Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Wysokość rachunków za energię bije rekordy. To już dwukrotność tego, co przed rokiem

29
Podziel się:

Rządy obiecały miliardy na złagodzenie kryzysu energetycznego, mimo tego ceny energii w Europie biją rekord. Detaliczne cny gazu ziemnego są obecnie dwukrotnie wyższe w październiku 2021 r. - donosi Bloomberg. Z takim kryzysem Europa nie miała do czynienia od dziesięcioleci.

Wysokość rachunków za energię bije rekordy. To już dwukrotność tego, co przed rokiem
Z takim kryzysem Europa nie miała do czynienia od dziesięcioleci. (Adobe Stock, thaloengsak)

Według wyliczeń firmy konsultingowej VaasaETT Ltd przytaczanych przez agencję Bloomberg, średnia detaliczna cena gazu w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wynosiła w październiku prawie 18 eurocentów za kilowatogodzinę. To dwukrotność tego co w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Mimo że krajowe rządy Unii Europejskiej wydają miliardy na ochronę konsumentów przed kryzysem energetycznym europejskie gospodarstwa domowe płacą więcej niż kiedykolwiek za energię elektryczną i gaz ziemny - pisze Bloomberg.

W październiku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio niecałe 166 euro. W Polsce cena ta oscylowała w ubiegłym miesiącu wokół 137 euro - wynika z analizy Energy Solution.

Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (tzw. BASE Y) na 2023 r. wynosiła nieco ponad 349 Euro. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały 234 Euro za 1 MWh.

Jak zauważają analitycy, wyceny rynku spotowego w październiku były i tak znacząco niższe od tych we wrześniu, czemu pomogły sprzyjające warunki pogodowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
antyklerykał
rok temu
tak trzymać /przypadkowe społeczeństwo/ polskiej koloni USA ma to na co zasłużyli !!!!!!.............../...Prezydent RP wydał postanowienie, które uprawnia żołnierzy USA, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej do używania środków przymusu bezpośredniego na terenie Polski. W niektórych przypadkach mogą też używać broni. Dotyczy to nie tylko stosowania siły wobec własnych żołnierzy, ale również wobec cywilów. ,........................więcej /Żołnierze NATO z uprawnieniami do stosowania środków przymusu. Również wobec obywateli RP/,............/ Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że Polska dostarczyła już Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości około 7 mld zł. Nie wiadomo jednak o tym, jakiego rodzaju był to sprzęt. ,............więcej /Ile Polska wydała na pomoc wojskową dla Ukrainy? Premier ujawnił kwotę/,............../.. Na podstawie dostępnych danych można oszacować koszty obecności polskich żołnierzy na ponad 8 mld zł.. Należy przypomnieć, że zaangażowanie Polski w Afganistanie nie odbyło się formalnie na mocy art. 5 NATO o kolektywnej obronie, ale było wyrazem /solidarności/ ze Stanami Zjednoczonymi ,................ więcej /Ile kosztowała nas misja w Afganistanie? /,
Spokojny
rok temu
Na szczęście mam u władzy odpowiedzialnych ludzi - nie wyobrażam sobie teraz ekipy peplającego u koryta w dzisiejszych czasach.. To byłoby samobójstwo - ta degrengolada, niekompetencja, nepotyzm i kolacje u Sowy.. Brrrr - na szczęście to już odległa przeszłość i nigdy nie wróci.. Uff
logik
rok temu
skoro za wzrost cen odpowiada wyłącznie PiS, to kto pozwolił mu rządzić w całej Europie? :)
adsAD
rok temu
Szkoda że nie napisali że to wina niemcowni... Na siłę promowali panele, wiatraki i niemiecki gaz kupiony w rosji. A polskie kopalnie kazali zamykać. Macie teraz
wertyQ
rok temu
na czyje zamówienie jest ten artykuł. Kolejny artykuł co ma zastraszać ludzi. Wojna, covid i inflacja. Otóż ceny gazu spadły na tą chwilę na mordę ale kto by to sprawdzał.
...
Następna strona