Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo pracy
06.10.2017 20:26

Mniej urlopów, ale sprawiedliwe płace? Money.pl wyjaśnia, co rząd chce zmienić w prawie pracy

Zniesienie wymiaru przysługującego urlopu i ograniczenie premii uznaniowych - takie zmiany mają się znaleźć w nowym prawie pracy. Co rząd szykuje pracownikom i czy zmiany, które nas czekają, są korzystne? W money.pl wyjaśniamy, o co chodzi w rządowych planach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK)

Zniesienie wymiaru przysługującego urlopu i ograniczenie premii uznaniowych - takie zmiany mają się znaleźć w nowym prawie pracy. Co rząd szykuje pracownikom i czy zmiany, które nas czekają, są korzystne? W money.pl wyjaśnialiśmy, o co chodzi w rządowych planach.

Nad nowym kodeksem pracy komisja kodyfikacyjna pracuje od roku. Prace jeszcze się nie zakończyły, ale już teraz wiadomo, w którym kierunku mają pójść zmiany. Rewolucją ma być elastyczny wymiar dni wolnych od pracy.

Dzisiaj pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu - w zależności od stażu pracy. Po zmianach liczba dni wolnych ma zależeć od ustaleń między pracownikami a pracodawcą. Urlop będzie mógł zostać skrócony, np. do 20 dni albo wydłużony choćby do 30.

W czasie urlopu pracownik ma tylko wypoczywać. Nie będzie można w czasie wolnym pracować dla innej firmy lub na podstawie innej umowy. Cały urlop będzie można wybrać w ciągu roku, na który został przyznany.

Nowością będzie także ograniczenie uznaniowych składników pensji. Ustawowo będzie ustalony procentowy udział tych części wynagrodzenia, których wysokość zależy od decyzji przełożonego. W zamyśle ma to ograniczać zatrudnianie za minimalną stawkę i wypłacanie pozostałej części wynagrodzenia w postaci premii.

Nowy kodeks ma też przeciwdziałać dyskryminacji na rynku pracy. Dziś pracownicy na tym samym stanowisku są opłacani różnie w zależności od płci. Różnica może wynosić nawet 25 proc. pensji.

Tagi: prawo pracy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-10-2017

GggPodziekujemy PiS w najbliższych wyborach. Okradają nas ze wszystkiego, zagrabiają wolność i niszczą demokrację. Totalitarne państwo... ot, taka … Czytaj całość

07-10-2017

BihfdJeśli będzie mniej urlopów, pracownicy częściej będą chodzić na L4. Teraz kilka dni z puli urlopu przeznaczana jest też na jakieś 1-2 dniowe … Czytaj całość

06-10-2017

Julia 64Już nie mają się czym zajmować to urlopy ich bolą ,w tym temacie też trzeba coś spieprzyć.Brawo dobra zmiana.

Rozwiń komentarze (222)