Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

"Wspólnota zakłada sobie pętlę na szyję". Minister: Chiny w rok zbudowały tyle elektrowni węglowych, ile ma cała Unia

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
58
Podziel się:

Kraje jak nasz, z energetyką opartą na węglu, powinny dostać więcej środków na transformację – mówi Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii, w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". - Kraje wyżej rozwinięte weszły na technologiczny szczyt, wciągnęły drabinę i mówią nam: wspinajcie się. To nie fair – uważa.

"Wspólnota zakłada sobie pętlę na szyję". Minister: Chiny w rok zbudowały tyle elektrowni węglowych, ile ma cała Unia
Minister Piotr Nowak podkreśla, że Chiny w rok zbudowały tyle elektrowni węglowych, ile dziś jest w całej Unii Europejskiej. (Adobe Stock, ©Sergej - stock.adobe.com)

Bez zgody dużych graczy – Chin czy USA – decyzja UE, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., nie jest najzdrowsza dla europejskiej gospodarki. Pekin tylko w zeszłym roku zbudował tyle elektrowni węglowych, ile ma cała Unia. To pokazuje, że Wspólnota zakłada sobie pętlę na szyję – ocenił minister Nowak.

Jego zdaniem "na pewno kraje takie jak nasz, z energetyką opartą na węglu, powinny dostać więcej środków na transformację".

Tymczasem Europejski Bank Inwestycyjny wyciął wsparcie dla gazu i atomu. W efekcie mamy sytuację, w której kraje wyżej rozwinięte weszły na technologiczny szczyt, wciągnęły drabinę i mówią nam: wspinajcie się. To nie fair – podkreślił.
Zobacz także: Spór o kopalnię Turów. Belka o rządzących: Skłonność do obrażania się, tupania nóżkami i chowania się do kąta

Atom w Polsce. Piotr Nowak: inwestujmy w to

W tym kontekście nawiązał też do energii atomowej. "Nie jesteśmy terenem aktywnym sejsmicznie, więc inwestujmy w to. Wydaje się, że jesteśmy teraz najbliżej podjęcia tej decyzji. Ale wpływ na nią ma również KE. Pieniądze na energetykę jądrową zablokowano, warunki zmieniają się cały czas. Nie można przecież dać 3 mld zł i rozgrzebać inwestycję bez pewności jej domknięcia" – wskazał Nowak.

Pytany, co można zrobić, jeśli Polska została w Unii praktycznie sama, szef MRiT odparł, że "były niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier sygnalizował, że niemiecki biznes też podchodzi bardzo sceptycznie do transformacji energetycznej".

Zobaczymy, jak to będzie w innych krajach. Obserwatorzy ze Stanów czy Wielkiej Brytanii ten nurt, w jaki wpadli liderzy Unii, nazywają śmiertelną pułapką. Przemysł w UE stanie się niekonkurencyjny. Liczę, że nastąpi opamiętanie – dodał.

Według ministra dojdzie do rewizji unijnego podejścia. "Istnieje potężne ryzyko w postaci wysokich cen prądu i paliw. Na przykład w Hiszpanii czy Włoszech już zaczyna się ubóstwo energetyczne. Zmiana źródeł energii nie trwa pięć lat, to proces rozpisany na kilka dekad" – zaznaczył. "Jeśli polityka jest taka, że nie finansujemy wydobycia paliw węglowodorowych, to przestają płynąć inwestycje w ten sektor. Nie ma inwestycji, popyt rośnie, a w efekcie ceny szybują" – wyjaśnił Nowak.

W kwestii emisji, jak zaznaczył szef MRiT, "bez USA i Chin nic się nie zmieni". "Jako społeczność powinniśmy się skupić na zalaniu pieniędzmi naukowców pracujących nad nowymi źródłami energii. Społeczność międzynarodowa winna też przygotować plan B. Jeżeli wieszczymy, że w krajach Afryki na pewnej szerokości geograficznej za 30 lat nie będzie się dało żyć, to może już dziś powinniśmy szukać terenów, które będą dostępne i będzie można tam żyć, np. na Syberii czy w Kanadzie" – powiedział.

Pytany o inne zagrożenia dla gospodarki, Nowak ocenił, że "największym ryzykiem cały czas jest pandemia".

Inwestorom spędza sen z powiek obawa, że pojawi się wariant wirusa, który będzie odporny na dostępne szczepionki. Najważniejsze w tej sytuacji jest to, by się szczepić – powiedział.

"Społeczność międzynarodowa powinna dążyć do tego, by każdy kraj miał dostęp do wakcyn. Niezrozumiałe w tym kontekście jest to, dlaczego wśród najbogatszych krajów brakuje woli, by zbudować fabryki szczepionek w Afryce czy Azji. Z globalnego punktu widzenia uodpornienie całej społeczności, by uniknąć mutacji, jest kluczowe" – podkreślił minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(58)
Psk
2 lata temu
Widać, że przyczyna reform a więc to, że gatunek ludzki może zostać dopisany do listy istot zagrożonych wymarciem nie jest dla autora kwestią wartą uwagi.
M.S.
2 lata temu
Rząd PiCu nic nie robi w sprawie odnawialnej energii ograniczania CO2 zajmuje sie za to rozdawnictwem pieniędzy kupując głosy wyborców , za pieniądze które powinny pójść na budowe nowych farm wiatrowych , fotowoltaicznych sieci przesyłowych a czas ucieka
Paweł
2 lata temu
Prawda jest taka że jesteśmy daleko za ... a druga strona medalu że to że w UE coś tam sobie ubzdurali a cała reszta świata się z debili śmieje że nie będą mieć konkurenci i uzależnia się jeszcze bardziej od dostaw np gazu bo elektrowni atomowej wysokiej jakości ciężko wybudować.
Pazerni i Nie...
2 lata temu
I tu się mylisz, elektrownia atomowa w Żarnowcu daje zarabiać politykom i ich przydupasom krocie. Elektrownia istnieje tylko na papierze ale pieniądze n zarząd są prawdziwe i liczone w miliardach.
ala
2 lata temu
Tu za dużo kradną, by cokolwiek wybudować. Już ponad 30 lat po przemianach i zero null, jak było tak jest.
...
Następna strona