Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zgazowanie węgla. Tauron i Grupa Azoty planują inwestycję do 600 mln euro

Zgazowanie węgla. Tauron i Grupa Azoty planują inwestycję do 600 mln euro

Fot. Shutterstock/PRUSSIA ART

Tauron i Grupa Azoty podpisały list intencyjny odnośnie współpracy w realizacji projektu zgazowania węgla. - W naszym interesie nie jest, żeby węgiel należał do przeszłości, a żeby znalazł się w przyszłości - powiedział wicepremier Morawiecki. Szacowana wartość projektu wynosić będzie 400-600 mln euro.

Tauron i Grupa Azoty mają plan by częściowo zastąpić zużycie gazu ziemnego w przemyśle nawozów azotowych gazem otrzymanym w wyniku zgazowania węgla. "Stwarza to nowe perspektywy dla przemysłu wydobywczego, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez rozwój niskoemisyjnej technologii" - czytamy w komunikacie spółek.

Krajowy węgiel kamienny wydobywany przez Tauron ma być wykorzystany do wytwarzania przez Grupę Azoty m.in. produktów chemicznych, takich jak metanol czy amoniak.

- Projekt może zwiększyć produkcję substancji chemicznych, a Polska ma duży deficyt w tym obszarze - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. - Ma być to pierwsza instalacja zgazowania węgla (w Polsce), a na świecie takich instalacji jest wiele. W naszym interesie nie jest, żeby węgiel należał do przeszłości, a żeby znalazł się w przyszłości - dodał Morawiecki.

Podkreślił, że na skutek tych instalacji będziemy mogli produkować np. metanol, który w 100 proc. sprowadzamy zza granicy.

- Współpraca obu firm daje nam nadzieję, że w 2021-2022 r. pierwszy milion ton węgla zostanie w ten sposób wykorzystany. Może dwa lata później będziemy mogli z takiej technologii korzystać także, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej - dodał minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Czyste technologie węglowe za nawet 600 mln euro

Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk podkreślił, że budowa instalacji zgazowania węgla jest przedsięwzięciem, które w pełni wpisuje się w tzw. czyste technologie węglowe.

- Wspólnie z Grupą Azoty pokazujemy, że krajowy węgiel może być bazą do budowania nowego biznesu i rozszerzania kompetencji obu stron. Liczymy, że pokonanie barier, które zawsze towarzyszą wdrażaniu innowacyjnych projektów, otworzy drogę do szerokiego wykorzystania węgla kamiennego w nowych zastosowaniach - powiedział Grzegorczyk.

Spółki wyraziły również wolę podpisania dalszych umów, w tym umów związanych z utworzeniem wspólnej spółki celowej. Szacowana wartość projektu wynosić będzie 400-600 mln euro, w zależności od wybranej wersji technologicznej. Miejscem planowanej inwestycji będzie Kędzierzyn Koźle.

"Projekt znajduje się na etapie preFeed (Preliminary Front End Engineering Design) i analiz towarzyszących, w tym rynkowych. W ramach Projektu Grupa Azoty zleciła prace związane z dokumentacją, w szczególności wstępny wybór licencjodawców oraz aktualizację analiz" - napisano w komunikacie.

List intencyjny obowiązuje do 31 grudnia 2017 roku. Każda ze stron ma prawo go wypowiedzieć z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

- Inwestycja, którą dzisiaj inicjujemy będzie miała szeroki i pozytywny wymiar dla całej gospodarki. Bazując na sprawdzonych światowych technologiach stawiamy na wydłużenie łańcucha wartości i oparcie w kilkuletnim horyzoncie czasowym znaczącej części produkcji Grupy Azoty na krajowym gazie syntezowym otrzymywanym ze zgazowania węgla - powiedział prezes Grupy Azoty Wojciech Wardackie.

Zgazowanie węgla na potrzeby chemii jest technologią stosowaną głównie w rejonach o ograniczonym bądź kosztownym dostępie do gazu ziemnego. Gaz syntezowy pozyskiwany z węgla stanowi surowiec do produkcji około 30 proc. światowego wolumenu metanolu.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

energetyka, górnictwo, zgazowanie węgla, att, tpe
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Herostrates
2017-04-20 17:11
Na początek niech zgaszą płonące złoża w Turkmenistanie i potem licencję im. Podpalić to każdy umie.
polka
2017-04-20 16:32
dlatego sprzedaje się kopalnie? ciekawe jakie są profity dla byłych ministrów za ,,powalenie" i sprzedaż polskich kopalń i jakie są teraz że Krupiński musiał wyjśc na ulicę!
fafafa
2017-04-20 15:35
Ja nie wierzę, że Niemcy na to pozwolą. Traktują Śląsk jako rezerwuar własnego surowca.
Pokaż wszystkie komentarze (6)