Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Wojna z KE zaszkodzi polskiej gospodarce. Stracimy unijne fundusze i reputację

225
Podziel się:

Ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który oznacza eskalację konfliktu prawnego z Komisją Europejską, może mieć negatywne skutki również dla polskiej gospodarki. W grę wchodzi m.in. zablokowanie dotacji z Krajowego Funduszu Odbudowy - informuje ''Rzeczpospolita''.

Wojna z KE zaszkodzi polskiej gospodarce. Stracimy unijne fundusze i reputację
Wojny z UE nie chcą przedsiębiorcy, a także duża część polskiego społeczeństwa. Piotr Molecki/East News

Możliwość zablokowania unijnych dotacji z Krajowego Funduszu Odbudowy - w tym 24 mld euro bezzwrotnych dotacji i 12 mld pożyczek - może zagrozić także realizacji sztandarowego programu PiS, czyli Polskiego Ładu.

Jak podaje ''Rzeczpospolita'', z szacunków ING Banku Śląskiego wynika, że środki z Funduszu Odbudowy to około 1 proc. polskiego PKB. - Bez tych środków nasza gospodarka będzie rosła wolniej, a dynamika PKB może być niższa o ok. 0,5 pkt proc. - komentuje Rafał Banecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego na łamach ''Rzeczpospolitej''.

Tymczasem zdaniem przedstawicieli rządu ewentualna utrata unijnych funduszy nam nie zaszkodzi. Według Adama Glapińskiego, prezesa NBP zarówno transformację energetyczną, jak i rozwój energetyki atomowej, jesteśmy w stanie sfinansować sobie sami.

Zobacz także: Sondaż dla WP po wyroku TK. Wicerzecznik PiS komentuje

Za wyrok TK wszyscy zapłacimy

Tymczasem ekonomiści uważają, że bez wsparcia UE inwestycji będzie mniej i będą kosztowały nas dużo więcej wyrzeczeń. - Trudno znaleźć powody, dla których mielibyśmy rezygnować z tego wsparcia - dodaje Rafał Benecki.

Według Sławomira Dudka, głównego ekonomisty Fundacji FOR, środki z Funduszu Odbudowy dałyby także oddech finansom publicznym, które zadłużyliśmy w czasie kryzysu. Brak tych pieniędzy to większy deficyt, większy dług lub wyższe podatki i cięcia innych wydatków. - Wyrok TK stawia też pod znakiem zapytania kwestie całego budżetu unijnego, a to są już ogromne środki - dodaje Dudek.

Przypomina, że łącznie na lata 2021–2027 pula funduszy UE dla Polski to ok. 770 mld zł (łącznie z KPO i polityką rolną). Brak tych pieniędzy może przyczynić się nie tylko do obniżenia dynamiki PKB (nawet o 1–2 pkt procentowe rocznie), ale także do obniżenia naszej wiarygodności kredytowej przez międzynarodowe agencje ratingowe.

Polska może stracić wiarygodność

Z kolei zdaniem Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców w Polsce, którego cytuje ‘’Rzeczpospolita’’, orzeczenie TK może spowodować, że będziemy postrzegani jako kraj bardziej ryzykowny do inwestowania.

To oznacza, że zagraniczne przedsiębiorstwa mogą mniej chętnie inwestować w Polsce, tymczasem nasz kraj tego bardzo potrzebuje, grozi to także destabilizacją kursu walutowego. Mogliśmy to zaobserwować w ostatnich dniach, gdy złoty się osłabiał, mimo że NBP niespodziewanie podniósł stopy procentowe.

Według ekonomistów wojna z Brukselą w kwestiach prawnych to także droga do polexitu. A w takim przypadku konsekwencje gospodarcze to byłyby o wiele poważniejsze. Organizacje biznesowe apelują więc do rządu o porozumienie z KE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(225)
Polak
3 lata temu
Od kiedy to Unia ma swoje fundusze? Złodzieje z UE kradną nasze własne pieniądze.
burak2
3 lata temu
Módlmy się za UE by nie dała pożyczki Polsce ..Nie będzie kasy z UE będzie mniejsza inflacja tak trzymać . Ile kasy na lokatach w Bankach maja Polacy na 00 %.. Mafia PIS -Mateuszek -Banki nie będą mieli co rozdawać ? kiełbasy będzie brak
Hera
3 lata temu
Unia to nie ideał, unia to podwójne standardy, unia to też raje podatkowe, których nie chce/ nie potrafi zlikwidawać. Państwa unijne to w większości państwa postkolonialne z wszystkimi grzechami kolonializmu.
Taka prawda
3 lata temu
A kaczyński się cieszy...jego wzór to łukaszenko...zawsze to powtrza na tajnych naradach w kaczym szańcu na nowogrodzkiej
jakes
3 lata temu
tak to jest jak się dopusci do rządów ludzi "prawa" rozwalą wszystko dla swoich małych interesików i aby pokazać kto tu rządzi. wstyd i żenada.
...
Następna strona