Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zniesienie sankcji wobec Iranu. Pistacje mogą być tańsze

Zniesienie sankcji wobec Iranu. Pistacje mogą być tańsze

Fot. platus/pixabay.com

Koniec sankcji wobec Iranu może ucieszyć nie tylko kierowców - bo oznacza, że świat znów będzie kupował irańską ropę - ale także wielbicieli bakalii. Iran może zostać największym na świecie producentem pistacji. Jest również jednym z czołowych producentów daktyli.

Kupienie importowanych z Iranu pistacji i daktyli nie jest w Polsce problemem, amatorzy bakalii mogą też je nabyć przez internet. Jednak na globalnym rynku Europa musi importować pistacje, ponieważ wśród krajów wspólnoty produkują je głównie Włochy i Grecja. To za mało w stosunku do potrzeb. Unijna produkcja jest niemal dziesięciokrotnie mniejsza od spożycia. W pierwszym kwartale zeszłego Irańczycy wyeksportowali pistacji za sumę 67,3 mln dol. Zniesienie sankcji może ją zwielokrotnić.

Jak wyliczył Bloomberg, światowe ceny pistacji wzrosły przez ostatnie pięć lat o około 40 procent. Teraz - gdy handel z Iranem został uwolniony - wreszcie mogą zacząć spadać.

Embargo na import irańskich pistacji do Stanów Zjednoczonych obowiązuje z przerwami od trzech dekad. Pistacji z Iranu nie kupowały też kraje europejskie - irańskie bakalie trafiały do nas na ogół poprzez Chiny, Indie albo Turcję.

Warunkiem zniesienia sankcji wobec Iranu jest ograniczenie przez ten kraj programu nuklearnego. Sankcje zostały zniesione w sobotę.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
dziadzia 44
83.11.198.* 2016-01-19 00:10
Ten paluch niech sobie wsadzi do swojej tłustej rzyci Myśli że Polacy wystraszą się
dr. frank
37.7.121.* 2016-01-18 22:45
Mam pytanie, czy PISuarowcy nie dostrzegali drugiej strony pały, którą chcieli przylać bankom, marketom i jednocześnie rozwalić problem ,,frankowiczów ?
Nie mieści mi się w głowie, że można być aż tak głupim.
jacski
89.65.204.* 2016-01-18 21:56
po co najpierw zabierać, żeby później dawać, bo politycy chcą nam pokazać jacy oni dla nas dobrzy i hojni, czy nie lepiej obniżyć vat na art. dla dzieci, art szkolne itp, ale nie bo po co, wtedy by się okazało że nie są nam potrzebni
Zobacz więcej komentarzy (11)