Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Wieża już stoi. Na Podhalu powstaje najgłębszy na świecie odwiert geotermalny

22
Podziel się:

W Szaflarach coraz bliżej powstania najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie. Zakończono ustawianie wieży wiertniczej, która jest potrzebna do wydrążenia siedmiokilometrowego otworu. Konstrukcja stalowej wieży ma ok. 60 metrów wysokości.

Wieża już stoi. Na Podhalu powstaje najgłębszy na świecie odwiert geotermalny
To będzie najgłębszy odwiert geotermalny na świecie (East News, Pawel Murzyn)

W Szaflarach koło Zakopanego zakończono ustawianie wieży wiertniczej, która posłuży do wydrążenia najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego o głębokości 7 km. Konstrukcja stalowej wieży ma ok. 60 metrów wysokości.

Ustawienie wieży, która wcześniej była złożona w pozycji leżącej, rozpoczęło się w niedzielę rano. Wszystko poszło zgodnie z planem. W ciągu najbliższych trzech dni zaplanowana jest kolaudacja, czyli komisyjne sprawdzenie zgodności wykonanych robót, a następnie nastąpi rozruch i rozpocznie się drążenie siedmiokilometrowego otworu – wyjaśnił wójt Szaflar Rafał Szkaradziński.

Drążenie opóźnione przez warunki geologiczne

Ustawianie wieży wiertniczej opóźniło się o około trzy miesiące z uwagi na warunki geologiczne. Początkowo drążenie miało rozpocząć się na początku roku. Ponieważ odwiert badawczo-eksploatacyjny jest zlokalizowany na starym korycie Białego Dunajca, konieczne było solidne utwardzenie gruntu. Miejscami trzeba było wybrać ziemię nawet do głębokości czterech metrów, a następnie utwardzić podłoże żwirem i płytami betonowymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadchodzi fala renowacji. Duże pieniądze do wzięcia

Specjaliści spodziewają się, że woda na głębokości 7 km będzie miała temperaturę nawet do 180 stopni Celsjusza. Gorąca woda ma m.in. zasilić sieć ciepłowniczą w gminie Szaflary oraz w sąsiednim Nowym Targu.

Trzy warianty eksploatacji otworu

W planach są trzy warianty eksploatowania otworu. Pierwszy to pobieranie zasobów gorących wód z głębokości docelowej, czyli 7 km. Jeżeli okaże się, że na tej głębokości nie ma odpowiedniej ilości ciepłej wody, to zostanie zastosowany drugi wariant, czyli pobór wody z głębokości 5 km. Trzeci wariant to pobór wody z głębokości 3,6 km.

Koszt inwestycji sfinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 132 mln zł.

Odwiert wykonuje firma UOS Drilling. Średnica otworu będzie zróżnicowana i będzie zaczynała się od 13 cali i zawężała teleskopowo, stosownie do głębokości. W celu wydobycia urobku będzie wytłaczana ciecz, która jednocześnie będzie chłodziła głowicę wiercącą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
nowotarżanin
2 miesiące temu
Szaflary leżą koło Nowego Targu jeżeli chodzi o ścisłość, gmina Nowy Targ! Skąd się wzięło ich sąsiedztwo z Zakopanem...bo autor zna tylko jedną miejscowość pod górami?
Realista
2 miesiące temu
A tu pyk, dowiercą się na 5 km i rypnie ropą i gazem pod takim ciśnieniem że spłynie czarnego zlota 100 tyś litrów na minutę. A co z robić z takim fantem. Pod zakopanym, wzdłuż zakopianki przydało by się wybudować z 30 rafinerii takich jak te w plocku
steffi
2 miesiące temu
Połowa Polski siedzi na złożach geotermalnych. Ja się tylko obawiam co będzie jak trafią n ropę czy gaz. Unia zaraz każe zamknąć taki "wraży" odwiert.
Anna Kozłowsk...
2 miesiące temu
Przecież Polska ma ogromne zasoby ciepłej wody i nawet jest ta woda częściowo wykorzystywana - nawet w samym Zakopanem. Prof. Kozłowski, świętej już pamięci, niestety, wciąż o tym mówił, Są nawet mapy z rozmieszczeniem dostępnych pokładów. Niemcy mają mniej tego bogactwa a już od dawna wykorzystują, tylko Polakom się nie opłaca. Na stronie polska geotermia są szczegóły.
Waldii
2 miesiące temu
Do ruskich gazu trzeba se dowiercić😜
...
Następna strona