Notowania

handel
16.07.2019 10:45

Zakaz handlu nie pomógł. Mały biznes z długami

Zakaz handlu w niedzielę miał pomóc małym sklepikarzom, ale biorąc pod uwagę, że ich zadłużenie nieustannie rośnie, nie ma wątpliwości, że cel nie został osiągnięty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zakaz handlu. Właściciele małych sklepów borykają się z problemami finansowymi (Fot: Jakub Kamiński)

Wśród branż, które mają największe problemy z terminowym płaceniem kontrahentom, tradycyjnie dominują transport i budownictwo. Odpowiadają za to niskie marże i wysoka skala zatorów płatniczych. Coraz więcej w Krajowym Rejestrze Długów również przedstawicieli drobnego handlu – zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Zła sytuacja małych handlarzy dziwi, gdy wziąć pod uwagę, że mieli przecież być beneficjentami obowiązującego od kilkunastu miesięcy zakazu handlu w niedziele. Tymczasem, czytamy w "DGP", w Krajowym Rejestrze Długów jest 51,5 tys. sklepów i hurtowni prowadzonych jako jednoosobowa działalność gspodarcza, a ich niespłacone zobowiązania przekraczają 1,5 mld zł.

Skoro przepisy zostały skrojone pod mały handel, to dlaczego finalny wynik jest tak daleki od oczekiwań?

Obejrzyj: Podatek handlowy. Szefowa POHiD: jeszcze nic nie jest przesądzone

- Autorzy przepisów najwyraźniej nie przewidzieli, że duże sieci handlowe, zasobne w gotówkę i fachowców od marketingu, zainwestują mnóstwo pieniędzy w zmianę nawyków konsumentów, zachęcając ich agresywnymi kampaniami reklamowymi i promocjami do robienia zakupów w piątki i soboty – komentuje Andrzej Kulik, ekspert programu Rzetelna Firma działającego pod patronatem KRD.

Ponad połowa pytanych uznaje, że wszyscy pracownicy powinni mieć możliwość pracy w niedzielę.
Zakaz handlu zmienił życie polskich matek. Nie zawsze na lepsze

Nie ma wątpliwości, że na zakazie handlu zyskały duże dyskonty. Nie spodziewa się, by wprowadzenie podatku handlowego, który mają płacić duże i średnie sklepy, mogło w jakikolwiek sposób wzmocnić drobnych przedsiębiorców. Swoim zwyczajem, sklepy przerzucą koszty na dostawców, wymuszając na nich obniżki.

To niskie marże i problemy z odzyskaniem należności powodują, że firmy – nie tylko handlowe – balansują na granicy utraty płynności, przekonuje Kulik.

Brak oszczędności, a czasami zwiększone wydatki. Taki jest efekt zakazu handlu
Zakaz handlu. Większość Polaków nic na nim nie zaoszczędziła, a część wydaje jeszcze więcej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel, zakaz handlu, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-07-2019

polkapis nie odpusci puki nie zniszczy wszystkiego a zostana tylko uzaleznieni od pomocy spolecznej , mądry wyjedzie i zalozy dzialalnośc albo znajdzie … Czytaj całość

16-07-2019

OlaWęgrzy przekonali się o tym przed nami, ale my nie mozemy uczyc się na błędach innych.

16-07-2019

ja,,Prawdziwa Polka" nigdy nie napisałaby PUKI tylko PÓKI :(

Rozwiń komentarze (20)