Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Wyrok TSUE oznacza chaos. Banki proszą rząd o interwencję

56
Podziel się:

Chaos i niepewność - to dwa najważniejsze skutki wyroku TSUE z ubiegłego tygodnia. Banki proszą rząd, by ten zabrał głos w sprawie dalszego postępowania banków, które wciąż nie wiedzą, jak będą orzekać polskie sądy.

Wyrok TSUE spowoduje chaos w sektorze bankowym. Banki twierdzą bowiem, że orzeczenie Trybunału jest dla nich korzystniejsze niż twierdzą frankowicze
Wyrok TSUE spowoduje chaos w sektorze bankowym. Banki twierdzą bowiem, że orzeczenie Trybunału jest dla nich korzystniejsze niż twierdzą frankowicze (WP.PL)

Jak pisze "Rzeczpospolita", banki twardo stoją przy swoim stanowisku, że kredyty walutowe nie mogą być przewalutowane przy zachowaniu oprocentowania LIBOR.

- Przydatne mogłoby być rozporządzenie rządu wskazujące, jak zastępować potencjalne klauzule niedozwolone, przede wszystkim te dotyczące konwersji - mówi "Rz" Alexander Fleischmann, dyrektor oddziału Raiffeisena w Polsce.

Na tym jednak nie koniec. Największa niewiadoma dotyczy unieważniania umów, a to - jak się wydaje - może być najczęstszym skutkiem zeszłotygodniowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Jak jednak twierdzą przepytani przez "Rz" bankowcy, proces ten wcale nie będzie tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Bo skoro umowa jest unieważniona, to na jakiej podstawie klient korzystał z pieniędzy banku? Zdaniem instytucji finansowych w takiej sytuacji klient powinien ponieść opłaty za korzystanie z kapitału.

A jak zwraca uwagę Związek Banków Polskich, takie opłaty mogą czasami sprawić, że unieważnienie umowy będzie dla klienta skrajnie niekorzystne.

Bankowcy zwracają uwagę, że niepewności jest tak wiele, że ze względu na wątpliwości interpretacyjne sądy mogą wydawać skrajnie różne wyroki w podobnych sprawach. W związku z tym poszczególni frankowicze mogą się czuć poszkodowani.

- Nie wiemy, jak w poszczególnych sprawach będą orzekać polskie sądy. Nie będzie jasności do czasu wydania pierwszych wyroków przez Sąd Najwyższy, co zapewne zajmie dużo czasu, bo sprawa jest skomplikowana – mówi "Rzeczpospolitej" Fleischmann, przedstawiciel Raiffeisena.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
koniecikropka
5 lata temu
W celu w miarę szybkiego rozwiązania problemu umów o kredyt złotówkowy indeksowany bądź denominowany do dowolnej waluty należy z urzędu (np. RPK) bądź jako stowarzyszenie (np. SBB) lub ostatecznie z powództwa cywilnego pozwać imiennie dyrektorów, zarządy oraz rady nadzorcze tych zaledwie kilku banków które uwikłane są w ciągłe nielegalne świadome czerpanie zysków z umów zawierających niedozwolone klauzule. Skutkiem każdego z pozwów ma być dożywotni zakaz pełnienia funkcji członka zarządu i/lub rady nadzorczej w jakiejkolwiek spółce. Do czasu ostatecznego usunięcia z umów klauzul abuzywnych należy pozbawiać możliwości dożywotniego pełnienia ww. funkcji każdego kolejnego członka zarządu i/lub rady nadzorczej. Koniec, kropka. Za rok problem tych nieszczęsnych kredytów będzie całkowicie, sprawiedliwie, z inicjatywy samych banków, bezkosztowo dla Skarbu Państwa i podatników rozwiązany oraz bez pomocy jakiejkolwiek opcji politycznej. Dzięki temu sądy nie zostaną zasypane lawiną "walutowych" pozwów i będą miały czas na zajęcie się ważniejszymi pozwami. Banki nie będą miały możliwości pozwania swoich klientów za tzw. "korzystanie z kapitału", prawnicy, adwokaci, doradcy nie zarobią fortun na czyjejś krzywdzie.
Zonk
5 lata temu
Gdyby wyrok zapadł jako o całości kredytów frankowych wtedy rząd mógłby interweniować , lecz wyrok mówi o pojedynczym rozpaczeniu każdego kredytu czyli nie zbiorowo i w tym jest fuks dla banków bo część ludków zrezygnuje z dochodzenia swojego , proponuje w 1 kolejności udać się do banku i zaproponować ugodę.
Agata
5 lata temu
A ja nie pluję zawiścią że część frabkowiczow będzie miała lepiej. Jakoś mi nie żal banków, które mają górę kapitału i gdzieś to trzymaja. Już wolę żeby zwykły pan Jan miał więcej pieniędzy przez to , to przynajmniej pójdzie do sklepu, coś kupi , do restauracji z rodziną w niedzielę i te pieniądze wrócą w VAT. A nie bankierzy gdzieś to chowali. Ja się cieszę mimo iż sama kredyt mam w PLN. Nie bądźmy chorzy z zawiści.
Juji
5 lata temu
Oszukańcze mordy nie wiedzieliście jakie zapiski stosujecie w umowach. Kara powinna być, po pierwsze unieważnienie umów po drugie kary finansowe dla banków za oszustwo...oszukane kwoty x 2. A jak bank nie przetrwa niech padnie. Inny złodziej pojawi się w zastèpstwie na rynku...
Facet
5 lata temu
Nagle banki martwią się o KLIENTA Bucha hahaha
...
Następna strona