Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Wielka dziura w NBP jeszcze większa? Członek RPP: grubo powyżej 20 mld zł

30
Podziel się:

- Strata NBP za 2023 będzie "grubo" ponad 20 mld zł - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN 24 członek RPP Ludwik Kotecki.

Wielka dziura w NBP jeszcze większa? Członek RPP: grubo powyżej 20 mld zł
Problemu Adama Glapińskiego. Dziura w NBP ma być jeszcze większa - zasygnalizował Ludwik Kotecki (Flickr NBP, mat. prasowe)

NBP twierdził w sierpniu, że przyniesie budżetowi państwa 6 mld zł zysku. - Tę informację potwierdził Ludwik Kotecki. Tę kwotę do budżetu wpisała była już minister finansów Magdalena Rzeczkowska "na podstawie pisma, które otrzymała 23 sierpnia od prezesa NBP".

To niecodzienna sytuacja, bo zwykle jest tak, że na etapie sierpnia bank centralny nie chwali się zyskiem, bo może się mocno zmienić. Było zawsze tak, że NBP pisał, że zysk będzie, może nie będzie i najlepiej, żeby dla budżetu wpisano zero na tym etapie - wyjaśniał Kotecki.

Jednak w grudniu okazało się, że strata wyniesie ponad 20 mld zł? - dopytywał Piasecki.

- To będzie grubo ponad 20 mld zł, patrząc na kursy walutowe - oświadczył Kotecki. - Jeśli w sierpniu nie miał podstaw (prezes Glapiński - przyp. aut.) do formułowania takiej oceny, że zysk będzie 6 mld zł, bo tak w piśmie wprost napisano, to jest to świadczenie nieprawdy przez urzędnika państwowego. Jest to jakiś problem i zarzut.

Prowadzący rozmowę Konrad Piasecki zasugerował, że NBP mógł zasygnalizować zysk w imię załatwiania problemów politycznych PiS, żeby tuż przed wyborami pokazać, że rząd wszystko zamienia w złoto.

- Nie, myślę, że jest inny powód. Pamiętajmy, że w budżecie był i jest bardzo duży deficyt 165 mld. Ten deficyt trzeba jakoś sfinansować, tradycyjnie to emisja obligacji, ale część deficytu można pokryć z NBP - zaznaczył Kotecki i dodał, że minister finansów "bardzo chętnie przyjął to pismo" dotyczące zysku w wysokości 6 mld zł.

Kotecki dodał, że warto wyjaśnić, co dokładnie wydarzyło się w NBP w kontekście sygnalizowania kilkumiliardowego zysku banku centralnego w sierpniu. - Pan prezes dostaje co kwartał bardzo dokładną informację, jak wygląda wykonanie zysków w czasie, w ciągu roku. Taka informacja z pewnością powstała na koniec czerwca i zakładam, że bardzo łatwo pozyskać taką ocenę na bieżąco, prezes może poprosić odpowiednie służby, co było np. na koniec lipca - odpowiedział Kotecki.

Czy za to wszystko prezes Glapiński powinien trafić przed Trybunał Stanu?

- Tego nie wiem, ale w jego interesie powinno to zostać dokładnie wyjaśnione. Zarzuty i rzekome zarzuty powinny być wyjaśnione do samego spodu. (...) Prezes powinien otworzyć drzwi, pokazać wszystkie dokumenty w kwestiach, które są podnoszone publicznie - ocenił członek RPP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Zibi
5 miesięcy temu
Niechybnie musi sobie podnieść premie
UWAGAA
5 miesięcy temu
Masakra.. Wyciekło nagraniie pielęgniarki która zdradziiła jakie zaobserwowala objawy poszczepiiene.. Dlaczego wszędzie je blokują? Ludzie i tak się dowiedza.. Mozna wyszukac Kawanelicka prawda a wyskoczy. Też macie podobne?
CZARNOWIDZ
5 miesięcy temu
TAM SĄ - Kaczyński drukował a jego ludzie z Pis po wymianie wysyłali z Polski setkami milionów do bezpiecznych banków - Kto to sprawdzi a to są Miliardy - Wiedzieli, że przyjdzie na nich koniec - Zabezpieczyli siebie i rodziny
CZARNOWIDZ
5 miesięcy temu
TAM SĄ - Kaczyński drukował a jego ludzie z Pis po wymianie wysyłali z Polski setkami milionów do bezpiecznych banków - Kto to sprawdzi a to są Miliardy - Wiedzieli, że przyjdzie na nich koniec - Zabezpieczyli siebie i rodziny
TWOJNICK
5 miesięcy temu
Kasjer Kaczyńskiego przelewał pieniądze na prawo i lewo, a do tego sam sobie ustalił wysokość nagród.
...
Następna strona