Wstępne dane flash dotyczące PKB bazują na niepełnych źródłach informacji i mogą podlegać dalszym rewizjom. W czwartym kwartale 2024 roku PKB wzrósł o 0,2 proc. w strefie euro i o 0,4 proc. w UE w porównaniu z kwartałem wcześniejszym. Wskaźniki rocznej dynamiki wzrostu pozostały na tym samym poziomie co w poprzednim kwartale, czyli 1,2 proc. dla strefy euro i 1,4 proc. dla całej Unii Europejskiej.
Dynamika wzrostu w państwach członkowskich
Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane za pierwszy kwartał 2025 roku, Irlandia odnotowała najwyższy wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem, wynoszący 3,2 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania i Litwa (obie po 0,6 proc.). Węgry były jedynym państwem członkowskim, które zarejestrowało spadek PKB (-0,2 proc.) w porównaniu z poprzednim kwartałem.
W ujęciu rocznym dynamika wzrostu była pozytywna dla jedenastu krajów, a negatywna dla trzech. W Czechach wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale 2025 roku wyniósł 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, co przełożyło się na wzrost roczny na poziomie 2,0 proc. Jest to jeden z lepszych wyników wśród analizowanych państw członkowskich.
Niemcy, największa gospodarka UE, zanotowały wzrost o 0,2 proc. w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 0,2 proc. w poprzednim kwartale. Jednak w ujęciu rocznym nadal utrzymuje się tam spadek PKB na poziomie -0,2 proc. Francja z kolei osiągnęła wzrost kwartalny na poziomie 0,1 proc., a w ujęciu rocznym 0,8 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sytuacja Polski na tle pozostałych krajów
W przedstawionym raporcie Eurostat nie zawiera bezpośrednich danych dotyczących Polski za pierwszy kwartał 2025 roku. Warto jednak zauważyć, że wstępne szacunki obejmują 18 państw członkowskich, reprezentujących 94 proc. PKB strefy euro i 93 proc. PKB całej Unii Europejskiej. Portugalia wyjątkowo nie dostarczyła danych na czas z powodu rozległej awarii zasilania, która miała miejsce 28 kwietnia.
W poprzednich kwartałach 2024 roku Polska wykazywała umiarkowany wzrost gospodarczy. Dane z pierwszego kwartału 2025 roku dla Polski zostaną prawdopodobnie uwzględnione w kolejnych szacunkach PKB planowanych na 15 maja 2025 roku, a następnie w regularnych szacunkach PKB i głównych agregatów zaplanowanych na 6 czerwca i 21 lipca 2025 roku.
Warto podkreślić, że europejskie kwartalne rachunki narodowe są opracowywane zgodnie z Europejskim Systemem Rachunków 2010 (ESA 2010). Produkt krajowy brutto (PKB) w cenach rynkowych mierzy aktywność produkcyjną rezydentnych jednostek produkcyjnych. Stopy wzrostu są oparte na wolumenach powiązanych łańcuchowo.
Kolejne szacunki dla pierwszego kwartału 2025 roku zostaną opublikowane 15 maja 2025 roku. Kompleksowe szacunki europejskich głównych agregatów, w tym PKB i zatrudnienia, są publikowane około 65 i 110 dni po zakończeniu każdego kwartału. Aby poprawić terminowość kluczowych wskaźników, Eurostat publikuje również szacunki flash dla PKB po około 30 i 45 dniach.