Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Nie będzie zniesienia limitu składek ZUS w 2018 roku. Teraz rząd mówi o rocznym vacatio legis

81
Podziel się:

O wstrzymanie prac nad ustawą zaapelowała nawet Rada Nadzorcza ZUS.

Zniesienie limitu składek ZUS zostanie przesunięte co najmniej o rok.
Zniesienie limitu składek ZUS zostanie przesunięte co najmniej o rok. (Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta)

Rząd ugina się pod zmasowaną krytyką pomysłu zniesienia limitu składek ZUS od najlepiej zarabiających pracowników etatowych. Wicepremier Mateusz Morawiecki stwierdził, że "naturalne" byłoby wydłużenie vacatio legis o rok, a w podobnym tonie wypowiada się minister Elżbieta Rafalska, z której resortu wyszedł projekt ustawy. O tym, że rząd zamierza wycofać się z tego kontrowersyjnego pomysłu, money.pl pisał już 21 listopada.

- Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców. Ja też się przychylam do tego, by ustawa, którą zaproponowała pani minister Rafalska, miała zdecydowanie dłuższe vacatio legis - powiedział Morawiecki Polskiej Agencji Prasowej.

- Póki co nie są zakończone prace nad tym projektem. Poczekajmy - powiedziała z kolei Rafalska, która także opowiedziała się za tym, by wejście ustawy w życie zostało odsunięte w czasie.

Wicepremier Morawiecki podkreślił, że przedsiębiorcy "mają już pozamykane budżety i nie powinni być zaskakiwani". - Chcemy, by przedsiębiorcy mieli czas na przystosowanie się, na przemyślenia i dyskusję - zadeklarował minister rozwoju i finansów.

Zobacz także: Wideo: Miały być niższe składki za ZUS dla przedsiębiorców, a będzie... podwyżka

Morawiecki powtórzył argument organizacji Pracodawcy RP, która w środę ostrzegła, że jeśli okaże się, że ustawa znosząca limit składek ZUS wejdzie w życie od stycznia - jak zakłada projekt ustawy - firmy w ciągu kilkudziesięciu godzin zaczną rozwiązywać umowy z wysoko opłacanymi pracownikami.

Pomysłowi zniesienia tzw. zasady 30-krotności od wielu dni zdecydowanie przeciwstawiały się nie tylko wszystkie organizacje zrzeszające przedsiębiorców i pracodawców, ale krytycznie wypowiada się nawet związek NSZZ "Solidarność", który nie wyklucza nawet skargi do Trybunału Konstytucyjnego. O wstrzymanie prac nad ustawą zaapelowała również Rada Nadzorcza ZUS.

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy znoszącej limit składek ZUS został już przyjęty przez Sejm, a obecnie znajduje się w Senacie. Autorzy tych przepisów chcieli, by zmiany weszły w życie już 1 stycznia 2018 r.

Wiarygodne sygnały wskazujące na to, że rząd - pomimo toczącego się procesu legislacyjnego w parlamencie - zamierza wycofać się ze zniesienia limitu składek, dotarły do money.pl jeszcze przed zaopiniowaniem projektu ustawy przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny.

Zniesienie limitu składek ZUS od najwyższych pensji, który od czasu reformy z 1999 roku służył jako rodzaj bezpiecznika chroniącego system emerytalny przed wypłacaniem ekstremalnie wysokich świadczeń, miało dać dodatkowe 5,5 mld zł w kasie państwa rocznie.

Resort Elżbiety Rafalskiej zakładał, że zmiana dotyczyć będzie 350 tysięcy osób pracujących na etacie. Oznaczało to, że z pracy każdej z tych osób rząd chciał wycisnąć statystycznie ok. 15,5 tys. zł rocznie - zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy.

