Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Więzienie za próbę wyłudzenia zasiłku z ZUS. Skazany przedsiębiorca i jego pracownica

Więzienie za próbę wyłudzenia zasiłku z ZUS. Skazany przedsiębiorca i jego pracownica

Przypadków prób wyłudzeń jest znacznie więcej. Fot. Jacek Dominski/REPORTER
Przypadków prób wyłudzeń jest znacznie więcej.

To pierwszy taki wyrok w Polsce. Ale nie ostatni. Prokuratura już bada kolejne sprawy związane z próbą wyciągnięcia z ZUS świadczenia.

Przedsiębiorca zatrudnił kobietę z wynagrodzeniem wysokości 7,5 tys. zł. Pracownica nie stawiła się w pracy, ponieważ poszła na zwolnienie lekarskie. Pracodawca nie wypłacił jej nawet jednej pensji. Po paru miesiącach złożyła wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego na kolejny rok – opisuje sprawę "Rzeczpospolita".

Chodziło o wypłatę blisko 90 tys. zł. To zaniepokoiło kontrolerów ZUS. Po przyjrzeniu się sprawie, zgłosili próbę wyłudzenia świadczenia do prokuratury, a Sąd Rejonowy w Rawiczu uznał winę i wydał wyrok. 10 miesięcy więzienia dla przedsiębiorcy oraz osiem miesięcy w zawieszeniu na rok oraz grzywna wysokości 500 zł dla zatrudnionej pracownicy.

Umowy o dzieło pod lupą ZUS

 

 

Jak pisze "Rzeczpospolita", takich przypadków będzie więcej. Już toczy się postępowanie w sprawie kolejnych osób, które miały pomagać wyłudzić wysoki zasiłek macierzyński poprzez zakładanie fikcyjnej działalności gospodarczej.

Podobnych prób oszustwa jest wiele. Skalę może obrazować liczba zakwestionowanych zasiłków dla kobiet w ciąży. Takich wniosków, tylko w pierwszej połowie roku, ZUS odrzucił ponad 850. Z tego, jak podaje dziennik, aż 460 kobiet nie odwołało się od decyzji odmowy wypłaty zasiłku.

O nowej fali wyłudzeń zasiłków z ZUS pisaliśmy również w money.pl. Przeczytaj również nasz materiał: Sposób na zasiłek z ZUS. Rząd sam otwiera dodatkową furtkę, pracodawcy protestują
zus, świadczenia, wyłudzenia
Czytaj także
Polecane galerie
Tępa Zośka
2018-02-27 22:31
Dlaczego on dostał 10 miesięcy bez zawieszenia a ona 8 miesięcy w zawieszeniu, skąd aż taka duża różnica w karze.
Jan s.
2017-12-17 21:58
Trzeba wiezic. Tych co decyzję podejmują A nie zwyklego KOWALSKIEGO Amen rydzyk się.kłania Brakuje mi jeszcze do 20
ja
2017-12-17 07:28
ludzie zus zawsze będzie oszustem i złodziejem !!! tak działa system w zus, a z całą reszta donosów to nie się martwić się już niedługo będziecie robić to legalnie jak pis-land wprowadzi do końca funkcje SYGNALISTY jak ostatnio mówili w tv. no cóż większość ludzi z obecnego rządu, to ludzie z tamtej epoki i jak widać dobrze odrobili lekcję jak działać obecnie przejmując stare wzorce)))
Pokaż wszystkie komentarze (48)