Notowania

Przejdź na
raiffeisen
11.10.2019 08:43

Wyrok TSUE oznacza chaos. Banki proszą rząd o interwencję

Chaos i niepewność - to dwa najważniejsze skutki wyroku TSUE z ubiegłego tygodnia. Banki proszą rząd, by ten zabrał głos w sprawie dalszego postępowania banków, które wciąż nie wiedzą, jak będą orzekać polskie sądy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Wyrok TSUE spowoduje chaos w sektorze bankowym. Banki twierdzą bowiem, że orzeczenie Trybunału jest dla nich korzystniejsze niż twierdzą frankowicze

Jak pisze "Rzeczpospolita", banki twardo stoją przy swoim stanowisku, że kredyty walutowe nie mogą być przewalutowane przy zachowaniu oprocentowania LIBOR.

- Przydatne mogłoby być rozporządzenie rządu wskazujące, jak zastępować potencjalne klauzule niedozwolone, przede wszystkim te dotyczące konwersji - mówi "Rz" Alexander Fleischmann, dyrektor oddziału Raiffeisena w Polsce.

Na tym jednak nie koniec. Największa niewiadoma dotyczy unieważniania umów, a to - jak się wydaje - może być najczęstszym skutkiem zeszłotygodniowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Jak jednak twierdzą przepytani przez "Rz" bankowcy, proces ten wcale nie będzie tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Bo skoro umowa jest unieważniona, to na jakiej podstawie klient korzystał z pieniędzy banku? Zdaniem instytucji finansowych w takiej sytuacji klient powinien ponieść opłaty za korzystanie z kapitału.

3 października Trybunał Sprawiedliwości UE, rozpatrując sprawę państwa Dziubak, uznał, że w przypadku klauzul abuzywnych nie można ich zastąpić żadnymi innymi mechanizmami przewalutowania
Wyrok TSUE wzmacnia negatywny trend ryzyka dla sektora bankowego w Polsce

A jak zwraca uwagę Związek Banków Polskich, takie opłaty mogą czasami sprawić, że unieważnienie umowy będzie dla klienta skrajnie niekorzystne.

Bankowcy zwracają uwagę, że niepewności jest tak wiele, że ze względu na wątpliwości interpretacyjne sądy mogą wydawać skrajnie różne wyroki w podobnych sprawach. W związku z tym poszczególni frankowicze mogą się czuć poszkodowani.

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki zawstydzili i Donalda Tuska, i Edwarda Gierka
Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki mogą przejść do historii. Historii polskich pensji minimalnych

- Nie wiemy, jak w poszczególnych sprawach będą orzekać polskie sądy. Nie będzie jasności do czasu wydania pierwszych wyroków przez Sąd Najwyższy, co zapewne zajmie dużo czasu, bo sprawa jest skomplikowana – mówi "Rzeczpospolitej" Fleischmann, przedstawiciel Raiffeisena.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: raiffeisen, wyrok tsue, frankowicze, bankowość, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2019

Mattto proste: 1. ja oddaje bankow co mi wyplacil w PLN, Bank mi oddaje to co dostal odemnie w PLN i w CHF temat kredytu zamkniety. Nie mam z tym … Czytaj całość

11-10-2019

to proste banksterzyskoro wprowadziliście oszukańcze klauzule do umów koszty związane z ich unieważnieniem są karą dla was. Cieszcie się że druga strona zwraca otrzymany … Czytaj całość

11-10-2019

ŚmiechTeraz to śmiechłem. Banki proszą rząd o interwencje? Bandyta kreuje się na ofiarę. To już było. Jak ludzie prosili i się wieszali to banki twierdziły … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (56)