Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Za oceanem i w Europie może wkrótce nastąpić przełom. Złoty to odczuje

79
Podziel się:

Szef Fed Jerome Powell powiedział w czwartek, że cięcia stóp procentowych "mogą się zacząć i zaczną się w tym roku". Prezes EBC Christine Lagarde tak stanowcza nie była, ale analitycy i jej słowa odczytują jako możliwość obniżki stóp w czerwcu. Złoty - niemal na pewno - skutki tych decyzji odczuje.

Za oceanem i w Europie może wkrótce nastąpić przełom. Złoty to odczuje
POLAND - 2022/03/09: In this photo illustration, the reverse of the United States 1 dollar coins with Statue of Liberty and Polish 500 zloty banknote are seen displayed. (Photo Illustration by Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty Images) (GETTY, SOPA Images)

Stopy procentowe mogą wkrótce spaść zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w strefie euro. Tak ekonomiści odczytują wypowiedzi szefów banków centralnych, które padły na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu godzin. Decyzje, które zapadną po obu stronach oceanu, z dużym prawdopodobieństwem mogą mieć wpływ na złotego, o czym podczas czwartkowej konferencji prasowej mówił prezes Adam Glapiński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Zablokujemy Brukselę". Polscy rolnicy ramię w ramię z niemieckimi i francuskimi kolegami

Stany Zjednoczone obniżą stopy procentowe?

Szef Fed Jerome Powell, podczas drugiego dnia przesłuchania przed Kongresem powiedział, że Rezerwa Federalna jest "niedaleko" osiągnięcia pewności, ze inflacja trwale obniży się do celu, która jest niezbędna do obniżek stóp procentowych - piszą w swojej analizie eksperci PKO BP.

Poweell zaznaczył, że cięcia stóp "mogą się zacząć i zaczną się w tym roku", dodając jednocześnie, że bankierzy centralni są świadomi ryzyka związanego ze zbyt późnym rozpoczęciem cyklu obniżek - czytamy w raporcie.

"Wiara, w bliskie (czerwcowe) obniżki stóp procentowych głównych banków centralnych wspierała nastroje na rynkach giełdowych, które w USA odnotowały nowe szczyty" - podkreślają analitycy banku.

Europejski Bank Centralny może obniżyć stopy procentowe

Podobne decyzje mogą zapaść po naszej stronie oceanu. Europejski Bank Centralny w czwartek pozostawił stopy procentowe bez zmian (stopa refinansowa: 4,50 proc., stopa depozytowa: 4,0 proc.).

Istotniejsze jest jednak to, co zasugerowała szefowa EBC. "W czasie konferencji prasowej prezes Christine Lagarde powiedziała, że na obecnym posiedzeniu nie dyskutowano o obniżkach stóp, ale osiągnięto konsensus, że inflacja zmierza do 2 proc. Dalsze decyzje, tak jak dotychczas, będą uzależnione od napływających danych, prognoz i oceny siły transmisji monetarnej. EBC musi utwierdzić się w przekonaniu o trwałości procesów dezinflacyjnych i nie będzie się zobowiązywać do konkretnych terminów, tempa i skali zmian polityki monetarnej, nie będzie również czekać z obniżkami aż osiągnięty zostanie cel inflacyjny" - czytamy w raporcie banku.

Tyle tylko, że nawet jeśli podczas konferencji nie padły twarde deklaracje odnośnie do momentu pierwszej obniżki, to najnowsze projekcje EBC wydają się jednak przygotowywać pod nią grunt - podkreślają eksperci PKO.

Prezes Lagarde zasugerowała, że do kwietniowego posiedzenia wiedza nt. presji inflacyjnej będzie tylko nieznacznie większa niż obecnie, dużo pełniejszym zestawem kluczowych informacji EBC będzie dysponował w czerwcu - wskazują.

Stąd też wniosek, że i w Europie (a konkretnie strefie euro), obniżka stóp procentowych jest możliwa jeszcze w tym roku.

Stopy procentowe w Polsce pozostaną wysokie? To może wpłynąć na złotego

Do sugestii EBC i Fed podczas czwartkowej konferencji prasowej odniósł się prezes NBP. Według Adama Glapińskiego sytuacja dotycząca stóp procentowych wydaje się całkowicie klarowna i jasna do końca czerwca, a druga połowa roku mogłaby przynieść potrzebę zmiany.

Prof. Glapiński stwierdził też, że ewentualne decyzje Fed i EBC o obniżkach stóp nie będą automatyczną przesłanką do obniżek stóp NBP, choć prawdopodobnie umocni to złotego - wskazują analitycy banku.

I w związku ze stanowiskiem szefa banku centralnego podtrzymują prognozę stabilizacji stóp NBP w najbliższym czasie ze względu na sygnalizowane jastrzębie nastawienie Rady. "Zakładamy natomiast możliwość obniżki stóp o 25pb w listopadzie, po zapoznaniu się przez Radę z kolejną projekcją inflacyjną" - wyjaśniają.

Adam Glapiński podkreślił też, że oczekiwany napływ środków unijnych, jeśli byłby wymieniany na rynku, a nie w NBP, mógłby skutkować dalszym umocnieniem złotego. Na złotego może więc wpłynąć zarówno obniżka stóp procentowych przez FED i EBC jak i decyzje polskiego rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
Basia
2 miesiące temu
A gdzie kwota wolna od podatku do 60 tys....?!
bogu
2 miesiące temu
Ale bzdury !
bogu
2 miesiące temu
Ale bzdury !
Sen
2 miesiące temu
Mocny złoty przekłada się na niższą opłacalność eksportu
Mieciu
2 miesiące temu
Tak, tak. A potem zaczną się piękne artykuły na temat "Siły procentu składanego" i jak to będziesz bogaty jak będziesz oszczędzał. Wszystko to g. prawda. Jak masz jakieś pieniądze to inwestuj w siebie, w złoto, sztukę, remont mieszkania. Banki omijaj szerooookim łukiem.
...
Następna strona