Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
japonia
27.12.2018 15:49

Wieloryb na widelcu. Japonia wznawia połowy

Japonia wznowi komercyjne połowy wielorybów. Kutry wypłyną w lipcu. Decyzję krytykują rządy innych krajów i Greenpeace.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Youtube.com)
Rząd Japonii przekonuje, że większość gatunków wielorybów nie jest zagrożona, a ich jedzenie jest częścią japońskiej kultury.

Japonia wycofa się z Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa. To oznacza, że połowy ssaków wrócą do łask. Tak zapowiedział tamtejszy rząd. Kutry mają wypłynąć na wody w lipcu przyszłego roku.

Sekretarz japońskiego rządu zapowiedział, że połowy będą się odbywać tylko na wodach terytorialnych kraju, wyłącznie wokół własnej strefy ekonomicznej. Zaznaczył, że nie będzie połowów na Oceanie Antarktycznym i na półkuli południowej. Co więcej, połowy mają się odbywać w ramach ustalonych limitów, aby nie nadwyrężyć populacji wielorybów.

W wrześniu Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa odrzuciła wniosek Japonii na zgodę na komercyjnie odławianie zwierząt.

Rząd Japonii przekonuje, że większość gatunków wielorybów nie jest zagrożona, a ich jedzenie jest częścią japońskiej kultury. Czego nie potwierdzają statystyki. Według japońskich mediów jedzenie mięsa wielorybów stanowi 0,1 proc. całej konsumpcji mięsa w Japonii.

Pierwsze protesty przeciwko odławianiu ssaków pojawiły się już w 1987 roku. Wtedy Japonia tłumaczyła, że zaczęła prowadzić połowy w celach naukowych. Prawda była jednak taka, że mięso i tak trafiało potem do sklepów.

Decyzję Japonii skrytykowały rządy Australii, Nowej Zelandii oraz Greenpeace. Australijska minister środowiska oceniła, że wielorybnictwo to przestarzała i niepotrzebna praktyka. Zaznaczyła, że rząd Japonii powinien jeszcze przemyśleć swoje stanowisko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: japonia, greenpeace, wieloryby, połów, połowy, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-12-2018

marDzika nacja, gorsza od Niemców pod względem zbrodni wojennych, mają w pogardzie inne narody.

27-12-2018

niech was piekłoskośnookie żółte małpy milionom złowionych rekinów rok w rok płetwy i ogony obcinają i żywe do wody wyrzucają

27-12-2018

rrsPołowy chronionych zwierząt powinny być zakazane i jednocześnie obwarowane nieuniknionymi, surowymi sankcjami. Nie mogą się opłacać, tylko wtedy będą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)