Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Za oceanem wciąż czekają na przełom. Kluczowa decyzja w środę

0
Podziel się:

"Dominuje pogląd, że obniżki stóp uzasadni dopiero kilka miesięcy z danymi potwierdzającymi powrót inflacji do 2 proc." - tak eksperci banku PKO BP piszą o decyzji, która w środę zapadnie w USA. Fed najpewniej utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie.

Za oceanem wciąż czekają na przełom. Kluczowa decyzja w środę
Szef FED Jerome Powell (GETTY, Kent Nishimura)

W środę poznamy dwa kluczowe wskaźniki makroekonomiczne dla Stanów Zjednoczonych. Pierwszym jest odczyt inflacji, a kolejnym decyzja w sprawie stóp procentowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak "odkrył" ogromne złoża metali szlachetnych - Paweł Jarski - Elemental Holding w Biznes Klasie

Stopy procentowe w USA bez zmian? Duży bank wskazuje powód

Jak zauważają w swoim komentarzu eksperci PKO BP, Fed prawdopodobnie pozostawi stopy procentowe bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Inflacja w kwietniu przestała negatywnie zaskakiwać, a w maju oczekiwana jest stabilizacja CPI na poziomie 3,4 proc. r/r i spadek inflacji bazowej (do 3,5 proc. r/r z 3,6 proc. w kwietniu) - stwierdzają eksperci banku.

"Nawet jeśli dane wpiszą się w oczekiwania, nie wystarczy to do zmiany nastawienia Fed, w którym dominuje pogląd, że obniżki stóp uzasadni dopiero kilka miesięcy z danymi potwierdzającymi powrót inflacji do 2 proc. Pewnym argumentem za szybszymi obniżkami byłby, zgodnie z deklaracjami prezesa J.Powella, słabszy rynek pracy. W nim na razie jednak Fed nie znajdzie wsparcia dla luzowania polityki pieniężnej. Schłodzenie popytu na pracę wcale nie przekłada się na ograniczenie zatrudnienia i dynamiki wynagrodzeń, a najnowszy raport NFP pokazał wręcz ich przyspieszenie.

Europejski Bank Centralny nie będzie się spieszył z decyzją?

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych, była przełomowa. Wskaźnik kluczowy dla kredytobiorców spadł bowiem po raz pierwszy od kilku lat. Jak zauważają eksperci banku ING, nie ma jednak pewności, czy EBC rozpoczął właśnie cykl podwyżek.

"Przedstawiciele EBC pośrednio wykluczają lipiec jako moment kolejnej obniżki stóp. Peter Kažimír (EBC, Bank Słowacji) stwierdził, że potrzebuje więcej danych i zasugerował, że przełomowy dla decyzji EBC może się okazać wrzesień. Dr Joachim Nagel (EBC, Bundesbank) powiedział, że EBC może jeszcze przez jakiś czas nie obniżać stóp procentowych, obserwując tempo spadku inflacji do docelowego poziomu 2 proc." - czytamy w raporcie.

Jak zauważają eksperci banku, dr Joachim Nagel ocenił, że "nie jesteśmy na szczycie góry, z którego wszystkie drogi prowadzą nieuchronnie w dół", najpierw "trzeba znaleźć właściwy punkt do dalszego zejścia". Prezes Christine Madeleine Odette Lagarde uważa z kolei, że stopy procentowe niekoniecznie będą obniżane liniowo i możliwe są pauzy. Gabriel Makhlouf (EBC, Bank Irlandii) zasugerował nawet, że EBC może w ogóle nie kontynuować luzowania polityki pieniężnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)