Notowania

ustawa
27.01.2018 07:39

Projekt pozwalający na sprzedaż ziemi znika z Sejmu. Co ze zmianami w obrocie ziemią?

"Lepsza" zmiana, która miała ułatwić życie rolnikom, poważnie się opóźni. Z Sejmu wycofano poselski projekt ustawy liberalizującej przepisy o sprzedaży ziemi. Jak ustalił money.pl, naprawą sytuacji zajmuje się Ministerstwo Rolnictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta)
Krzysztof Jurgiel ugiął się pod krytyką rolników

Informacja o wycofaniu projektu ustawy napisanego przez posła Michała Cieślaka mogła wywołać uzasadnione obawy wszystkich, którzy liczyli na to, że już wkrótce będą mogli legalnie i z zyskiem sprzedać ziemię. Kancelaria Sejmu w przesłanym nam oświadczeniu poinformowała, że 25 stycznia zarzucono prace nad dokumentem w trybie art. 36 ust. 3 Regulaminu Sejmu. Oznaczało to, że posłowie wycofali swoje poparcie dla pomysłu.

Zobacz też, ile kosztuje polska ziemia:

O sprawę zapytaliśmy autora projektu, który pozwalał na sprzedaż łącznie 2 hektarów ziemi w ciągu 5 lat oraz likwidował ograniczenia m.in. dla spółek Skarbu Państwa.

Jak przyznał, powód zarzucenia prac w Sejmie był bardzo prozaiczny. Dokument został "przejęty" przez resort rolnictwa. - Trwają już bardzo zaawansowane prace nad zmianami, których zakres częściowo pokrywa się z propozycjami projektu poselskiego. Dlatego też projekt nowelizacji wycofano z Sejmu. Nie ma sensu dublować rozwiązań - przyznał Cieślak.

Ministerstwo Rolnictwa nie ujawniło dotychczas założeń ustawy, ale udało nam się ustalić, że pójdą dalej niż te proponowane zaproponowane przez posła Porozumienia. Na decyzję o rozpoczęcie prac wpłynęła ostra krytyka ze strony środowisk rolniczych.

Przeniesienie prac z Sejmu do resortu świadczy o pełnej woli politycznej dla wdrożenia zmian. Rolnicy mogą odetchnąć z ulgą, choć powinni uzbroić się w cierpliwość. Tzw. rządowa ścieżka legislacyjna jest zdecydowanie dłuższa niż parlamentarna. Wymaga m.in. uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych oraz prac Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wiele projektów ustaw zostało "zamrożonych" właśnie na ostatnim z wymienionych etapów. Taki los spotkał m.in. ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności.

Tagi: ustawa, ziemia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-01-2018

PolulPIS de facto odebrał ziemię rolnikom, a oni ich popierają! Kuriozum. Wkrótce okaże się, że nie ma chętnych sąsiadów na waszą ziemię. I co wtedy - … Czytaj całość

27-01-2018

CBI powiedzcie, że to wszystko nie przypomina komuny? Najpierw sami tę idiotyczną ustawę uchwalili, a teraz dzielnie i bohatersko próbują ją poprawić, … Czytaj całość

27-01-2018

jaś[QUOTE] Przeniesienie pra [/QUOTE] W PAŃSTWIE PIS KOŚCIÓŁ KATOLICKI JEST NADAL ŚWIĘTĄ KROWĄ W OBROCIE ZIEMIĄ I NIE TYLKO !!!! KOŚCIÓŁ KATOLICKI … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (63)