Notowania

Przejdź na
obligacje
03.06.2016 15:30

Wypłata 500+ w postaci obligacji? Wiceminister zabrał głos

Na razie nie są prowadzone żadne prace, które pozwoliłyby, aby część pieniędzy z Programu 500+ mogła być wypłacana w formie obligacji - poinformował w piątek w Gdańsku wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Jak dodał, ewentualne zmiany mogą być ,,po wrześniu 2017 roku".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów poinformowało w czwartek PAP, że jesienią resort finansów wyemituje obligacje dla tych, którzy chcieliby zaoszczędzić pieniądze otrzymane z programu 500+; będą one wyżej oprocentowane niż inne obligacje detaliczne.

Podczas konferencji prasowej w Gdańsku wiceminister rodziny, racy i polityki Społecznej pytany, czy resort dopuszcza, aby część pieniędzy z Programu 500 plus mogła być wypłacana w formie obligacji, powiedział, że ,,na dziś jeśli chodzi o wypłatę, to nie ma żadnych prac".

Jak dodał, takie propozycje pojawiają się bardziej w debacie publicznej. - Na dzisiaj nie, ale takie propozycje ze strony banków pojawiają się w debacie - zaznaczył Szwed. - Bardziej byśmy oczekiwali ze strony instytucji bankowych ofert dla rodzin - podkreślił.

- W ustawie mamy zapisane, że pierwszy jej przegląd będzie do końca września przyszłego roku i to jest ten moment, gdzie będziemy chcieli odnieść się do różnych postulatów, bo to też jest jeden z takich postulatów - tłumaczył wiceminister. - Ewentualne jakieś korekty (będą) po wrześniu 2017 roku - dodał.

Wiceminister przyznał, że resort jest bardzo zadowolony, że udało się wdrożyć możliwość składania wniosków o świadczenie 500 plus przez systemy bankowe. - Pół miliona wniosków zostało złożone w takiej formie - poinformował. Szwed zapewnił w Gdańsku, że ,,nie ma problemów z realizacją Programu 500+". - Są zapewnione środki budżetowe zarówno w tegorocznym budżecie, następnym budżecie i w każdym budżecie, gdzie PiS będzie miało na to wpływ - oświadczył.

Resort finansów tłumacząc PAP kwestię dot. obligacji, podkreśla, że chce dać możliwość długoterminowego oszczędzania i zachęcać do lokowania nadwyżek finansowych w - jak podkreśla MF - bezpieczne i dochodowe obligacje skarbu państwa tym rodzinom, które nie będą wykorzystywać otrzymanych środków na bieżące wydatki.

"W związku z tym dla beneficjentów programu 500+ MF planuje jesienią wprowadzić na rynek specjalne obligacje, których oprocentowanie będzie nieco korzystniejsze niż innych serii obligacji detalicznych" - poinformował resort.

Jak zaznaczono, zasady wypłacania środków z programu Rodzina 500+ określa ustawa, która nie przewiduje możliwości wypłaty środków w formie obligacji. "Ministerstwo Finansów nigdy nie brało takiej możliwości pod uwagę. Kwestia rozstrzygania propozycji zmian w programie 500+ należy do kompetencji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej" - podkreśla resort.

Prezes GPW Małgorzata Zaleska zaproponowała w środę w rozmowie z PAP, by część pieniędzy w ramach programu 500 +, np. 100 zł, wypłacać np. w formie obligacji. Jej zdaniem odłożone pieniądze mogłyby sfinansować np. edukację dziecka, ale w razie potrzeby rodzice mogliby te obligacje upłynnić.

Tagi: obligacje, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2016

spoko1Polski bukmacher, czy Kasyno Podatkowe ??? __no limit 2017__ -VAT 23%, 500+ jak obecnie i zajumać kasę z OFE, -VAT 23%, 500+ zrobi 300+ z … Czytaj całość

03-06-2016

satyrpis to pasożyt na organizmie narodu polskiego wysysa z tych którzy cos wytwarzają by dac innym pasożytom

04-06-2016

bytowiakSiedzą tu same krzykacze którzy nawet jaj nie mają aby spłodzic dzieci Spróbujcie barany wychować potomstwo to pogadamy cwaniaczki pomyślałeś jeden … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (43)