Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. JCK
|

Wysokie ceny paliw. Obajtek: staramy się bardzo mocno stabilizować ceny

839
Podziel się:

- Staramy się naprawdę bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Chwali się także wynikami spółki, które – w jego ocenie – to efekt m.in właściwych decyzji inwestycyjnych.

Wysokie ceny paliw. Obajtek: staramy się bardzo mocno stabilizować ceny
Orlen zarabia coraz więcej. Obajtek: to nie przez wysokie ceny paliw (PAP)

Prezes Orlenu w wywiadzie dla Radia24 powiedział, że znacząca poprawa wyników Grupy Orlen nie wynika ze wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych, ale jest efektem dobrego zarządzania spółką.

Jak dodał, w tym roku spółka przeznaczy na nowe przedsięwzięcia ok. 9 mld zł, podczas gdy jego poprzednicy inwestowali 1-2 mld z rocznie.

Przypomniał, że jedną z dobrych decyzji był zakup przez Orlen w latach 2019 i 2020 do praw do emisji CO2 po 23-24 zł za tonę, podczas gdy dziś kosztuje to prawie dwa razy drożej. To - jak powiedział - zabezpiecza spółce prawa do emisji na kilka lat.

Zobacz także: Budowa dróg. Polska rozkopana. Kiedy kierowcy pojadą nowymi trasami?

Prezes PKN Orlen zaprzeczył, że dobre wyniki spółki to efekt podwyżek cen paliw. – Staramy się naprawdę bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu – zaznaczył.

Pytany o to, kiedy zostanie sfinalizowana fuzja z Lotosem, powiedział, że obecnie trwają negocjacje.

Grupa Orlen zakończyła drugi kwartał 2021 roku z wynikiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł, co oznacza wzrost o 1,2 mld zł rok do roku. Zysk netto wyniósł 2,2 mld zł, a przychody ze sprzedaży wzrosły o 73 proc. rok do roku, sięgając 29,4 mld zł.

Wysokie ceny paliw

Od początku tego roku ceny benzyny w polskich rafineriach podrożały o ponad 30 proc. Trochę mniej, bo 20 proc., podrożał olej napędowy.

Ceny ropy wzrosły do poziomu 76 dol. za baryłkę Brent. Od 1 sierpnia OPEC zwiększy każdego miesiąca wydobycie ropy o 0,4 mln baryłek dziennie. Ma to zmniejszyć obawy o podaż ropy w nadchodzących miesiącach.

Co tak naprawdę składa się na ceny paliwa?

Same opłaty dodatkowe w postaci podatku VAT (23 proc.), akcyzy, opłaty paliwowej i marży stacji benzynowych stanowią ponad połowę (58 proc.) całkowitej ceny litra produktu, za który płacimy coraz więcej (popularna 95-tka jest najdroższa od końca 2014 roku). Według e-petrol obecnie za PB 98 płacimy średnio 5,68-5,80 zł za PB 95 5-38-5,49 zł.

W największym uproszczeniu, na ceny paliw składają się:

  • ceny paliw w rafineriach,
  • akcyza, czyli podatek na wyroby konsumpcyjne,
  • opłata paliwowa (w 80 proc. zasila Fundusz Drogowy, w 20 proc. kolejowy),
  • podatek VAT,
  • opłata emisyjna,
  • marża rafineryjna (pięćdziesiąt groszy za jeden litr),
  • marża stacji paliw.

Tym samym w największym stopniu o finalnej cenie paliw decydują producenci i importerzy. To właśnie marża i ceny zakupu produktu w rafineriach (rzeczywisty koszt baryłki ropy naftowej) odpowiadają za różnice w cenach poszczególnych paliw na stacjach, nawet jeśli są one tej samej marki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(839)
Kresek
3 lata temu
Ile w cenie paliwa w rafineriach jest zysku rafinerii? Wystarczy go zmniejszyć i cena benzyny będzie niższa.
Geppetto
3 lata temu
Piękne zdjęcie z dwoma największymi oszustami i złodziejami w historii Polski
Calima
3 lata temu
Dziwi mnie podejście ludzi do ceny paliw, przecież jak spojrzymy na ceny w Europie, to u nas są jedne z niższych...Ja rozumiem ze mniej zarabiamy ale jakbyśmy mieli takie ceny jak w Niemczech, czy we Francji to by nie było za ciekawie.
dziadek
3 lata temu
Trzeba odrabiać straty na gazetach regionalnych i odłożyć na zakup udzialów w TVN. Taki mały prezent ucieszy niewysokiego prezesa.
retro
3 lata temu
Barylka 70$ a cena paliw wieksza niz jak byla po 120$. Swoi na Swoim, aby im zylo sie lepiej. Z czegos tzreba miec te 40mln zlotych na koncie
...
Następna strona