Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Wilki zagryzają zwierzęta. Rolnicy alarmują. "Jesteśmy sfrustrowani i bezsilni"

57
Podziel się:

Wilki coraz częściej zagryzają zwierzęta hodowlane. Panoszą się nie tylko na pastwiskach, ale wchodzą także do obór. Rolnicy mają już dość i wystosowali apel do Ministerstwa Rolnictwa - informuje "Tygodnik Rolniczy". "Jesteśmy sfrustrowani i bezsilni" - piszą.

Wilki zagryzają zwierzęta. Rolnicy alarmują. "Jesteśmy sfrustrowani i bezsilni"
Wilki wyciągają bydło z obór. Rolnicy apelują o pilny odstrzał i odszkodowania - informuje "Tygodnik Rolniczy" (Adobe Stock, hkuchera, nestonik)

Jak czytamy, rolnicy mają spory problem z wilkami. "Drapieżniki wchodzą do obór i zagryzają najsłabsze sztuki. W ciągu ostatnich tygodni wilki wyciągnęły z kojca i zagryzły trzymiesięczną jałówkę we wsi Olszewiec i trzy sztuki bydła we wsi Grójec (woj. mazowieckie)" - podaje "Tygodnik Rolniczy".

Dodaje, że do podobnych sytuacji dochodzi w innych regionach Polski. "Wilki panoszą się w oborach i na pastwiskach, a rolnicy za rozszarpane zwierzęta nie dostają żadnych odszkodowań" - czytamy.

Zobacz także: Szczera rozmowa z deweloperem, który sprzedał 9 tysięcy mieszkań - Michał Sapota - Biznes Klasa #2

Ostatnio hodowcy ze wsi Sorkwity w województwie warmińsko-mazurskim wystosowali apel do ministra rolnictwa, ministra klimatu i do Polskiego Związku Kół Łowieckich. Żądają natychmiastowej interwencji i rekompensat.

Wnioskujemy o uproszczenie przepisów dotyczących zgłaszania zdarzeń i składania wniosków o wypłatę odszkodowań, uproszczenie procedury uzyskania i wykonania pozwolenia na odstrzał oraz dopuszczenie objęcia wilka ochroną częściową z wprowadzeniem kontrolowanego ograniczenia ich liczebności. Jesteśmy sfrustrowani i bezsilni, ponieważ nie czujemy wystarczającego wsparcia ze strony instytucji odpowiedzialnych za ochronę przyrody - napisali rolnicy.

Wilki problemem dla rolników

"Tygodnik rolniczy" zwraca uwagę, że w czasie czerwcowego spotkania unijnych ministrów rolnictwa Polska wskazała na problem zwiększającej się populacji wilka. - Zasadne jest szersze zaangażowanie środków europejskich w finansowanie wspólnego monitoringu oraz działań związanych z ochroną gospodarstw i zwierząt hodowlanych przed szkodami spowodowanymi przez wilki – mówił minister Robert Telus.

Ostateczna decyzja należy jednak do ministerstwa klimatu. "Anna Moskwa we wrześniu w odpowiedzi na apel izb rolniczych o uproszczenie odstrzału poinformowała, że w tej chwil nie są prowadzone prace dotyczące zmiany statusu wilka" - czytamy.

Zgodnie z przepisami hodowcy mogą otrzymać zezwolenie np. na płoszenie, przemieszczanie z miejsc regularnego przebywania czy nawet zabijanie. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

- Zezwolenia wydawane są przez właściwego miejscowo regionalnego dyrektora ochrony środowiska (w zakresie umyślnego płoszenia i przemieszczania), Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w zakresie umyślnego zabijania) oraz Ministra Klimatu i Środowiska (w przypadku, gdy czynności mają być wykonane na terenie parku narodowego) – poinformowała minister klimatu Anna Moskwa, cytowana przez "Tygodnik Rolniczy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Pifpaf
3 miesiące temu
Mleko się rozleje, kiedy wilk porwie dziecko. Robi się niebezpiecznie, wilk pod ochroną, populacja rozrasta się w sposób niekontrolowany. I to jest problem w całej Europie. Nie do pomyślenia sytuacja, gdy atakują domostwa. Rozbestwiły się, bezkarne.
Mateusz
4 miesiące temu
A może tak po prostu zabezpieczyć swoje stado. Do mojej stodoły nic się nie dostanie, a już na pewno nie wilk, czy inne psisko. Pastwisko też ogrodzone i doglądane. Więc może trzeba najpierw zabezpieczyć swój dobytek, co naturalnie powinno się uwzględnić w kosztach, a dopiero potem oczekiwać jakiś odszkodowań.
XxX
4 miesiące temu
A ci rolnicy to czasami sami nie kursują. Kłusownictwo to bardzo ulubione zajęcie na wsiach a wilki stanowią dla nich konkurencję.
Mario
4 miesiące temu
Alabai owczarek środkowoazjatycki dusiciel wilków kilka psów i problemu nie ma drugi kangal pies pasterski pogromca wilka
bzdurnik
4 miesiące temu
W Polsce jest jakiś bałwochwalczy kult wilka. Ochrona tak powszechnego drapieżnika to jakiś absurd.
...
Następna strona