Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Wstrzymanie dostaw ropy z rurociągu "Przyjaźń". Orlen i Lotos uspokajają klientów

5
Podziel się:

Ministerstwo Energii poinformowało w środę wieczorem o całkowitym wstrzymaniu odbioru ropy naftowej z Rosji w punkcie Adamowo. Powodem jest zła jakość surowca.

Orlen zapewnia, że "dysponuje zapasami ropy w ilości wystarczającej na kontynuowanie produkcji".
Orlen zapewnia, że "dysponuje zapasami ropy w ilości wystarczającej na kontynuowanie produkcji". (East News, marek kudelski)

"Dzięki uwolnieniu zapasów ropy będzie zapewniona ciągłość przerobu i zaopatrzenia polskiego rynku w paliwa do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii i oczyszczenia systemu przesyłowego w Polsce" - zaznaczono w komunikacie resortu.

Wcześniej PERN poinformował, że jako operator polskiego odcinka rurociągu "Przyjaźń" otrzymał informację od białoruskiego Gomeltransneft "o zaobserwowanym zwiększeniu stężeń chlorków organicznych w ropie dostarczanej na Białoruś z Rosji".

"Przekroczenie norm wystąpiło również w przypadku ropy transportowanej do Polski. Informacja o przekroczeniu norm została przekazana rafineriom polskim i niemieckim. PERN wprowadził regularne pomiary zawartości zanieczyszczenia w dostarczanej ropie naftowej" - wyjaśniła spółka.

Zobacz także: Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze

PERN zaznaczył, iż "w celu ochrony polskiego systemu przesyłowego i instalacji rafineryjnych wstrzymano odbiór zanieczyszczonej ropy w punkcie Adamowo (granica polsko-białoruska)".

"W przypadku przedłużającego się braku dostaw surowca, dla polskich rafinerii ropa zostanie sprowadzona alternatywną drogą tj. przez Naftoport w Gdańsku" - podkreślił PERN.

Czytaj także: Ceny paliw górę.

Zaraz po tym, jak resort energii ogłosił swoją decyzję, paliwowi giganci: Orlen i Lotos opublikowali komunikaty, w których zapewniają, że dostawy na stacje są niezmienne.

Orlen zapewnia, iż dodatkowo "dysponuje zapasami surowca w ilości wystarczającej na kontynuowanie produkcji". "Jest to możliwe dzięki zgromadzonym znacznym zapasom surowca i konsekwentnej dywersyfikacji dostaw ropy naftowej prowadzonej przez zarząd PKN Orlen" - dodałkoncern.

PKN Orlen zapewnił jednocześnie, iż jest przygotowany do realizacji alternatywnych dostaw ropy naftowej. "Dzięki realizowanej polityce dywersyfikacji kierunków dostaw prowadzonej przez Grupę Orlen aktualnie prawie 50 proc. ropy naftowej kupowanej przez PKN Orlen do Zakładu Produkcyjnego w Płocku pochodzi z innych kierunków niż rosyjski, tj. z Norwegii, Angoli, Nigerii i Arabii Saudyjskiej" - przypomniała spółka.

Grupa Lotos informuje, że obecne zapasy ropy naftowej pozwalają na utrzymanie ciągłości produkcji rafinerii w Gdańsku i że sytuacja nie ma wpływu na jakość paliw sprzedawanych na stacjach koncernu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Red
3 lata temu
U nas jest ropa i gaz tylko trzeba ja wydobywac
tera pisoband...
3 lata temu
wolnosc, nareszcie sie wyzwolili od taniej ropy...buhahahahaaaaahahahahahahaaaa
Aptekarz
3 lata temu
Dwaj duzi klienci zakupili pokaźne ilości relanium.
Polak
3 lata temu
Dobrze że chociaż Białorusini kontrolują jakość kupowanej przez nas ropy!
Nauzycielka
3 lata temu
Dopiero po sygnale z Białorusi w RP zaczęli badać ropę? Jeszcze za mało im płacą?