Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zjednoczona lewica
13.09.2015 13:35

Zjednoczona Lewica prezentuje program wyborczy

Trwa konwencja programowa komitetu wyborczego w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Podwyższenie płacy minimalnej do 2500 zł miesięcznie, zniesienie podatku PIT dla najmniej zarabiających, obniżenie wieku emerytalnego, darmowe leki dla najuboższych seniorów i opodatkowanie księży podatkiem dochodowym - to niektóre z najważniejszych punktów programu Zjednoczonej Lewicy. W Warszawie obyła się dzisiaj jej konwencja wyborcza.

Aktualizacja 15:50

Barbara Nowacka, jedna z liderek połączonych sił Lewicy, zapowiedziała w czasie spotkania wyborczego, że jednym, dobrym projektem można już teraz stworzyć 150 tys. miejsc pracy. Wraz z nimi płaca minimalna ma wzrosnąć do 2500 zł, przy czym jednym z głównych celów Lewicy jest zrównanie płac kobiet i mężczyzn. Zlikwidowane mają być też umowy śmieciowe.

- Godna praca to płaca opłacona. Zlikwidujemy bezpłatne staże. Kolejna rzecz, o której będziemy mówili, to tworzenie nowych miejsc pracy. Według naszego projektu za pierwsze i drugie miejsce pracy (pracownika) pracodawca będzie zwolniony z opłat ZUS przez 18 miesięcy, stworzymy 150 tys. nowych miejsc pracy - zapowiedziała Nowacka.

Gdyby Zjednoczona Lewica doszła do władzy, problemy mieliby najbogatsi. Jednym z punktów programowych jest bowiem przywrócenie 40-proc. podatku PIT dla najlepiej zarabiających. Osoby, które zarabiają mniej niż 21 tys. rocznie, miałyby być całkowicie zwolnione z podatku. Podatek VAT powinien natomiast wynosić 21 proc.

Zapowiedziane zostało też wprowadzenie podatku od transakcji bankowych. Wśród głównych postulatów programowych, które prezentuje Zjednoczona Lewica, znajdują się jeszcze m.in. obniżenie wieku emerytalnego i podwyżki emerytur o 200 zł. W programie koalicji czytamy, że pracownicy powinni mieć prawo do przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy - w przypadku mężczyzn, i 35 latach - w przypadku kobiet.

Zjednoczona Lewica sprzeciwia się współpłaceniu za leczenie oraz przekształcaniu szpitali w spółki. Opowiada się też m.in. za refundacją metody in vitro i darmowymi lekami dla najuboższych seniorów. Chce również m.in. legalizacji medycznej marihuany i oleju konopnego.

Ponadto w programie znalazły się postulaty m.in. likwidacji Funduszu Kościelnego, opodatkowania księży podatkiem dochodowym, wyprowadzenia religii ze szkół, rzetelnej edukacji seksualnej oraz opieki lekarskiej i stomatologicznej w szkołach i przedszkolach. Zjednoczona Lewica chce też narodowego programu budowy mieszkań oraz zakazu eksmisji na bruk. Opowiada się również m.in. za stworzeniem ministerstwa ds. energii, odejściem od zamiaru budowy w Polsce elektrowni atomowej i wsparciem dla energii prosumenckiej.

"Maksimum optymizmu i zero populizmu"

W trakcie konwencji politycy odnieśli się do pomysłów PO i PiS zaprezentowanych w sobotę. Współprzewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot stwierdził, że była to "czarna sobota dla polityki w Polsce".

- To, że Jarosław Kaczyński kłamie, to wiemy wszyscy, którzy od lat obserwujemy polską politykę. (...) Ale wczoraj wydarzyło się coś bardziej zasadniczego niż rutynowe kłamstwa PiS. Otóż Platforma zeszła na ten sam poziom, który reprezentuje Beata Szydło i Jarosław Kaczyński - stwierdził.

Palikot przekonywał również, że tylko Zjednoczona Lewica gwarantuje, że PiS nie będzie rządził samodzielnie. - To realny wybór - albo cyrk i ściemy Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło, albo pożar w burdelu Kukiza i Platformy Obywatelskiej albo normalne rządy Zjednoczonej Lewicy - oświadczył.

- Drodzy rodacy, nie jesteście skazani na PO i PiS, na te same twarze, macie realną alternatywę - to Zjednoczona Lewica, my jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę - mówił podczas konwencji szef SLD Leszek Miller.

Współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka przekonywała, że marzenie o dobrej zmianie, o Polsce sprawiedliwej społecznej jest możliwe do zrealizowania. Lepsza Polska jest możliwa i my ją zbudujemy - oświadczyła Nowacka.

- Zjednoczona Lewica to nie jest PiS i PO. Wczoraj na konwencjach PiS i PO przemawiało wielu marzycieli, a marzenia można oszukać, ale rzeczywistości nie da się oszukać. (...) Zjednoczona Lewica to odpowiedzialność za słowa i odpowiedzialnie, dobrze policzony program wyborczy - podkreślał z kolei sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski. Jak mówił, program Zjednoczonej Lewicy to "maksimum optymizmu i zero populizmu".

Nowacka mówiła też o tym, że rozdział sacrum od profanum to konieczność w demokracji. Podkreślała też, że Polacy chcą wprowadzenia związków partnerskich. Nawiązując do sytuacji uchodźców, podkreślała: chcemy być solidarni z UE i z tymi, którzy na granicy Unii dziś proszą o pomoc.

- Nie pozwolimy nikomu umierać w kolejce do lekarza, na to nie stać państwa polskiego - mówił Gawkowski, podkreślając, że finansowanie służby zdrowia powinno być zwiększone. - To powinien być co najmniej 7-procentowy udział w PKB - powiedział.

Lewica omówi program z ekspertami

Po oficjalnej części konwencji odbędą się panele dyskusyjne dotyczące m.in. gospodarki, świeckości państwa i bezpieczeństwa.

Za około trzy tygodnie Zjednoczona Lewica planuje kolejną konwencję wyborczą z udziałem ekspertów. Podkreśliła, że chodzi o to, by postulaty programowe Zjednoczonej Lewicy omówić ponownie, przedyskutować "i jeszcze raz zaprezentować mocnym głosem eksperckim".

Według informacji PAP, w nadchodzącą środę koalicja ma zaprezentować wszystkie "jedynki" na swych listach do Sejmu.

Wśród otwierających listy Zjednoczonej Lewicy znajdą się m.in. szef Sojuszu Leszek Miller - w Gdyni, współprzewodnicząca TR Barbara Nowacka - w Warszawie, współprzewodniczący TR Janusz Palikot - w Lublinie, współprzewodniczący Zielonych Adam Ostolski - w Szczecinie, szef Unii Pracy Waldemar Witkowski - w Poznaniu, szef mazowieckiego SLD Włodzimierz Czarzasty - w Płocku, rzecznik Sojuszu Dariusz Joński - w Łodzi, wiceszefowa Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz - w Siedlcach oraz sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski - w Bydgoszczy.

Tagi: zjednoczona lewica, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz