Notowania

xi jinping
19.06.2016 16:49

Xi Jinping: Serbia to kamień milowy na Jedwabnym Szlaku

Chiny, które nie uznały ogłoszonej w 2008 roku niepodległości Kosowa, tradycyjnie utrzymują dobre stosunki z Serbią. W 2015 roku serbsko-chińska wymiana handlowa wyniosła 1,56 mld dol., przy czym wyraźna nadwyżka była po stronie Chin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Xi Jinping

- Serbia to kamień milowy na Jedwabnym Szlaku - oświadczył w niedzielę prezydent Chin Xi Jinping, kończąc trzydniową wizytę w Serbii, podczas której podpisano ponad 20 umów o handlu i inwestycjach.

Przemawiając do pracowników kupionej przed dwoma miesiącami przez chiński koncern państwowy Hebei Iron & Steel jedynej serbskiej huty Żelezara Smederevo, Xi powiedział, że Pekin rozwija nowy Jedwabny Szlak, a "Serbia dzięki swemu położeniu będzie na nim odgrywać bardzo ważną rolę".

- Ta współpraca powinna być przykładem tego, jak Chiny mogą współpracować z krajami Europy Południowej i Wschodniej - dodał.

Chiny, które nie uznały ogłoszonej w 2008 roku niepodległości Kosowa, tradycyjnie utrzymują dobre stosunki z Serbią. W 2015 roku serbsko-chińska wymiana handlowa wyniosła 1,56 mld dol., przy czym wyraźna nadwyżka była po stronie Chin.

Serbia ma ambicje stać się bramą dla Chin do Bałkanów i Europy, stąd część rozmów podczas wizyty poświęcona była wzmocnieniu zawartego w 2009 roku chińsko-serbskiego partnerstwa strategicznego.

Od jego podpisania Chiny zainwestowały w Serbii ponad miliard dolarów. Podobnie jak inne kraje Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej Serbia liczy na chińskie inwestycje, przy jednoczesnych ułatwieniach w dostępie jej produktów na rynek Państwa Środka.

Dla Chin wizyta wpisuje się w szerszy projekt forsowanego przez Xi Jinpinga nowego Jedwabnego Szlaku, prowadzącego z zachodnich Chin przez Środkową Azję i Bałkany do Europy. Chiny kładą nacisk na inwestycje w energetyce i infrastrukturze.

Prezydent kończy w niedzielę trzydniową wizytę w Serbii i udaje się do Polski, a następnie do Uzbekistanu.

Zobacz także: Czy będzie kompromis w sprawie Galerii Wilanów?

Tagi: xi jinping, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2016

DorotaJaka współpraca??! Ze zbrodniarzami, którzy żywcem gotują psy?? poniżej godności każdej normalnej osoby. To są ludzie bez uczuć i skrupułów, … Czytaj całość

19-06-2016

pikoI co PiS to matoły??? Zaczynamy grę ze wschodem a Niemców chyba trafi szlag!!!

19-06-2016

JolaPaine prezydencie ChRL prosze powstrzymac w swoim kraju festiwal w Yulin,co to za festiwal,w ktorym w okrutny sposób katowane są psy i koty,a ktoś … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)