Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Złoty reaguje na wieści zza oceanu. Kurs zmienił kierunek

35
Podziel się:

PKB Zjednoczonych wzrósł w pierwszym kwartale 2023 roku o 1,6 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR), co przekłada się na wzrost o 0,4 proc. w ujęciu kwartał do kwartału. Dane okazały się gorsze od prognoz analityków, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 2,4 proc. Złoty reaguje na ten impuls.

Złoty reaguje na wieści zza oceanu. Kurs zmienił kierunek
Złoty reaguje na dane z USA (GETTY, SOPA Images)

Jak wynika z najnowszych danych, gospodarka USA odnotowała w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) o 1,6 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR - Seasonally Adjusted Annual Rate). W przeliczeniu na metodologię stosowaną w Europie, gdzie dane raportowane są w ujęciu kwartał do kwartału, PKB Stanów Zjednoczonych zwiększył się o 0,4 proc.

Odczyt okazał się być poniżej oczekiwań rynkowych. Ekonomiści ankietowani przed publikacją spodziewali się, że PKB USA urośnie w pierwszym kwartale o 2,4 proc. SAAR.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 25.04, godzina 11:50

Słabszy popyt konsumpcyjny i handel zagraniczny

Analitycy platformy inwestycyjnej Portu wskazują, że za niższą od prognoz dynamikę wzrostu gospodarczego odpowiada m.in. słabszy popyt konsumpcyjny. "Konsument okazał się być odrobinę mniej skłonny do zakupów niż oczekiwali analitycy" - czytamy w komentarzu Portu.

Drugim czynnikiem, który negatywnie wpłynął na tempo wzrostu PKB, był słabszy handel zagraniczny. Jak zauważają eksperci, niższa dynamika eksportu i importu przyczyniła się do obniżenia końcowego wyniku.

Inflacja w USA wciąż wysoka

Warto zwrócić uwagę również na dane dotyczące zmian cen, które zostały opublikowane w ramach raportu o PKB. Wskaźniki inflacji okazały się być wyższe od oczekiwań analityków, co po raz kolejny potwierdza utrzymującą się wysoką presję cenową w amerykańskiej gospodarce.

"To kolejna przesłanka, która oddala moment pierwszej obniżki stóp procentowych w największej gospodarce świata" - oceniają analitycy Portu. Ich zdaniem, podwyższona inflacja może skłonić Rezerwę Federalną do ostrożniejszego podejścia w kwestii luzowania polityki monetarnej.

Ujęcie SAAR (ang. Seasonally Adjusted Annual Rate) w kontekście PKB oznacza sezonowo dostosowaną roczną stopę wzrostu. Jest to metoda, która pozwala na porównanie danych ekonomicznych w skali roku, uwzględniając sezonowe wahania.

Dolar odrabia straty do złotego

Publikacja danych o PKB USA wpłynęła także na notowania na rynku walutowym. W czwartek złoty początkowo zyskiwał względem dolara. Przed rozpoczęciem notowań amerykańska waluta kosztowała 4,055 zł, jednak w ciągu dnia jej cena spadła do poziomu 4,02 zł.

Trend odwrócił się jednak jeszcze przed ogłoszeniem danych zza oceanu. Kurs dolara zaczął rosnąć, a słabszy od oczekiwań odczyt PKB przyspieszył tę tendencję. W efekcie dolar powrócił do poziomu około 4,05 zł - i wyraźnie pnie się w górę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
obojętny
miesiąc temu
"Redaktorze" Chłopie ogarnij się!!!!!! - w ujęciu zanualizowanym - !!!!! Idąc twym tokiem myślenia powinieneś pisać o "ratach" bo jest przecież słowo "rate". Koniec z czytaniem bzdur ba tym pseudo portalu finansowym a przepraszam portalu money bo jak po ang. to od razu IQ idzie do góry. Czas pójść do fryzjera (zdjęcie piszącego ten "artykuł") a nie przepraszam do "barbera" bo to fachowiec o dla tego poziomu wykształcenia. Poziom merytoryczny poniżej zera - lepiej chyba napisać "undernulowy" aby dostosować się do poziomu wiedzy autora
ptys
miesiąc temu
czy trzeba kilka razy pisać to samo w jednym artykule?? to do redaktorów!!!!!!!!
BERLINER
miesiąc temu
BERLIN czy to ma znaczenie, że złoty jest słabszy czy mocniejszy o te 3 - 5 % jak ceny wzrosły w Polsce o 30 - 50 % niektórych towarów - Kiedyś jeździłem do Słubic, Kostrzyn co najmniej Raz w miesiącu a teraz raz na kwartał i to turystycznie
BERLINER
miesiąc temu
BERLIN czy to ma znaczenie, że złoty jest słabszy czy mocniejszy o te 3 - 5 % jak ceny wzrosły w Polsce o 30 - 50 % niektórych towarów - Kiedyś jeździłem do Słubic, Kostrzyn co najmniej Raz w miesiącu a teraz raz na kwartał i to turystycznie
cyrkiel
miesiąc temu
to koniec uciekajcie, krach STOCK NY, powtórka z 29r., apokalipsa na GPW, złoty oszalał, ugody z bankami
...
Następna strona