Notowania

kghm
17-08-2017 (18:01)

Zysk netto KGHM spadł do 93 mln zł

KGHM Polska Miedź odnotował 93 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2017 r. wobec 135 mln zł zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KGHM)
Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 282 mln zł wobec 340 mln zł zysku rok wcześniej.

Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 282 mln zł wobec 340 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 4 mld 802 mln zł w II kw. 2017 r. wobec 4 mld 544 mln zł rok wcześniej.

Zobacz też: Czy płacimy za dużo za prąd?

Grupa podała, że wzrost skonsolidowanych przychodów o 6 proc. r/r w II kw. jest głównie efektem wzrostu cen miedzi o ponad 900 dol./t (+20 proc. r/r) i srebra o ponad 0,4 USD/uncję (+3% r/r), przy częściowym skompensowaniu tego efektu cenowego przez niższy o 7% r/r wolumen sprzedaży miedzi oraz osłabienie kursu USD/PLN o 1 proc. r/r.

- Wyraźne wzrosty przychodów i wyników operacyjnych Grupy KGHM w II kwartale są głównie efektem utrzymujących się pozytywnych tendencji makroekonomicznych, w szczególności wzrostowego trendu cen naszych podstawowych metali na rynku międzynarodowym. Pomimo faktu, że wzrost ten został w ciągu pierwszego półrocza osłabiony przez spadek kursu dolara, pozytywny sentyment na rynkach surowcowych nadal przekłada się na poprawę wyników grupy kapitałowej KGHM - skomentował prezes Radosław Domagalski-Łabędzki, cytowany w komunikacie.

Skorygowana skonsolidowana EBITDA w II kw. wzrosła do 1 mld 282 mln zł wobec 1 mld 75 mln zł rok wcześniej.

- Był to głównie efekt wzrostu przychodów (o 258 mln zł) częściowo skompensowanego wyższym podatkiem od wydobycia niektórych kopalin (o 79 mln zł), przy stabilnej bazie pozostałych kosztów operacyjnych - czytamy dalej.

Produkcja miedzi płatnej w grupie była o 1 proc. niższa r/r i wyniosła 168 tys. t w II kw. 2017 r., głównie w wyniku niepełnych mocy przerobowych Huty Miedzi Głogów związanych z wczesną fazą eksploatacji nowego pieca zawiesinowego, a także w efekcie eksploatacji gorszej jakościowo rudy w Kopalniach Sudbury w KGHM International.

W I poł. 2017 r. spółka miała 491 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 296 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 9 mld 713 mln zł w porównaniu z 8 mld 456 mln zł rok wcześniej.

- Zwiększenie przychodów dotyczy przede wszystkim KGHM Polska Miedź S.A. (+1 161 mln zł) przy równoczesnym spadku przychodów KGHM International Ltd. (-17 mln zł) - czytamy w raporcie.

Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 1 mld 1 mln zł w I poł. 2017 r. wobec 683 mln zł rok wcześniej. Skorygowana EBITDA wyniosła 2 mld 863 mln zł wobec 2 mld 62 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I poł. 2017 r. wyniósł 1 mld 310 mln zł wobec 668 mln zł zysku rok wcześniej.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

Tagi: kghm, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, komentarze giełdowe, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-08-2017

MarcinTylko w Polsce jest to możliwe. Wieksze przychody ze sprzedaży a mniejszy zysk netto. To zawdzieczamy nieudanym inwestycjom poprzedniej ekipy i temu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)

Wybrane dla Ciebie