełną parą ... wygada na to, że bądą uzbrojeni lepiej niż regularni żołnierze za czasów PO
quasimodo
3 lata temu
Wielki "wódz" antonio I smolenski:)))))))))))))))))))) Psychol:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
greg
3 lata temu
to takie schutsstaffel , a antos jak heniek h. :) piękne dążenie do totalitaryzmu im się marzy:)
rolnik
3 lata temu
do tych karabinów przydały by się konie
LEO
3 lata temu
A kaftany bezpieczenstwa też sa "zamowione "?😈😨😜
karabin z Som...
3 lata temu
Ile taki karabim kosztuje w USA w sklepie z bronia?
Marek
3 lata temu
No coż chłopaki będą robić bang - bang . Innym razem może dostaną wiatrówki
antonio
3 lata temu
Niedzielna armia jak niedzielny kierowca. Hihihi
bCPxSzbv
Dozorca Donka
3 lata temu
Opozycyjno-SBecka dzicz byla przeciw WOT, a teraz sie martwi o jej wyposazenie??? Dziwne! Przyjdzie czas to i bedzie dobrze wypòsazona. Na wasw tez przyjdzie czas!!!
Bronek 47
3 lata temu
Przed wojną społeczeństwo na zakup sprzętu dla wojska organizowało zbiórki, może ten lepszy sort sięgnie do portfeli i kupi Antoniemu parę karabinów, zamiast na Rydzyka zbieramy na zakup granatnika .
JUZEF
3 lata temu
MY SIEM WSZYSTKIE ZPOD SKLEPU WE WSI ZAPISALI - JEST ZA CO WYPIC
Baca
3 lata temu
Ośmieszają Misiewicze i Maciarewicze Polskę i Polaków juz wszyscy zpolitowaniem patrzą na naszą armie tak rządzaca przez ludzi nie odpowiedzialnych i nie wiem czy nie zdrajców bo jawnie wystawiajc nas na pośmiewisko naszych wrogów.Trzeba to zmienić NATYCHMIAST =DOŚĆ ZABAWY W WOJSKO Z CHŁOPCAMI W TLE.
polok
3 lata temu
Eksperci opozycji. HA HA HA :) Tacy sami zdrajcy jak ta totalna opozycja.
olina
3 lata temu
LUDZIE,PRZECIEŻ TEN CZŁOWIEK MNIE MA ZIELONEGO POJĘCIA O BRONI,O SAMOLOTACH.tO JEST HISTORYK Z SILNIE ZAAWANSOWANĄ SKLEROZĄ -PAMIETACIE JAK POMYLIŁ DATY.To typowy emeryt,ale chyba z seks ciągotkami.
...
Następna strona