Jak wyliczyli eksperci, praca najwyżej opłacanych pracowników etatowych byłaby opodatkowana na poziomie 70 proc. Zmiany dotknęłyby wszystkich, których wynagrodzenie brutto przekracza 10 658 zł, czyli średnio 7280 zł netto miesięcznie.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
Senior63
6 lat temu
Z pustego nawet PiS nie naleje. Zwiększają wydatki, muszą zwiększyć podatki. Kiedyś jednak możliwości muszą się wyczerpać. Kto pieniędzmi wojuje, od pieniędzy ginie.
lili
6 lat temu
PAN PREMIER DUZO MOWI >O MWACIE I TO WSZYSTKO RESZTA TO LANIE WODY LAPAC ZLODZIEJITO MOTTO
mASZ TO
6 lat temu
Janusz Korwin-Mikke (IQ 168) studiował psychologię, filozofię, socjologię, prawo oraz matematykę, zna 10 języków obcych (w tym chiński), zgłosił w Sejmie projekt uchwały lustracyjnej i doprowadził do jej uchwalenia mając zaledwie 3 (słownie: trzech) posłów, był najbardziej aktywnym mówcą Sejmu I kadencji, był mistrzem kraju w brydża, wygrał konkurs na najlepszy system podatkowy w Polsce, NAPISAŁ KONSTYTUCJĘ, a 36 lat temu prawdopodobnie najlepszą na świecie książkę traktującą o podatkach – do dziś nikt nie ośmielił się: recenzować, krytykować, opiniować, polemizować. Założyciel: Instytutu Socjo-Cybernetyki, Fundacji Indywidualnego Kształcenia (która pomaga osobom niepełnosprawnym). Grał w filmach i serialach, nagrał piosenkę. Laureat nagrody Kisiela. Spadochroniarz i motocyklista posiadający w swoich zbiorach kilkanaście tysięcy książek – przeczytał wszystkie (sam napisał 41). Kostkę Rubika UKŁADAł w minutę z zamkniętymi oczami. Założyciel tygodnika „Najwyższy Czas”. Jego strona na facebooku ma prawie 800 000 polubień. Bohater filmu „Korwin The Movie”. Obecnie jest najaktywniejszym polskim posłem w Parlamencie Europejskim. Prezes partii WOLNOŚĆ. W 1989 wziął udział w konkursie ogłoszonym przez Centralny Urząd Planowania na projekt systemu podatkowego w Polsce i zdobył w nim I nagrodę. ILUZJA. Współcześnie państwo doi z nas 83% zarobionych pieniędzy. W 1990 roku sugerował utworzenie funduszu emerytalnego z 30% akcji prywatyzowanych przedsiębiorstw. MRZONKA. Obecnie zrabowano nasze pieniądze z OFE i szafuje wiekiem emerytalnym, to: „nagradzając” mężczyzn – dwoma latami, kobiety – 7 latami przymusowej pracy, to: przywracając poprzednie granice wiekowe. W 1992 roku proponował zapisanie w nowej konstytucji zakazu uchwalania budżetu z deficytem. UTOPIA. Dziś każdego z nas państwo zadłużyło na ponad 110 000 zł. Jakie jeszcze kataklizmy muszą nas dotknąć abyśmy zaczęli Go słuchać? Pan Janusz wytknął pewną nieścisłość w moim tekście. Dlatego do słowa UKŁADA dodałem jedną literę. Korwin-Mikke: „Ja swoje zrobiłem. Jeśli państwo mimo to nadal głosowali na złodziei, socjalistów, bandytów i agentów bezpieki – to wasz problem.”
nienienie
6 lat temu
jqa wyjde na ulice jak to wprowadzą bo są granice tolerancji dla tych pajacow
Szewc.
6 lat temu
Politycy od dawna robią wszystko żeby małe i średnie przedsiębiorstwa przenosić za granice . Małe i średnie przedsiębiorstw które ciągną ten cyrk na kółkach od 89" roku są prześladowane przez to państwo !
...
Następna strona