Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Wybory prezydenckie. Więcej dzieci w województwie, lepszy wynik Andrzeja Dudy? Sprawdziliśmy

160
Podziel się:

Andrzej Duda nie wygrał w województwach, w których rodzi się najwięcej dzieci. To kolejny sygnał, po przegranej urzędującego prezydenta w grupach wiekowych do lat 50, że sztandarowy program PiS 500+ stracił moc przyciągania wyborców. Nie tego zapewne się spodziewał Andrzej Duda. Nie bez przyczyny na każdym kroku przypominał, że nie pozwoli zlikwidować programów socjalnych.

Beneficjenci programu Rodzina 500+ wcale nie okazali się w swoich głosach szczodrzy dla Andrzeja Dudy.
Beneficjenci programu Rodzina 500+ wcale nie okazali się w swoich głosach szczodrzy dla Andrzeja Dudy. (prezydent.pl)
bEKIxSbV

Andrzej Duda uzyskał poparcie 51,12 proc. głosujących w niedzielnych wyborach. Sprawdziliśmy, jak rozkładało się poparcie dla tego kandydata w poszczególnych województwach w zależności od tego, ile dzieci się w nich rodzi. Jednym słowem: czy kandydat partii, która wprowadziła świadczenia socjalne w postaci 500+ i "Dobry start", mógł liczyć na wyższe poparcie w tych województwach, w których dzietność jest wyższa.

Urzędujący prezydent odniósł zdecydowane zwycięstwo w sześciu województwach: podlaskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i łódzkim.

Spośród sześciu powyższych, w 2018 r. najwięcej dzieci urodziło się w województwie małopolskim (37 951 dzieci). Na drugim miejscu jest łódzkie (23 090 urodzeń), dalej: podkarpackie (21 612), lubelskie (20 168), podlaskie (11 848) i na końcu świętokrzyskie (10 749).

bEKIxSbX
Zobacz także: Obejrzyj: Wyniki wyborów 2020. Leszek MillerMiller mówi o błędzie Trzaskowskiego. "Mógł z tego zrobić majstersztyk"

Andrzej Duda wcale nie porwał mieszkańców województw, w których dzieci rodzi się najwięcej: mazowieckiego (60 654 dzieci w 2018 r.), śląskiego (42 758), wielkopolskiego (38 907).

W money.pl zwracaliśmy już uwagę, że Andrzej Duda wygrał jedynie wśród wyborców powyżej 50-tki. Dla młodszych wyborców jego program nie okazał się przekonujący, a jak wynika z analizy poparcia w województwach przy uwzględnieniu liczby rodzących się dzieci obietnice socjalne nie zadziałały na wyobraźnię rodziców.

bEKIxScd

Andrzej Duda z rekordowym poparciem w powiecie przysuskim

Inna sprawa, że w województwach, w których wygrał jeden z kandydatów, znajdowały się swego rodzaju "wyspy poparcia" dla kontrkandydata. I tak, niewielką większością Rafał Trzaskowski wygrał w województwie mazowieckim (51,79 proc. wobec 48,21 proc., jakie uzyskał Andrzej Duda), ale są gminy, w których urzędujący prezydent cieszył się poparciem 80 proc. wyborców.

Tak było w powiecie przysuskim. W gminie Odrzywół uzyskał poparcie 86,31 głosujących, z kolei w Potworowie – 85,05 proc.

bEKIxSce

Tej drugiej gminie wiele uwagi media poświęciły w 2017 r., gdy na podstawie danych z ministerstwa rodziny PAP stworzył ranking "Gmin 500 Plus". Zawierał on zestawienie gmin, w których procent dzieci uprawnionych do skorzystania z programu 500+ był najwyższy, a w których najniższy. Trzeba pamiętać, że raport dotyczył 2016 r., gdy zasady programu były inne niż obecnie: świadczenie nie przysługiwało na jedyne lub pierwsze dziecko, chyba że dochód na osobę w rodzinie nie przekraczał ustawowego maksimum.

Okazało się, że świadczenie 500+ otrzymywało 90 proc. dzieci w Potworowie. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się dwie gminy z województwa podlaskiego, Grabowo i Radziłów (ponad 80 proc. dzieci otrzymywało wsparcie), a na piątym Sadkowice z łódzkiego. Czwarte miejsce zajęła natomiast gmina z województwa wielkopolskiego – Czajków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKIxScy
KOMENTARZE
(160)
Ona
rok temu
Skąd wy wiecie kto na kogo głosował. Ja i moja cała rodzina głosowała na Andrzeja a starzy nie jesteśmy, wszyscy pracujemy. Ja z mężem rozpoczynam budowę domu bo nas stać. Proszę nie pisać że na Dudę głosował tylko plebs i starsi ludzie bo to nie prawda. Drugi kandydat na prezydenta to miał problem z ogarnieciem jednego miasta Warszawy a pcha się do rządzenia calą Polską.
xxxx
rok temu
Trudno,żeby za 500 plus zakopać się z dzieckiem w domu. Ludzie bez wzgledu w jakim województwie mieszkają chcą mieć coś z życia ,a nie tylko obowiazki. Takie czasy, Ja mam jedno dziecko i więcej nie chce. Lubię podróżować, wychodzić. Nawet 1000 zł nie zatrzyma mnie w domu
ania
rok temu
Trudno,żeby w województwie 2 mln rodziło się tyle dzieci co 4 mln. Wschód też nie poleciał na 500 plus
bEKIxScz
FREE
rok temu
Polacy to dziwni ludzie. Bieda aż piszczy i tylko narzekają. Dostają Social jak w innych krajach o też narzekają. Zabrać im wszystkie dodatki i pomoce i niech dalej stekaja. Tak źle i tak jeszcze gorzej śmieszni ludzie. We krwi tylko mają jedzenie i narzekanie obgadywanie innych, tych którym się lepiej wiedzie. Nigdy w Polsce nie będzie dobrze. Po prostu Polaków trzeba trzymać krótko. Nawet im to pasuje.
kinder
rok temu
Zabrać i do roboty!!!!! I zobaczymy jaka będzie katastrofa.Dopiero w główki się stuknięcie kto zadbał o wasze życie.Polak to musi w łeb dostać.żeby zrozumieć.
...
Następna strona