Notowania

energetyka
20-04-2017 (13:28)

Zgazowanie węgla. Tauron i Grupa Azoty planują inwestycję do 600 mln euro

Tauron i Grupa Azoty podpisały list intencyjny odnośnie współpracy w realizacji projektu zgazowania węgla. - W naszym interesie nie jest, żeby węgiel należał do przeszłości, a żeby znalazł się w przyszłości - powiedział wicepremier Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/PRUSSIA ART)

Tauron i Grupa Azoty podpisały list intencyjny odnośnie współpracy w realizacji projektu zgazowania węgla. - W naszym interesie nie jest, żeby węgiel należał do przeszłości, a żeby znalazł się w przyszłości - powiedział wicepremier Morawiecki. Szacowana wartość projektu wynosić będzie 400-600 mln euro.

Tauron i Grupa Azoty mają plan by częściowo zastąpić zużycie gazu ziemnego w przemyśle nawozów azotowych gazem otrzymanym w wyniku zgazowania węgla. "Stwarza to nowe perspektywy dla przemysłu wydobywczego, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez rozwój niskoemisyjnej technologii" - czytamy w komunikacie spółek.

Krajowy węgiel kamienny wydobywany przez Tauron ma być wykorzystany do wytwarzania przez Grupę Azoty m.in. produktów chemicznych, takich jak metanol czy amoniak.

- Projekt może zwiększyć produkcję substancji chemicznych, a Polska ma duży deficyt w tym obszarze - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. - Ma być to pierwsza instalacja zgazowania węgla (w Polsce), a na świecie takich instalacji jest wiele. W naszym interesie nie jest, żeby węgiel należał do przeszłości, a żeby znalazł się w przyszłości - dodał Morawiecki.

Podkreślił, że na skutek tych instalacji będziemy mogli produkować np. metanol, który w 100 proc. sprowadzamy zza granicy.

- Współpraca obu firm daje nam nadzieję, że w 2021-2022 r. pierwszy milion ton węgla zostanie w ten sposób wykorzystany. Może dwa lata później będziemy mogli z takiej technologii korzystać także, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej - dodał minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Czyste technologie węglowe za nawet 600 mln euro

Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk podkreślił, że budowa instalacji zgazowania węgla jest przedsięwzięciem, które w pełni wpisuje się w tzw. czyste technologie węglowe.

- Wspólnie z Grupą Azoty pokazujemy, że krajowy węgiel może być bazą do budowania nowego biznesu i rozszerzania kompetencji obu stron. Liczymy, że pokonanie barier, które zawsze towarzyszą wdrażaniu innowacyjnych projektów, otworzy drogę do szerokiego wykorzystania węgla kamiennego w nowych zastosowaniach - powiedział Grzegorczyk.

Spółki wyraziły również wolę podpisania dalszych umów, w tym umów związanych z utworzeniem wspólnej spółki celowej. Szacowana wartość projektu wynosić będzie 400-600 mln euro, w zależności od wybranej wersji technologicznej. Miejscem planowanej inwestycji będzie Kędzierzyn Koźle.

"Projekt znajduje się na etapie preFeed (Preliminary Front End Engineering Design) i analiz towarzyszących, w tym rynkowych. W ramach Projektu Grupa Azoty zleciła prace związane z dokumentacją, w szczególności wstępny wybór licencjodawców oraz aktualizację analiz" - napisano w komunikacie.

List intencyjny obowiązuje do 31 grudnia 2017 roku. Każda ze stron ma prawo go wypowiedzieć z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

- Inwestycja, którą dzisiaj inicjujemy będzie miała szeroki i pozytywny wymiar dla całej gospodarki. Bazując na sprawdzonych światowych technologiach stawiamy na wydłużenie łańcucha wartości i oparcie w kilkuletnim horyzoncie czasowym znaczącej części produkcji Grupy Azoty na krajowym gazie syntezowym otrzymywanym ze zgazowania węgla - powiedział prezes Grupy Azoty Wojciech Wardackie.

Zgazowanie węgla na potrzeby chemii jest technologią stosowaną głównie w rejonach o ograniczonym bądź kosztownym dostępie do gazu ziemnego. Gaz syntezowy pozyskiwany z węgla stanowi surowiec do produkcji około 30 proc. światowego wolumenu metanolu.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Tagi: energetyka, górnictwo, tpe, att, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-04-2017

MuchorCzekamy na kolejne rewolucje technologiczne - np. gdyby skonstruować samochody na węgiel (jaki tam prąd... - na węgiel!), to by było coś. Można np. … Czytaj całość

20-04-2017

fafafaJa nie wierzę, że Niemcy na to pozwolą. Traktują Śląsk jako rezerwuar własnego surowca.

20-04-2017

polkadlatego sprzedaje się kopalnie? ciekawe jakie są profity dla byłych ministrów za ,,powalenie" i sprzedaż polskich kopalń i jakie są teraz że … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)

Wybrane dla Ciebie