Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Wysyp awarii dystrybutorów Orlenu w Opolu? "Doniesienia niezgodne z prawdą"

58
Podziel się:

Na większości stacji w Opolu należących do Orlenu widnieją kartki o awariach dystrybutorów. Pojawiły się duże problemy z tankowaniem na stacjach tej sieci – relacjonuje lokalny serwis 24opole.pl. Orlen w odpowiedzi na pytania money.pl jednak zapewnia, że są to doniesienia "niezgodne z prawdą".

Wysyp awarii dystrybutorów Orlenu w Opolu? "Doniesienia niezgodne z prawdą"
Paliwa. Awarie dystrybutorów w Opolu. Klienci mają spore trudności z zatankowaniem na Orlenie (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Krzysztof Bubel)

Redaktorzy serwisu o poranku odwiedzili stacje Orlenu w Opolu. I okazuje się, że klienci chętni zatankować wciąż tanie paliwo, mogli obejść się smakiem. Na większości stacji wywieszone są komunikaty o "awariach dystrybutorów". "Dziś w Opolu już nie kryje nikt, że "taniego" paliwa na tej stacji zwyczajnie nie zatankujemy" – czytamy.

Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji

Z relacji 24opole.pl wynika, że dochodzi wręcz do sytuacji, iż na pylonach nie wyświetlają się ceny paliw. Problemy szczególnie dotykają klientów biznesowych potrzebujących benzyny do zatankowania pojazdów w swojej flocie. Serwis powołuje się na jednego z przedsiębiorców, który nie mógł uzupełnić zapasów, a pracownicy koncernu nie potrafili mu pomóc.

Co tacy klienci jak ja mają zrobić? Pracownicy nie udzielają informacji, gdzie zatankuję paliwo na flotę. To jest złamanie umowy przez Orlen – komentuje rozmówca serwisu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Żyjemy w Nibylandii". Ekspert nie zostawił na Obajtku suchej nitki

Zwróciliśmy się z pytaniami do biura prasowego Orlenu. "Informacje przedstawione przez portal, na które się pan powołuje, są niezgodne z prawdą. W rzeczywistości na zdecydowanej większości stacji Orlen w Opolu paliwa są dostępne, zarówno jeśli chodzi o benzynę, jak i olej napędowy" – czytamy w odpowiedzi.

Spółka stale monitoruje sytuację na stacjach i w przypadku wystąpienia chwilowego braku jakiegokolwiek produktu, jest on niezwłocznie uzupełniany. Jest to wyłącznie kwestia czasu potrzebnego, aby dostarczyć paliwo do stacji. Dlatego wzmocniliśmy zasoby logistyczne w kraju i dostawy paliw realizowane są na bieżąco – zapewnia Orlen w odpowiedzi na pytania money.pl.

Awarie dystrybutorów

Jak wielokrotnie pisaliśmy w money.pl, na kilka tygodni przed wyborami benzyna i diesel zaczęły znacząco tanieć, co w wielu miejscach doprowadziło do braków paliw. Jednak Orlen informował wyłącznie o "awarii dystrybutorów".

Na początku września money.pl dotarł do treści e-maila, w którym Orlen prezentuje pracownikom stacji procedurę właściwego oznaczania dystrybutorów w przypadku braków paliwa. Wiadomość została wysłana przez Dział Standardów i Relacji z Klientami Sieci Detalicznej.

Załączony mail pochodzi z początku września i wynikał wyłącznie z rekordowego popytu, który obserwowaliśmy w związku z końcem letniej promocji. W tym czasie na niektórych stacjach wystąpił przejściowy (do 2-3 godzin) brak wybranych rodzajów paliw – przekazał koncern.

Niskie ceny na polskich stacjach

Pod koniec sierpnia na "anomalię" w cenach paliw w Polsce zwrócili uwagę analitycy banku Goldman Sachs, o czym w money.pl pisaliśmy jako pierwsi. Stwierdzili oni, że gdy w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech ceny paliw latem rosły wraz ze zwyżką notowań ropy naftowej, to w Polsce tak się nie działo. Przywołało to skojarzenia z tzw. cudem na Orlenie, czyli sytuacją z przełomu roku. Mimo przywrócenia 23-proc. stawki VAT na paliwa, ceny paliw na Orlenie niemal się wtedy nie zmieniły. Skąd taka sytuacja?

Detaliczne ceny paliw są przede wszystkim pochodną cen hurtowych na danym rynku, które z kolei kształtowane są przez szereg czynników o charakterze makroekonomicznym oraz lokalnym, m.in.: źródła pozyskania paliw, koszty surowców, obciążenia fiskalne oraz koszty produkcji i usług, w tym koszt energii, logistyki i koszty pracy – to fragment odpowiedzi przesłanej nam przez koncern we wrześniu.

W efekcie ceny w Polsce zaczęły "rozjeżdżać się" ze średnimi cenami w Unii Europejskiej. Na kilka dni przed wyborami obniżki jednak wyhamowały. Wedle przewidywań ekspertów, po wyborach paliwa mają zacząć drożeć. Prezes Orlenu Daniel Obajtek w wywiadzie w październiku zapewnił jednak, że w najbliższych tygodniach paliwo nie powinno drożeć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
Grotolaz
6 miesięcy temu
A ja leje na Orlenie i basta
Krakuska
6 miesięcy temu
Co roku wszystkie stacje, na jesień, czyszczą pojemniki na paliwa. Taki pojemnik musi być pusty. I jest czyszczony przez wyspecjalizowany zespół. Gdy wyczyszczą, dystrybutor znowu będzie gotowy do pracy. Ale tępi dziennikarze nie zapytają, dlaczego dany dystrybutor nie jest czynny, tylko sieją panikę. Dużo jeżdżę po Polsce i jeszcze mi się nie zdarzyło, bym nie zatankowała na Orlenie (a mam flotówkę). Przestańcie kłamać.
Śniący
6 miesięcy temu
Nic dziwnego jak nie ma skoro kręcą geszefty, paliwo poszło nie wiadomo gdzie i komu, teraz paliwa nie ma. Mam nadzieję że obsrajtek pójdzie siedzieć za długie lata.
Skowron
6 miesięcy temu
Jeżdżę dość dużo, tankuję na Orlenie i mam takiego pecha że nigdy nie trafiłem na zepsuty dystrybutor.
Polak
6 miesięcy temu
Pójdzie obajtek siedzieć, cały majątek jego i jego rodziny na licytację
...
Następna strona